Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τι γίνεται με τα ενεργειακά στην Ευρώπη;


Βιτρούβιος

Recommended Posts

Αυτή την άποψη τη διατύπωσα ξανά στο θέμα ''υπέρυθρη θέρμανση''. Συγνώμη που επαναλαμβάνομαι αλλά πιστεύω ότι ταιριάζει σε ξεχωριστό θέμα και δε θέλω η ερώτησή μου να χαθεί γιατί θέλω απαντήσεις και περισσότερο προβληματισμό.

 

Σαν κοινωνία ψαχόμαστε εδώ και ένα χρόνο για να ''ανακαλύψουμε την πυρίτιδα'' που θα μας ζεστάνει φθηνότερα. Δεν το κάνουμε από οικολογικούς ή άλλους λόγους αλλά από καθαρά οικονομικούς. Είμαστε όμως η νοτιότερη χώρα της Ευρώπης [μαζί με Κύπρο κλπ]. Οι βόρειοι φίλοι μας λογικά θα έχουν λύσει τέτοια προβλήματα. Βέβαια δεν θα έχουν λογικά πετρέλαιο θέρμανσης τόσο ακριβό. Εγώ προσωπικά δεν έχω εμπειρία από τέτοιες χώρες. Είμαι σίγουρος όμως ότι κάτι θα έχουν σκεφτεί παραπάνω. Όπως εμείς με τους ηλιακούς θερμοσίφωνες ένα πράγμα.

 

Θα παρακαλούσα λοιπόν όποιους έχουν προσωπική εμπειρία με τρόπους θέρμανσης από τη βόρεια Ευρώπη να τους καταθέσει με τις αντίστοιχες τιμές καυσίμων και ρεύματος βέβαια. Λογικά θα έχουν το φυσικό αέριο αλλά σε τί τιμή; Θα υπάρχουν περιοχές όπου το φυσικό αέριο δε θα έχει φτάσει. Τι κανούν εκέι;

 

Για παράδειγμα χρησιμοποιούν την υπέρυθρη θέρμανση στο εξωτερικό; Γνωστή εταιρία είναι Αυστριακή. Είναι απατεώνες ή όχι; Για ποιούς τα κατασκευάζουν αυτά; Για εμάς τους τριτοκοσμικούς ή για τους αλάνθαστους Βοριοευρωπαίους;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην Ρουμανία έχουν την φθηνότερη τιμή Φ/Α (0.0219 €/kWh) και στην Σουηδία το Φ/Α έχει τριπλάσια τιμή (0.1226 €/kWh) από την τιμή του

Ηνωμένου Βασιλείου (0.0419 €/kWh).

 

Φυσιολογικά οι μονάδες παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας με Φ/Α στην Ρουμανία θα δίνουν σημαντικά κέρδη.

 

Οι τιμές στις χώρες της ΕΕ δίνονται στην σελίδα: http://www.energy.eu/

Link to comment
Share on other sites

Στην Ρουμανία έχουν την φθηνότερη τιμή Φ/Α (0.0219 €/kWh) και στην Σουηδία το Φ/Α έχει τριπλάσια τιμή (0.1226 €/kWh) από την τιμή του

Ηνωμένου Βασιλείου (0.0419 €/kWh).

 

Aiche γνωρίζεις τι χρησιμοποιούν για θέρμανση αυτές οι χώρες; Φ.Α. ; Το πέλλετ πως πάει εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Στη Γαλλια χρησιμοποιουν φυσικο αεριο και οσοι δεν εχουν χρησιμοποιουν ηλεκτρισμο για σωματα.Ουτε πετρελαιο,ουτε υπερυθρες.Στα 1800 ενεργειακα πιστοποιητικα υπαρχουν 2 που χρησιμοποιουσαν αντλιες θερμοτητας.

Link to comment
Share on other sites

Από μικρή εμπειρία, γνωρίζω οτι στο εξωτερικό κάνουν πολύ καλές θερμομονώσεις.

Τυχαίο?

Δεν νομίζω!

 

Υ.Γ. Στην αγγλία δουλεύει αρκετά το Φ.Α.

Edited by qwert
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές στις χώρες της ΕΕ δίνονται στην σελίδα: http://www.energy.eu/

Άπό αυτόν τον πίνακα είδα ότι η Γαλλία έχει όπως και εμείς σχετικά φθηνό ρεύμα σε σχέση με Γερμανία, δανία ή Ολλανδία. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι στην δεξιά λίστα με καταναλώσεις 7.500 kWh/year οι τιμές σε όλες τις χώρες μικραίνουν σε σχέση με την τιμή της κιλοβατώρας για την μισή κατανάλωση [3.500 kWh/year]. Εκτός από την Ελλάδα όπου η τιμή αυξάνεται δραματικά από 0,1265 σε 0,1553. Αυτό δεν βοηθάει στη θέρμανση με ηλεκτρισμό αφού οι συνολική κατανάλωση σε ετήσια βάση θα είναι μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Στη Γαλλια χρησιμοποιουν φυσικο αεριο και οσοι δεν εχουν χρησιμοποιουν ηλεκτρισμο για σωματα.Ουτε πετρελαιο,ουτε υπερυθρες.Στα 1800 ενεργειακα πιστοποιητικα υπαρχουν 2 που χρησιμοποιουσαν αντλιες θερμοτητας.

η wikipedia λέει άλλα

Link to comment
Share on other sites

9,03 Εκατομμύρια μονάδες στέγασης θερμαίνονται με αέριο,

7,94 εκατομμύρια μονάδες στέγασης θερμαίνονται με ηλεκτρισμό,

4,63 εκατομμύρια μονάδες θερμαίνονται από πετρέλαιο,

2,35 εκατομμύρια μονάδες στέγασης θερμαίνονται από ξύλα ή άνθρακας,

1,29 εκατομμύρια σπίτια θερμαίνονται μέσω του δικτύου της αστικής θέρμανσης,

 

0,6 Εκατομμύρια μονάδες στέγασης θερμαίνονται με την GPL,

0,35 εκατομμύρια μονάδες στέγασης θερμαίνονται με τη βοήθεια άλλων μέσων.

 

Από το imtranslator :wink:. Δεν κατέχω πράμα από γαλλικά :grin: .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.