Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΖΝΧ σε εστιατόριο-πιτσαρία


dib

Recommended Posts

Έψαξα να βρω αν υπάρχει ανάλογο θέμα, έστω και για ΖΝΧ σε συνάθροιση κοινού, αλλα δεν βρήκα κάτι (εκτός και αν μου διεύφυγε, οπότε ο διαχειρηστής να το μεταφερει εκεί) και επέλεξα να ανοίξω καινούργιο θέμα.

 

Έχω πιτσαρία- εστιατόριο και ψάχνω να βρω τη κατανάλωση του ΖΝΧ

Στη παργ. 2.5, (σελ. 30) της ΤΟΤΕΕ 1, αναφέρει πως καθοριστήκαν οι τιμές του πιν. 2.5,

1) ανα υπνοδωμάτιο για κατοικίες,

2) …..

3) ανα μοναδα δομημένης επιφάνειας για όλες τις άλλες χρήσεις

 

Στη (σελ. 31) της ΤΟΤΕΕ 1, λέει ότι ‘’….οι υπολογισμοί γίνονται βάσει των τ.μ. που καταλαμβάνει η χρήση που έχουν απαίτηση ΖΝΧ και όχι για το σύνολο του κτηρίου’’.

Επίσης λέει ‘’….διάδρομοι ,κλιμακοστάσια , WC, ....., δεν λαμβάνονται υπόψη ….’’ (?) με τις προυποθέσεις που βάζει.

 

Εγω έχω WC (πως θα μπορούσε άλλωστε να μην έχει αφου είναι ΚΥΕ - συνάθροιση κοινού) για την εξυπηρέτηση των πελατών (πλύσιμο χεριών) και χώρο για προετοιμασία και ψήσιμο πίτσας.

Άρα τι κάνω δεν λαμβάνω υπόψη τα τ.μ. αυτών των χώρων ?

 

Έχει κάποιος συνάδελφος καμιά ιδέα πως μπορώ να το χειριστώ ?

Link to comment
Share on other sites

Ή τους χώρους αυτούς τους εντάσσεις στην υπόλοιπη θερμική ζώνη (οπότε έχεις μόνο μια θ.ζ.) και για τον υπολογισμό των απαιτήσεων σε ζ.ν.χ. αφαιρείς τα τ.μ. (μεικτά όπως δείχνει στο σχήμα 3.1 της ΤΟΤΕΕ) αυτών των χώρων (W.C. & κουζίνα) ή κάνεις δυο θερμικές ζώνες (μια με την κύρια χρήση και μια με τις βοηθητικές), όπου η μια από αυτές (βοηθητικοί χώροι) θα έχει μηδενική κατανάλωση σε ζ.ν.χ.

Το ίδιο και για τον αερισμό και το φωτισμό (στο φωτισμό είσαι τυχερός γιατί έχουν τις ίδιες απαιτήσεις, αλλιώς σε άλλες χρήσεις υπάρχει πρόβλημα).

Βολικότερο, στη συγκεκριμένη περίπτωση, μου φαίνεται το πρώτο (μια θ.ζ.).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ pano

 

΄Ηδη έχω 1 ΘΖ και έχω συμπεριλάβει όλους τους χώρους του εστιατοριου

 

Συνεπώς, επιλέγω την 1η πρόταση σου, αφου μου έρχεται πιο εύκολα

 

(όμως, δεν είναι ΚΟΥΦΟ να αφαιρείται ο χώρος κουζίνας που πλένουν τα πιάτα, μαχαίρια-πηρούνια, διάφορα σκεύη, ...., που καταναλώνουν τη μάνα τους και το πατέρα τους σε ΖΝ ? με τι θα μπορουσαν να τα πλύνουν, με σάλιο ?)

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Την <<ζημιά>> όμως dib την κάνουν οι πελάτες και με τα τμ του κυρίως χώρου υπολογίζεται ο αριθμός τους. Αυτούς αφορά η κατανάλωση ΖΝΧ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.