Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Όμορα οικόπεδα, εντός σχεδίου ενός ιδιοκτήτη


Recommended Posts

Συνάδελφοι, μου προέκειψε υπόθεση στην οποία υπάρχει αυθαιρεσία και θα πρέπει να τακτοποιηθεί βάσει 4014. Η αυθαιρεσία είναι ένας αποθηκευτικός χώρος ο οποίος μισός βρίσκεται σε ένα οικόπεδο και μισός σε άλλο... του ίδιου όμως ιδιοκτήτη. Μέχρι και σήμερα ο ιδιοκτήτης πίστευε πως το οικόπεδο ήταν ένα, οστώσο βάσει συμβολαίων αναφέρεται καθαρά πως πρόκειται για δύο όμορα.

 

Ερώτηση:

 

α) Έχω το δικαίωμα να το αντιμετωπίσω ως ένα για να δηλώσω την αυθαιρεσία;

β) Βεβαιώσεις θα βγάλω 2;

post-22924-0-92907900-1350890746_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα θεωρείς "ενα, ενιαίο"

 

δεν κάνεις καμμία "ειδική" συμβολαιογραφική πραξη συνένωσης...

 

γραφεις απλα στις παρατηρήσεις οτι αποκτηθηκαν με τα υπ' αριθ....συμβόλαια, απο τον ίδιο αγοραστή

Βεβαιωση ...για το ενιαίο...

υγ

ειδες χρησεις γης???...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε και το άλλο πρόσφατο θέμα συνάδελφε, το οποίο θίγει θέμα αντίστοιχο με το δικό σου.

Το ιδιοκτησιακό καθεστώς είναι ίδιο και στα δύο οικόπεδα? Ιδιος ιδιοκτήτης (ή ίδιο είδος και ποσοστά συνιδιοκτησίας?)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συνάδελφοι προέκυψε απορία που σε κάθε πολιτισμένη χωρά η απάντηση πιστεύω ότι θα ήταν αυτονόητη, άλλα επειδή ζούμε στην Ελλάδα....

Σενάριο:

Ιδιοκτήτης οικοπέδου 1000 τ.μ. εντός οικισμού (άρτιο και οικοδομήσιμο, κλιμακωτός - μέγιστη δόμηση 400 τ.μ.) αδόμητο αγοράζει όμορο οικόπεδο 600 τ.μ. (επίσης άρτιο και οικοδομήσιμο, κλιμακωτός - μέγιστη δόμηση 400 τ.μ.) το νοικιάζει σε εταιρία ή οποία χτίζει αποθήκη 400 τ.μ.

Σύμφωνα με τη Γνωμ.67/11 τα όμορα οικόπεδα ή γήπεδα του ίδιου ιδιοκτήτη χάνουν την αυτοτέλειά τους και αποτελούν ενιαία έκταση γης ανεξάρτητα από το αν αποκτήθηκαν με διαφορετικά συμβόλαια, και η περαιτέρω μεταβίβαση ή οικοδόμηση τμήματος είναι επιτρεπτή μόνο εφόσον δεν παραβιάζεται το ισχύον στην περιοχή πολεοδομικό καθεστώς.

 

Από τα παραπάνω διαπιστώνεται ότι ο ιδιόκτητης χάνει το δικαίωμα να χτίσει στο οικόπεδο των 1000 τ.μ.

Απορία:

Θα πρέπει ο ιδιοκτήτης να κάνει κατάτμηση για να μπορέσει να αποκτήσει εκ νέου το δικαίωμα να χτίσει οικία στο οικόπεδο των 1000 τ.μ.?

Αν μπορεί κάποιος ας δώσει τα φώτα του!

Link to comment
Share on other sites

@ elkarakas

Η γνωμοδότηση που αναφέρεις, βρίσκεται ήδη στον κάλαθο των αχρήστων, μετά από ενέργειες αρμόδιου εισαγγελέα.-> δες προηγούμενα posts

Συνεπώς η αυτοτέλεια δεν χάνεται, παρά μόνο στην περίπτωση που εκδοθεί οικοδ. άδεια στο ενιαίο ακίνητο.

Edited by tetris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

σε περιπτωση αποδοχης κληρονομιας μητερας απο τα 2 παιδια της

μου υποδεικνύουν 2 ξεχωριστα οικοπεδα ομορα μεταξυ τους. προηγουμενα συμβολαια  δεν υπαρχουν .

 

θα κανουν αποδοχη κληρονομιας και θα προκυψει 50 % εξ αδιαιρετου στον καθενα για καθε οικοπεδο.

μετα ο καθενας θα κανει δωρεα το μεριδιο του στον αλλο ωστε να προκυψει ενα οικοπεδο στον καθενα με 100 % κυριοτητα. 

τα οικοπεδα ετσι οπως μου τα εδειξαν ειναι αρτια κατα παρεκκλιση.

 

εχω καποιο προβλημα εγω να τα δειξω ετσι οπως μου τα εδειξαν ή δεν γινεται να υπαρχουν δυο ομορα οικοπεδα ιδιου ιδιοκτητη χωρις προηγουμενα συμβολαια και να εχουν αυτοτελεια ?

Link to comment
Share on other sites

ξαναδες τα   δεδόμενα...

 

γιατι να εχει "δυο"  οικοπεδα  η μητερα...και μαλιστα "ομορα"

και ..."χωρις τιτλο"

και..."αρτια και οικ  .κατα παρεκκλιση?"????

 

ολα αυτα μπορει να αμφισβητηθουν  απο την υπηρεσια  στο αμεσο μελλον

διοτι

δεν ειχε συμβολαια

δεν εχεις   απόδειξη  για χρονο δημιουργιας

δεν ξερουμε πώς  τα εγραφε στο Ε9

ή στο κτηματολογιο

 

δεν...δεν...

 

αρα πες στον συμβ/φο   να μην βιαστει

 

και δες και τι αλλαζει αν θεωρηθουν αυτα τα "θεωρουμενα σαν  δυο"...  σε "ενα"

απο πολεοδομικης πλευρας...

 

δεν μπορεις να δοσεις τοπογραφικο με βεβαιωση για το αρτιο και οικ.

εκτος αν γραψεις "εφοσον δημιουργηθηκαν πριν το ετος....ταδε"

 

έ....δεν γινεται δουλειά  ετσι... :sad: :-(

 

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Έχω μία απορία: εάν ιδιοκτήτης οικοπέδου με κτίσμα σε όριο αγοράσει ένα μικρό τμήμα από όμορο στο όριο του κτίσματος, επειδή αλλάζει το οικόπεδό του το κτίσμα του θεωρείται ότι παραβιάζει το Δ ή δεν το επηρεάζει επειδή όταν εκδόθηκε η άδεια ήταν καθ' όλα νόμιμο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.