Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντίθετοι οι Συμβολαιογράφοι στην αναστολή λειτουργίας των υπηρεσιών του ΤΕΕ


Konstantinos_0711

Recommended Posts

Δελτίο Τύπου Συντοντιστικής Επιτροπής Συμβολαιογραφικών Συλλόγων Ελλάδος 19-10-2012

Aναστολή λειτουργίας όλων των υπηρεσιών της Τράπεζας Πληροφοριών

 

Μετά την απόφαση του ΤΕΕ για την αναστολή λειτουργίας όλων των υπηρεσιών της Τράπεζας Πληροφοριών από 19-10-2012 έως και 28-10-2012, εξακολουθούν να μην υλοποιούνται και αυτές οι λίγες συναλλαγές που έχουν απομείνει για τη μεταβίβαση ή τη σύσταση εμπραγμάτων δικαιωμάτων σε ακίνητο.

 

Εκφράζουμε την έντονη διαμαρτυρία μας και την έντονη αντίθεσή μας στην απόφαση αυτή του ΤΕΕ καθόσον δεν μπορεί να αποτελεί η άσκηση δημόσιας λειτουργίας αντικείμενο διαχείρισης για την επίτευξη συνδικαλιστικών αιτημάτων.

 

Δεν μπορούμε να κατεβάζουμε τα «ρολά» και η ζωή του Έλληνα πολίτη όπως και η ρύθμιση των ιδιωτικών δικαιωμάτων του να εξαρτώνται από τα συμφέροντα κλάδων.

 

Απαιτούμε η άσκηση δημόσιας λειτουργίας να συνεχίσει να εξυπηρετεί τον Έλληνα πολίτη και το δημόσιο συμφέρον.

Όλοι πρέπει να αντιληφθούμε ότι αντίπαλός μας είναι η κοινωνική και η οικονομική ασφυξία που μας επιβάλλεται ακυρώνοντας οποιαδήποτε αναπτυξιακή δυναμική.

 

Άσκηση δημόσιας λειτουργίας δε σημαίνει σε καμία περίπτωση κατάχρηση αρμοδιοτήτων.

Ας σταθούμε όλοι στο ύψος των περιστάσεων.

 

Απαιτούμε κάθε αρμόδιος δημόσιος φορέας να ασκήσει τα καθήκοντά του για τη λύση του προβλήματος ανταποκρινόμενος στην κρισιμότητα των στιγμών.

 

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΛΑΧΑΚΗΣ

 

Πηγή: http://www.hellenicn...association.gr/

 

Click here to view the είδηση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 168
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλα πες του οτι καποιοι ΞΕΝΟΙ ιδιοκτητες ακινητων ειναι ετοιμοι να κυνηγησουν συμβολαιογραφους που εκαναν μεταβιβαση κτιριων με αυθαιρετα τμηματα.....

 

 

γιατι να πληρωσω για κατι που με δημοσιο εγγραφο αγορασα? αντε αν του εξηγησεις μετα !!!

 

εγω στον ενα τουπα ΚΑΝΤΟ και εγω δωρεαν παρασταση στο δικαστηριο οπου και ναναι!!!

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Ε βέβαια.. Αφού τους έταξαν 60 ευρώ για κάθε ληξιαρχική πράξη. Τα ληξιαρχεία πάνε για κλείσιμο, κι αυτοί εν μέσω κρίσης θα ξεκοκαλίσουν τα τελευταία ευρώ των πολιτών, για μια υπηρεσία που θα μπορούσε να γίνει με συνεργασία ληξίαρχου-κεπ (το είπαν οι ίδιοι υπάλληλοι των κεπ). Εννοείται και θα είναι αντίθετοι με τις κινητοποιήσεις

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το νόμο (άρθρο 1 παρ. 1 του Ν.2830/2000), ο συμβολαιογράφος είναι άμισθος δημόσιος λειτουργός και ο θεσμικός του ρόλος είναι ανάλογος με εκείνον του δικαστικού λειτουργού (άρθρο 92, παρ. 4 Ελληνικού Συντάγματος).

 

η υπογράμμιση ΔΕΝ είναι δική μου. Το άμισθος δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν πληρώνεται. Απλά δεν πληρώνεται από το κράτος. Απλώς, το κράτος εγγυάται την ταρίφα.

 

Ε, λοιπόν, κι εγώ είμαι άμισθος λειτουργός, ο δε θεσμικός μου ρόλος μου είναι ανάλογος με εκείνος του Υψίστου...

 

 

Τώρα, πέρα από την πλάκα, οι συμβολαιογράφοι είναι εξαιρετικά δραστήριοι σε κινητοποιήσεις, έχουν απόλυτη περιφρούρηση, φροντίζουν να συμμετέχουν σε όλες τις γενικές απεργίες και να μην ζημιώνουν τους πελάτες τους...

Επίσης, έχουν απεργήσει σε όλες τις περιπτώσεις που κάποια αλλαγή της νομοθεσίας συνεπάγεται επιβάρυνση των συμμετεχόντων σε δικαιοπραξίες.

Κοινώς, έχουν τα μάτια τους ανοιχτά και ασκούν πραγματική πολιτική με τα συλλογικά όργανά τους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

.....

Κοινώς, έχουν τα μάτια τους ανοιχτά και ασκούν πραγματική πολιτική με τα συλλογικά όργανά τους.

κοινώς ότι δεν κάνουμε εμείς....

 

οπότε....

 

Άσκηση δημόσιας λειτουργίας δε σημαίνει σε καμία περίπτωση κατάχρηση αρμοδιοτήτων.

... ας τονίσουμε τον ρόλο μας...
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, έχουν απεργήσει σε όλες τις περιπτώσεις που κάποια αλλαγή της νομοθεσίας συνεπάγεται επιβάρυνση των συμμετεχόντων σε δικαιοπραξίες.

 

Ολοι θυμομαστε προσφατα για ποιο λογο ακυρωθηκε η υποχρεωτικη συνταξη τοπογραφικου σε καθε δικαιοπραξια.

Link to comment
Share on other sites

Και ως ελεύθεροι επαγγελματίες που είναι όλοι, έχουν κάνει λίγες μεν αλλά ζουμερές απεργίες.

 

Οι μηχανικοί ελεύθεροι επαγγελματίες έχουν κάνει έστω μια απεργία τα τελευταία 30 ή και 50 χρόνια?

Link to comment
Share on other sites

γιατι αν κανουμε θα εχουμε κερδος ΕΜΕΙΣ? η οι υπολοιπες ομαδες του ΤΕΕ?

 

απο σελιδα ΤΕΕ ας δουμε πως βγαινει ο ισολογισμος!!!!

 

το 2% στην τελικη αν καταργηθει θαναι υπερ μας......το τσμεδε μας καιει εδω και 1 χρονο.....

 

ισολογισμοι και εξοδα ΤΕΕ.....μια τροικα και γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.