Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΤΣΜΕΔΕ - Νέος κλάδος ανεργίας ΟΑΕΔ


giopr

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι. Με αφορμή την πρόσληψη μου σαν μισθωτός μηχανικός σε τεχνικό γραφείο μέσω προγράμματος του ΟΑΕΔ, διαπίστωσα ότι πλέον ο κάθε ασφαλισμένος συνεισφέρει επιπλέον 10ευρώ για τον ''Νέο κλάδο Ανεργίας ΟΑΕΔ''. Η αλήθεια είναι ότι δε περίμενα να συμβεί κάτι τέτοιο, αλλά μάλλον συγκινήθηκαν οι αρμόδιοι από τις 100άδες διαγραφές από το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Θα θελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς τι αλλάζει πλέον μ' αυτό το καινούργιο δεδομένο. Π.χ θα δικαιούμαστε ταμείο ανεργίας όσο δεν έχουμε κάνει έναρξη στην εφορία ή σε περίπτωση που δηλώνουμε μηδενικά έσοδα στην εφορία. Κ επιπλέον αν αυτό αφορά μόνο τους μισθωτούς μηχανικούς που έχουν εργαστεί για περισσότερα από 2 χρόνια σε κάποια τεχνική εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Oχι κανεις δεν συγκινηθηκε απο τις διαγραφες. Ειναι επιταγη του μεσοπροθεσμου και ουδεμια σχεση εχει με διαγραφες, ανεργια κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

giopr θα ήθελα να σε ρωτήσω αν το προγραμμα του οαεδ στο οποιο αναφερεσαι ειναι το προγραμμα επιχορηγησης επιχειρησεων για προσληψη ανεργων ΑΕΙ εως 35 ετων. Σε ρωταω επειδη ειμαι κι εγω σε αυτο το προγραμμα αλλα προς το παρον δεν εχω δουλεια. Αυτο που θα ηθελα να μαθω , αν ξερεις, ειναι το εξης: δουλευεις στο τεχνικο γραφειο και ο εργοδοτης σου επιβαρυνεται μονο το τσμεδε σου ή πληρωνει και ικα? Εσυ πληρωνεσαι μονο απο τον οαεδ ή σου δινει και κατι παραπάνω ο εργοσοτης σου? Σε ευχαριστω εκ των προτερων. Με ενδιαφερουν αυτα που σε ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που καθύστερησα να απαντήσω, αλλά τώρα πρόσεξα το κείμενο σου.

 

Ναι μ αυτο το πρόγραμμα έχω κάνει την πρόσληψη. Εκτός απ το Τσμέδε υπάρχει όντως κ το ΙΚΑ και μάλλον γίνεται αυτό γιατί μας προετοιμάζουν (τους μηχανικους) για το ταμείο ανεργίας .

Έχω υπογράψει σύμβαση εργασίας που οι απολαβες ειναι ελαφρως χαμηλοτερες απ τα 625 του ΟΑΕΔ ωστε να καλυπτονται καποιες απ τις ασφαλιστικες εισφορες. Κατι παραπανω ειναι αδυνατο να δωσει οποιοσδηποτε μηχανικος σε υπαλληλους κ αν δεν υπηρχε το προγραμμα αμφιβάλλω αν θα μου ειχε γινει η προσληψη, Παντως προτεινω να μελετησετε καλα ολες τις παραμετρους σε συνδυασμο και με καποιο λογιστη , γιατί ειναι καπως περιπλοκα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί έχω την εντύπωση πως αν οι μικτές αποδοχές είναι μικρότερες των 693 ευρώ, επιβαρύνεσαι με τις ασφαλιστικές εισφορές εσύ και οχι ο εργοδότης;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δε το γνωρίζω. Θα ρωτήσω το λογιστή μου. Απλά ξέρω ότι οι εργοδοτικές εισφορές είναι μεγαλύτερες απ' αυτές του μισθωτού και γι' αυτό πρέπει οι συμμετέχοντες στο πρόγραμμα να γνωρίζουν καλά όλες τις προεκτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω για τη δυνατότητα εγγραφής νέων μηχανικών (που δεν έχουν ανοίξει ακόμη μπλοκάκι) στον ΟΑΕΔ, όπως αναφέρει το παρακάτω απόσπασμα?

 

http://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/261401/eggrafi--anergon--mihanikon--giatron-kai-dikigoron-sta-mitroa-anergon

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Συγγνώμη που καθύστερησα να απαντήσω, αλλά τώρα πρόσεξα το κείμενο σου.

 

Ναι μ αυτο το πρόγραμμα έχω κάνει την πρόσληψη. Εκτός απ το Τσμέδε υπάρχει όντως κ το ΙΚΑ και μάλλον γίνεται αυτό γιατί μας προετοιμάζουν (τους μηχανικους) για το ταμείο ανεργίας .

Έχω υπογράψει σύμβαση εργασίας που οι απολαβες ειναι ελαφρως χαμηλοτερες απ τα 625 του ΟΑΕΔ ωστε να καλυπτονται καποιες απ τις ασφαλιστικες εισφορες. Κατι παραπανω ειναι αδυνατο να δωσει οποιοσδηποτε μηχανικος σε υπαλληλους κ αν δεν υπηρχε το προγραμμα αμφιβάλλω αν θα μου ειχε γινει η προσληψη, Παντως προτεινω να μελετησετε καλα ολες τις παραμετρους σε συνδυασμο και με καποιο λογιστη , γιατί ειναι καπως περιπλοκα.

Φίλε μου πηρανε και τον αδερφο μου στο προγραμμα αυτό σαν εργοδότη και θα προσλάβει εμένα σαν μηχανικό. Στο τεε θα γραφτώ τώρα οπότε στην αρχή θα είμαι με ικα για ένα μηνα περιπου. Οταν λες οτι δηλώνεις λιγότερα σε τι ποσό αναφέρεσαι? Αφου μεχρι τα 625 τα καλύπτει το προγραμμα! επειτα συνολικες εισφορες και μισθωτου και εργοδοτη ποσα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.