Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νομοθεσία τοποθετηση καμινάδας σε υφιστάμενο κτίριο


Recommended Posts

  • 2 years later...
  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα σας 

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα 

'Εχω οριζόντια απόσταση 4,5 μέτρα από γειτονική ιδιοκτησία η οποία είναι 3 όροφη, στον 3 όροφο η πλάγια απόσταση φτάνει τα 7 μέτρα

Το ακίνητο μου είναι 2 όροφο τη καμινάδα την έχω σηκώσει στα 3 μέτρα και ο γείτονας του 3 ορόφου μου είπε ... τα γνωστά να κάτι μας μυρίζει τι μπορούμε να κάνουμε.

Θεωρώ οτι τα 3 μετρα που έχω αυτή τη στιγμή είναι υπερ αρκετά αν και θα έπρεπε 1 μέτρο απλά σεβάστηκα τον γείτονα του 2 ορόφου,  η στέψη της καμινάδας φτάνει στη πλάκα οροφής του 2 δευτέρου οροφού, τι μπορώ να κάνω να προσθέσω 1 μέτρο ακόμα το σπίτι θα μοιάζει με πλοίο η να του πω σόρρυ .. αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι... δεν θέλω να χαλάσω την επικοινωνία.

 

ευχαριστώ.  

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 24/10/2012 at 11:26 ΜΜ, kan62 said:

Κτιριοδομικός, άρθρο 27 :

 

2.4.2.5. Η καπνοδόχος πρέπει να καταλήγει τουλάχιστο 1m πάνω από το σηµείο εξόδου της, 0,7m από οποιαδήποτε ακµή κτιρίου που βρίσκεται σε ακτίνα µικρότερη των 3,0m από αυτή και 1 ,5m από καυστά υλικά.

Σε περίπτωση που υπάρχουν ανοίγµατα που βρίσκονται ψηλότερα από την απόληξη της καπνοδόχου και σε οριζόντια απόσταση µικρότερη των 10m από αυτήν και η αρµόδια αρχή διαπιστώσει ενόχληση από την εκποµπή καυσαερίων, µπορεί να επιβάλει την ανύψωση της καπνοδόχου ή να διατάξει άλλα µέτρα για τον περιορισµό της ενόχλησης σε ανεκτά όρια.

Τι νοείται ως άνοιγμα; 

Link to comment
Share on other sites

@Olga Volioti

Ανοίγματα χώρου κτιρίου είναι το κενό που τυχόν υπάρχει στην οροφή του ανώτατου σε κάθε θέση ορόφου, καθώς και τα κενά όλων των τοίχων, τα οποία είτε παραμένουν ελεύθερα είτε κλείνουν με ανοιγόμενα ή σταθερά κουφώματα και χρησιμοποιούνται για επικοινωνία των χώρων μεταξύ τους ή με το ύπαιθρο ή για το φυσικό φωτισμό ή για τον αερισμό των χώρων κτιρίου ή για αποθήκευση ηλιακής θερμότητας.

Κοινώς είναι πόρτες, παράθυρα, φεγγίτες, κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ppanag said:

@Olga Volioti

Ανοίγματα χώρου κτιρίου είναι το κενό που τυχόν υπάρχει στην οροφή του ανώτατου σε κάθε θέση ορόφου, καθώς και τα κενά όλων των τοίχων, τα οποία είτε παραμένουν ελεύθερα είτε κλείνουν με ανοιγόμενα ή σταθερά κουφώματα και χρησιμοποιούνται για επικοινωνία των χώρων μεταξύ τους ή με το ύπαιθρο ή για το φυσικό φωτισμό ή για τον αερισμό των χώρων κτιρίου ή για αποθήκευση ηλιακής θερμότητας.

Κοινώς είναι πόρτες, παράθυρα, φεγγίτες, κλπ.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Olga Volioti said:

Ευχαριστώ πολύ!

Στην περίπτωση μου -μένω στο δώμα της ταράτσας οικογενειακής πολυκατοικίας- και οι διπλανοί γείτονες σήμερα έβαλαν την καμινάδα που φαίνεται στη φωτογραφία. Φοβάμαι ότι ο καπνός θα είναι πολύ ενοχλητικός. Στέκει κάτι τέτοιο; Μπορώ να τους ζητήσω να την ψηλώσουν;

IMG_20201203_150127[1].jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας.

Έχω και εγώ μία σχετική ερώτηση. Σε διπλοκατοικία (+ ημιυπόγειο) του 1966, το ισόγειο έχει τζάκι το οποίο παλαιότερα λειτουργούσε με εξωτερική καμινάδα, διαπίστωσα ωστόσο ότι τώρα δεν υπάρχει καμινάδα. Από ότι κατάλαβα την ξήλωσαν οι πάνω και κάτω(οι οποίοι δεν μιλούνται με τον ιδιοκτήτη του ισογείου). Το ισόγειο είναι πολλά χρόνια άδειο και ο ιδιοκτήτης εκτός χώρας, οπότε και δεν πήρε χαμπάρι για το τι έχει γίνει. Η άδεια στην πολεοδομια δεν έχει βρεθεί και έχει γίνει τακτοποίηση του ισογείου ως προ 75, στο οποίο σχέδιο έχει αποτυπωθεί στην κάτοψη το τζάκι. Υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να ξαναβάλω εξωτερική καπνοδόχο ή μπουρί για ξυλόσομπα-τζάκι ; Οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες αποκλείω το ενδεχόμενο να δώσουν άδεια να αλλάξει η όψη(καθώς οι ίδιοι το αφαίρεσαν). Πως κινούμαι σε αυτή την περίπτωση;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο που θα έκανα θα ήταν να δω τις φωτογραφίες της δήλωσης. Μπορεί κ να μην είχε καμινάδα την στιγμή της δήλωσης. Αποφεύγεις καταρχάς τις εκπληξεις.

Εν συνεχεία αφού έχεις ρύθμιση ΚΑΤ1 και φαίνεται η καμινάδα πιστεύω οτι μπορείς: 

1. να επαναφέρεις την καμινάδα στην αρχική της κατάσταση... (βράδυ)

2. Αφού εχεις στοιχεία για την ενεργεια τους να κάνεις μια αγωγή και καταγγελία για παράνομη κατεδάφιση. Θα εμπλέξεις και το ΙΚΑ μεσα και την πολεοδομία. Αν ηταν να ξηλώνει ο καθένας οτι του καπνίσει....

Η πρώτη περίπτωση έχει ρίσκο αφού μπορεί κάλλιστα σε ενδεχόμενο έλεγχο (ικα/υδομ) θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2020 at 5:55 ΜΜ, Olga Volioti said:

Στην περίπτωση μου -μένω στο δώμα της ταράτσας οικογενειακής πολυκατοικίας- και οι διπλανοί γείτονες σήμερα έβαλαν την καμινάδα που φαίνεται στη φωτογραφία. Φοβάμαι ότι ο καπνός θα είναι πολύ ενοχλητικός. Στέκει κάτι τέτοιο; Μπορώ να τους ζητήσω να την ψηλώσουν;

IMG_20201203_150127[1].jpg

Σε τι ύψος βρίσκεται η απόληξη της καμινάδας; Σε σχέση με τα δικά σου ανοίγματα εννοώ. Επίσης, που την στήριξαν; Αν την έχουν στηρίξει στη δικιά σας οικοδομή πήραν την άδεια;

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, jbosdas said:

Το πρώτο που θα έκανα θα ήταν να δω τις φωτογραφίες της δήλωσης. Μπορεί κ να μην είχε καμινάδα την στιγμή της δήλωσης. Αποφεύγεις καταρχάς τις εκπληξεις.

Εν συνεχεία αφού έχεις ρύθμιση ΚΑΤ1 και φαίνεται η καμινάδα πιστεύω οτι μπορείς: 

1. να επαναφέρεις την καμινάδα στην αρχική της κατάσταση... (βράδυ)

2. Αφού εχεις στοιχεία για την ενεργεια τους να κάνεις μια αγωγή και καταγγελία για παράνομη κατεδάφιση. Θα εμπλέξεις και το ΙΚΑ μεσα και την πολεοδομία. Αν ηταν να ξηλώνει ο καθένας οτι του καπνίσει....

Η πρώτη περίπτωση έχει ρίσκο αφού μπορεί κάλλιστα σε ενδεχόμενο έλεγχο (ικα/υδομ) θα έχεις πρόβλημα.

Η δήλωση έγινε από άλλον μηχανικό, και οι φωτογραφίες της είναι εξωτερικές, δείχνουν την τώρα κατάσταση, δηλαδή χωρίς την καπνοδόχο. Επομένως πως μπορώ να αποδείξω ότι υπήρχε καπνοδόχος και ότι αφαιρέθηκε παρανόμως; Στοιχεία δεν υπάρχουν..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.