Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τι γίνεται με τα ενεργειακά στην Ευρώπη;


Βιτρούβιος

Recommended Posts

Στη Γαλλια χρησιμοποιουν φυσικο αεριο και οσοι δεν εχουν χρησιμοποιουν ηλεκτρισμο για σωματα.Ουτε πετρελαιο,ουτε υπερυθρες.Στα 1800 ενεργειακα πιστοποιητικα υπαρχουν 2 που χρησιμοποιουσαν αντλιες θερμοτητας.

 

Ονόματα και διευθύνσεις αυτών των 2 έχουμε;

 

 

Άπό αυτόν τον πίνακα είδα ότι η Γαλλία έχει όπως και εμείς σχετικά φθηνό ρεύμα σε σχέση με Γερμανία, δανία ή Ολλανδία. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι στην δεξιά λίστα με καταναλώσεις 7.500 kWh/year οι τιμές σε όλες τις χώρες μικραίνουν σε σχέση με την τιμή της κιλοβατώρας για την μισή κατανάλωση [3.500 kWh/year]. Εκτός από την Ελλάδα όπου η τιμή αυξάνεται δραματικά από 0,1265 σε 0,1553. Αυτό δεν βοηθάει στη θέρμανση με ηλεκτρισμό αφού οι συνολική κατανάλωση σε ετήσια βάση θα είναι μεγάλη.

 

Βιτρούβιε η ΔΕΗ αυξάνει την τιμή για τις μεγάλες καταναλώσεις για να μας αποτρέψει να χρησιμοποιούμε πολύ τα κλιματιστικά μηχανήματα. Εξαιτίας της ενεργειακής υπερκατανάλωσης αναγκαζόμαστε να έχουμε και εισαγωγές ηλεκτρικής ενέργειας από άλλες χώρες.

Κάπου διάβασα ότι από την Γαλλία αγοράζουν άλλες χώρες το νυχτερινό ρεύμα της γιατί το δίνει σε καλύτερη τιμή.

Edited by aiche
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η Γαλλια εχει φθηνοτερη τιμη, καθως κ οτι εξαγει ενεργεια, οχι μονο για λογους φορολογικους αλλα γτ εχει πλεονασμα ενεργειας. Αυτος ειναι κ ο λογος που μπορει να εξαγει βραδυνο ρευμα (με φθηνοτερο τιμολογιο), ο λογος ειναι οτι σχεδον το 60-65% της Γαλλιας τροφοδοτειται απο πυρηνικα, πραγμα το οποιο σημαινει οτι η παραγωγη ειναι πολλες φορες πολυ μεγαλυτερη απο την καταναλωση (με αποτελεσμα εξαιρετικα φθηνα βραδυνα τιμολογια κ εξαγωγες), το γτ γινεται αυτο οφειλεται στο τροπο λειτουργιας των πυρηνικων κ των περιορισμων που τα διεπουν.

Καθε χωρα αναλογα με τις δυνατοτητες που εχει κ τα διαθεσιμα μεσα τοσο οικονομικα αλλα κ σε πορους επιλεγει τον τροπο θερμανσης της.

Edited by george_RES
Link to comment
Share on other sites

9,03 Εκaτομμύριa μονάδες στέγaσης θερμaίνοντaι με aέριο,

7,94 εκaτομμύριa μονάδες στέγaσης θερμaίνοντaι με ηλεκτρισμό,

4,63 εκaτομμύριa μονάδες θερμaίνοντaι aπό πετρέλaιο,

2,35 εκaτομμύριa μονάδες στέγaσης θερμaίνοντaι aπό ξύλa ή άνθρaκaς,

1,29 εκaτομμύριa σπίτιa θερμaίνοντaι μέσω του δικτύου της aστικής θέρμaνσης,

0,6 Εκaτομμύριa μονάδες στέγaσης θερμaίνοντaι με την GPL,

0,35 εκaτομμύριa μονάδες στέγaσης θερμaίνοντaι με τη bοήθειa άλλων μέσων.

 

Άρa το 30% των σπιτιών της Γaλλίaς θερμaίνοντaι με ηλεκτρισμό. Γνωρίζει κάποιος με τι μορφή;

 

Με κλιμaτιστικά ή με aντλίες θερμότητaς; Έχουν άλλa προιόντa; Λογικά δε πρέπει νa χρησιμοποιούν θερμοπομπούς ή πάνελ υπερύθρων. Δεν aνaφέρω κaν τους λέbητες ιόντων.

 

Επίσης τι γίνετaι με το πέλλετ στη Γaλλίa;

Link to comment
Share on other sites

Βιτρούβιε η ΔΕΗ αυξάνει την τιμή για τις μεγάλες καταναλώσεις για να μας αποτρέψει να χρησιμοποιούμε πολύ τα κλιματιστικά μηχανήματα. Εξαιτίας της ενεργειακής υπερκατανάλωσης αναγκαζόμαστε να έχουμε και εισαγωγές ηλεκτρικής ενέργειας από άλλες χώρες.

Κάπου διάβασα ότι από την Γαλλία αγοράζουν άλλες χώρες το νυχτερινό ρεύμα της γιατί το δίνει σε καλύτερη τιμή.

 

Η εισαγωγή και εξαγωγή ενέργειας δε γίνεται λόγω έλλειψης ενέργειας από μια χώρα. Και εμείς εξάγουμε. Βέβαια οι εισαγωγές είναι μεγαλύτερες από τις εξαγωγές αλλά αυτό γίνεται για την καλύτερη διαχείρηση της ενέργειας. Αν υπήρχε μεγάλη ανάγκη θα βάζαμε στο δίκτυο κάποια από τα Υ/Η αλλά τα κόστη έναρξης λειτουργίας είναι μεγάλα.

Το θέμα με τη Γαλλία είναι ότι εξάγουν τεχνολογία πυρηνικής ενέργειας. Είναι από τους πρώτους σε αυτό. Άρα έχουν φθηνή ενέργεια. Αλλά και στην Ελλάδα οι τιμές πώλησης της κιλοβατώρας είναι χαμηλές. Προσωπική μου άποψη είναι ότι θα ανεβούν πάρα πολύ. Από 1/1/2013 η ΔΕΗ (σόρρυ ΔΕΔΔΗΕ) θα αρχίσει να πληρώνει τα δικαιώματα ρύπων. Και δεδομένου ότι έχουμε σχετικά χαμηλή τιμή....μάλλον θα πούμε το ρεύμα...ρευματάκι..

.

Ελπίζω να μη γίνει κάτι τέτοιο αλλά επενδύεις στη θέρμανση με ηλεκτρισμό κάτω από αυτά τα δεδομένα;

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα στοιχεια που παραθετω για Γαλλια δεν τα βρηκα απο wikipedia,ουτε απο καποιο site.Στο Παρισι ζει ο θειος μου τα τελευταια περιπου 40 χρονια (αρχιτεκτονας-πολιτικος μηχ.) και ειναι ενεργειακος επιθεωρητης.για την περιοχη του Παρισιου μου ειπε αυτα που σας ανεφερα.

Τα 1800 πιστοποιητικα τα εξεδωσε τον τελευταιο χρονο και κρατωντας στατιστικα δεδομενα εχω αυτες τις πληροφοριες.Για ηλεκτρισμο χρησιμοποιουνε θερμοπομπους και ηλεκτρικα σωματα.Μην ξεχναμε οτι το Παρισι σε μεγαλο μερος του συνολου του αποτελειται απο κτιρια του 19ου αιωνα και δεν εχουν δικτυα θερμανσης γι'αυτο και ο ηλεκτρισμος.Σε οσα εχουν εγκαταστησει δικτυα ή σε πιο καινουρια κτιρια,εχουν φυσικο αεριο.

υπερυθρες,οπως ανεφερε και ενας συναδελφος σε αλλο τοπικ,χρησιμοποιουν μονο σε εξωτερικους χωρους που δεν εχουν απαιτηση θερμανσης ρευστου αλλα αντικειμενου π.χ. καφετεριες,καταστηματα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

μα είναι απόλυτος λογικό η Γαλλία να χρησιμοποιεί στα παλαιά της κτίσματα ρεύμα για θέρμανση. Εκεί έχοντας αποφασίσει να διατηρήσουν τα κτίρια τους δεν έχουν k πολλές επιλογές όσο αφορά την θέρμανση.

Όσο για τους καυστήρες pellet που κάποιος ανέφερε, δεν νομίζω ότι είναι άμεση προτεραιότητα ειδικά σε κτίσματα εντός του Παρισιού, για πολλούς λόγους. Έχοντας επιλέξει να τροφοδοτούνται με πυρηνική ενέργεια προς το παρόν έχουν φτηνή ενέργεια.

 

δεν είναι κακό να πληρώσουμε k κάνα πρόστιμο σαν χωρα για το CO2, μήπως έτσι k βάλουμε μυαλό, k πραγματικά προωθήσουμε τομείς οι οποιοι θα μας βοηθήσουν να ανεξαρτητοποιηθούμε k να έχουμε πιο καθαρή παραγωγή k σιγά σιγά να κλείνουμε k τους ρυπογόνους τομείς μας, χωρίς αλλα συμφέροντα στην μέση να μας εμποδίζουν

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα στοιχεια που παραθετω για Γαλλια δεν τα βρηκα απο wikipedia,ουτε απο καποιο site.Στο Παρισι ζει ο θειος μου τα τελευταια περιπου 40 χρονια (αρχιτεκτονας-πολιτικος μηχ.) και ειναι ενεργειακος επιθεωρητης.για την περιοχη του Παρισιου μου ειπε αυτα που σας ανεφερα.

 

Μήπως υπάρχει εμπειρία για τις εκτός Παρισιού περιοχές;

 

Γιατί όπως είναι γνωστό Γαλλία δεν είναι μόνο το Παρίσι.

Link to comment
Share on other sites

Για εκτος Παρισιου δεν εχω πληροφοριες αλλα φανταζομαι οτι σε γενικες γραμμες θα ισχυουν αυτα.Ισως σε επαρχιες να εχουν σομπες με ξυλα και τζακια οπως και στην Ελλαδα αλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

Τα 1800 πιστοποιητικα τα εξεδωσε τον τελευταιο χρονο ...........

:shock: Τόσα ΠΕΑ ούτε σε όλη την υπόλοιπη επαγγελματική μου σταδιοδρομία δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλω, αν γίνω μόνιμος ενεργειακός επιθεωρητής κι αν βέβαια στο μεταξύ δεν έχω κατεβάσει ρολά.

 

Στο θέμα τώρα, κι εγώ κυρίως για χρήση Φ.Α. και μάλιστα με επίτοιχες ατομικές μονάδες ξέρω, για χώρες όπως η Γαλλία και η Ρουμανία.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος πως παίζουν οι αντλίες θερμότητας ή ακόμα και τα κλιματιστικά στην Βόρεια Ευρώπη;

 

Στην Γαλλία ας πούμε που έχει φθηνότερη ηλεκτρική ενέργεια τις χρησιμοποιούν;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.