Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τι γίνεται με τα ενεργειακά στην Ευρώπη;


Βιτρούβιος

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η πλάκα πάντως είναι ότι ακόμα και τώρα που ψάχνονται όλοι, το μεγαλύτερο ενδιαφέρον είναι για τα αλουμίνια και τους ηλιακούς. Ότι βλέπει το μάτι δηλαδή. Με το λίγο που ασχολήθηκα με το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ όταν ο κόσμος ακούει για μόνωση ξυνίζει τα μούτρα. Με κοιτάνε λες και θέλω να τους φάω την περιουσία. Τους μιλάω για αποδόσεις και αλλάζουν κουβέντα. Άλλοι σκέφτονται την ατσαλιά και τον χρόνο εγκατάστασης.

Δε ξέρω ποιος φταίει για αυτό το χάλι μας αλλά έχω να παρατηρήσω ότι έχω ακούσει πολλούς πολιτικούς μηχανικούς να διαμαρτήρονται με την εφαρμογή του ΚΕΝΑΚ γιατί ανεβάζει το κόστος κατασκευής.

Στα Γιάννενα υπάρχει μια επιχείρηση ενός ''μηχανικού'' που ''κόβει'' τα σώματα καλοριφέρ από το δίκτυο, βάζει 2 αντιστάσεις και έναν μικρό κυκλοφορητή και μετατρέπει τη κεντρική θέρμανση σε θέρμανση με αντιστάσεις. Κανένας δε με πιστεύει όταν λέω ότι θα πληρώσουν τα πολλαπλάσια σε ρεύμα.

Πολλοί μηχανικοί πουλάνε θερμοπομπούς και λέβητες ιόντων και δε λένε κάτι για τις καταναλώσεις.

Πιστεύω είναι καιρός να αφήσουμε τις ανοησίες και να αποδεχτούμε τις ευθύνες μας απέναντι στον κοσμάκη.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να κάνω μια ερώτηση.Στο εξωτερικό επιδοτούνται οι αντλίες θερμότητας αέρα-νερού?

 

http://www.microgenerationcertification.org/consumers/product-search

 

Αγγλία τουλάχιστον από όσο γνωρίζω επιδοτούν τα κέρατά τους, όσον αφορά την θέρμανση !!! :???:

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα πάντως είναι ότι ακόμα και τώρα που ψάχνονται όλοι, το μεγαλύτερο ενδιαφέρον είναι για τα αλουμίνια και τους ηλιακούς. Ότι βλέπει το μάτι δηλαδή. Με το λίγο που ασχολήθηκα με το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ όταν ο κόσμος ακούει για μόνωση ξυνίζει τα μούτρα. Με κοιτάνε λες και θέλω να τους φάω την περιουσία. Τους μιλάω για αποδόσεις και αλλάζουν κουβέντα. Άλλοι σκέφτονται την ατσαλιά και τον χρόνο εγκατάστασης.

Δε ξέρω ποιος φταίει για αυτό το χάλι μας αλλά έχω να παρατηρήσω ότι έχω ακούσει πολλούς πολιτικούς μηχανικούς να διαμαρτήρονται με την εφαρμογή του ΚΕΝΑΚ γιατί ανεβάζει το κόστος κατασκευής.

Στα Γιάννενα υπάρχει μια επιχείρηση ενός ''μηχανικού'' που ''κόβει'' τα σώματα καλοριφέρ από το δίκτυο, βάζει 2 αντιστάσεις και έναν μικρό κυκλοφορητή και μετατρέπει τη κεντρική θέρμανση σε θέρμανση με αντιστάσεις. Κανένας δε με πιστεύει όταν λέω ότι θα πληρώσουν τα πολλαπλάσια σε ρεύμα.

Πολλοί μηχανικοί πουλάνε θερμοπομπούς και λέβητες ιόντων και δε λένε κάτι για τις καταναλώσεις.

Πιστεύω είναι καιρός να αφήσουμε τις ανοησίες και να αποδεχτούμε τις ευθύνες μας απέναντι στον κοσμάκη.

 

 

ΠΙΣΣΑ ΚΑΙ ΠΟΥΠΟΥΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

στη Γαλλία έτρεξε ένα πρόγραμμα απο το 2005 εως το 2008. Μιλάμε για εκατοντάδες χιλιάδες λέβητες που αντικαταστάθηκαν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.