Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Στατικά για κατασκευή πισίνας


 
2005

Recommended Posts

1 ώρα πριν, xarhs1990 said:

....

Υπάρχει κάποια εφαρμογή free που να υπολογίζει στατικά?.....

...Πόσα κιλά σιδήρου βγάνει στο κυβικό?...

...

1 ώρα πριν, xarhs1990 said:

... μήπως και βγάλουμε κανά ψιλό παράπανω. ...

 

Επέτρεψε μου Χάρη να σου πω και εγώ μια σκέψη, παρ ότι δεν είναι το βασικό μου αντικείμενο το ερώτημα σου και με κάθε σεβασμό φυσικά στα προβλήματα που αντιμετωπίζεις και εσύ και πολλοί άλλοι νέοι συνάδερφοι στα αρχικά βήματα.

Θεωρώ λοιπόν ότι είναι μονόδρομος για να ασχοληθείς με τα στατικά ότι δεν μπορείς να βρεις λύσεις με φρεε εφαρμογές….

Αν δεν επενδύσεις και σε χρόνο και σε χρήμα για προγράμματα που έχουν φτιαχτεί ή προσαρμοστεί για τους ελληνικούς κανονισμούς δεν θα μπορέσεις να κάνεις το επόμενο βήμα για τα στατικά (όπως λες)

Εναλλακτικά αν βρεις (μέχρι να βρεις το χρήμα δηλαδή) συνεργασία με συνάδερφο σου που αν μη τι άλλο έχει κάνει ήδη αυτά τα πρώτα βήματα…

Αν όχι και σεβόμενος την ανάγκη για το «κάνα ψιλό παραπάνω» θα πρέπει να λάβεις υπ’ όψη σου ότι για το ψιλό χωρίς το Α ενέχει ο κίνδυνος να τρέχεις για χοντρά αν συμβεί κάτι…

Μη ξεχνάς ότι ακόμα και «μηχανικάρες» όπως λες τους τρέχουν σε διάφορα δικαστήρια παρ ότι είχαν και την γνώση και την εμπειρία…. Αλλά ότι συμβεί με τα μπετά ακόμα κι αν δεν φταίει ο Μηχανικός, πάντα είναι υπόλογος. Φαντάσου λοιπόν να είσαι υπόλογος και να λες σε δικαστήριο το υπολόγισα με το Χ φρεε πρόγραμμα…. Θα είσαι η χαρά του απέναντι δικηγόρου.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, xarhs1990 said:

Καλημέρα σας..Παλιό το θέμα αλλά δε βρήκα κάποιο άλλο πιο σχετικό..

Λόγω του ότι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με πισίνες θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα και όποιος γνωρίζει αν μπορούσε να απαντήσει θα το εκτιμούσα.

Αρχικά, σκέφτομαι για μονή σκυροδέτηση (κοστούμι) και όχι διπλή...θεωρώ πιο safe από άποψη διαρροών. Ποιά είναι η αποψή σας?

Υπάρχει κάποια εφαρμογή free που να υπολογίζει στατικά? Για οπλισμό, για 48,25 κυβικά πισίνας  (14,30 κυβικά μπετού με 25 εκ. τοιχίων), σε συζητήσεις που έχω κάνει καταλήγουμε στο Φ10/15 (άλλοι είπαν Φ10/20 για πιο οικονομικά). Πόσα κιλά σιδήρου βγάνει στο κυβικό?

Με συγχωρείτε αν είναι χαζές οι απορίες μου αλλά δεν έχω την μεγάλη εμπειρία.

Χάρη διαστασιολόγησε έστω και με το χέρι την πλάκα του πυθμένα και τα περιμετρικά τοιχία.

Λάβε υπόψη ενισχυμένες ζώνες εκεί που αλλάζει η κλήση του πυθμένα. Καταλαβαίνεις ότι εμπειρικά δεν μπορεί να επιλυθεί ο απαιτούμενος οπλισμός και χρειάζεται στατικός υπολογισμός  είτε με το χέρι είτε με λογισμικό. 

Στον υπολογισμό του τελικού πάχους των φέροντων στοιχείων μην αγνοήσεις την απαιτούμενη επικάλυψη οπλισμού που καλό θα ήταν να είναι μεγαλύτερη από το σύνηθες.

Το Φ10 το βλέπω γενικά αισιόδοξο...

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Didonis said:

Επέτρεψε μου Χάρη να σου πω και εγώ μια σκέψη, παρ ότι δεν είναι το βασικό μου αντικείμενο το ερώτημα σου και με κάθε σεβασμό φυσικά στα προβλήματα που αντιμετωπίζεις και εσύ και πολλοί άλλοι νέοι συνάδερφοι στα αρχικά βήματα.

Θεωρώ λοιπόν ότι είναι μονόδρομος για να ασχοληθείς με τα στατικά ότι δεν μπορείς να βρεις λύσεις με φρεε εφαρμογές….

Αν δεν επενδύσεις και σε χρόνο και σε χρήμα για προγράμματα που έχουν φτιαχτεί ή προσαρμοστεί για τους ελληνικούς κανονισμούς δεν θα μπορέσεις να κάνεις το επόμενο βήμα για τα στατικά (όπως λες)

Εναλλακτικά αν βρεις (μέχρι να βρεις το χρήμα δηλαδή) συνεργασία με συνάδερφο σου που αν μη τι άλλο έχει κάνει ήδη αυτά τα πρώτα βήματα…

Αν όχι και σεβόμενος την ανάγκη για το «κάνα ψιλό παραπάνω» θα πρέπει να λάβεις υπ’ όψη σου ότι για το ψιλό χωρίς το Α ενέχει ο κίνδυνος να τρέχεις για χοντρά αν συμβεί κάτι…

Μη ξεχνάς ότι ακόμα και «μηχανικάρες» όπως λες τους τρέχουν σε διάφορα δικαστήρια παρ ότι είχαν και την γνώση και την εμπειρία…. Αλλά ότι συμβεί με τα μπετά ακόμα κι αν δεν φταίει ο Μηχανικός, πάντα είναι υπόλογος. Φαντάσου λοιπόν να είσαι υπόλογος και να λες σε δικαστήριο το υπολόγισα με το Χ φρεε πρόγραμμα…. Θα είσαι η χαρά του απέναντι δικηγόρου.

Εκτιμώ πολύ την απαντησή σας και τη σέβομαι...σαφώς και διατρέχει κινδύνους και το αναγνωρίζω...συζητάω πάντα με πιο έμπειρους μηχανικούς αλλά και μπετατζήδες οι οποίοι όσο να ναι το τεχνικό κομμάτι το ξέρουν χωρίς όμως να πηγαίνω με τα δικά τους κριτήρια. Δεν έχω αναλάβει τη δουλειά, απλά ασχολήθηκα να δω μήπως μπορώ να βγάλω άκρη με το χέρι γιατί δεν έχω τη δυνατότητα να αγοράσω προγράμματα στατικά ακόμη.

Τέτοιες απαντήσεις σαν τις δικές σας μας δίνουν κίνητρο για το ότι μπορούμε κι εμέις να εξελιχθούμε. Ευχαριστώ!

 

1 ώρα πριν, yian said:

Χάρη διαστασιολόγησε έστω και με το χέρι την πλάκα του πυθμένα και τα περιμετρικά τοιχία.

Λάβε υπόψη ενισχυμένες ζώνες εκεί που αλλάζει η κλήση του πυθμένα. Καταλαβαίνεις ότι εμπειρικά δεν μπορεί να επιλυθεί ο απαιτούμενος οπλισμός και χρειάζεται στατικός υπολογισμός  είτε με το χέρι είτε με λογισμικό. 

Στον υπολογισμό του τελικού πάχους των φέροντων στοιχείων μην αγνοήσεις την απαιτούμενη επικάλυψη οπλισμού που καλό θα ήταν να είναι μεγαλύτερη από το σύνηθες.

Το Φ10 το βλέπω γενικά αισιόδοξο...

 

Ευχαριστώ για την απάντηση...Έχω υπολογίσει τα κυβικά μπετού για την κατασκευή πισίνας μαζί με τον πυθμένα (με 25αρια τοιχία) και προσπαθώ να βγάλω άκρη με τα σίδερα γιατι το 100 κιλα/ κυβικό που ακουώ είναι πολυ μπακάλικο.

Φ10/15 μου είπαν συνάδελφοι αλλά και μπετατζήδες είναι πολύ σύνηθες για πισίνες 32 τ.μ. όπως και στη δική μου περίπτωση γι αυτο ρώτησα την αποψή σας. Δεν γνωρίζω πόσα κιλά σίδερα βγάζει το κθβικό.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, xarhs1990 said:

Eυχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σας....

Η στατική μελέτη (οιασδήποτε κατασκευής) δεν είναι ούτε τακτοποίηση αυθαιρέτων, ούτε άδεια μ.κ. όπου το όποιο λάθος δεν έχει τραγικές επιπτώσεις σε τρίτους. Απαιτεί γνώσεις, μεράκι και υπευθυνότητα.  Ούτε αποτελεί αντικείμενο του κάθε μαστρομήτσου. Όπως επίσης και ο τρόπος κατασκευής (αλήθεια, από πού προκύπτει η βεβαιότητά σου ότι το μονό καλούπι των τοιχίων προσφέρει καλύτερη στεγανότητα από το διπλό?).

Ούτε, επίσης, η (όποια) στατική μελέτη είναι πάρεργο "για να βγάλουμε κανα ψιλό". Αν έχεις αυτή την αντίληψη, ασχολήσου μόνο με αυθαίρετα, τοπογραφικά και άδειες μ.κ.. Ίσως έτσι  σωθούν κάποιες ζωές

Αυτά, και τέλος από μένα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, tetris said:

Η στατική μελέτη (οιασδήποτε κατασκευής) δεν είναι ούτε τακτοποίηση αυθαιρέτων, ούτε άδεια μ.κ. όπου το όποιο λάθος δεν έχει τραγικές επιπτώσεις σε τρίτους. Απαιτεί γνώσεις, μεράκι και υπευθυνότητα.  Ούτε αποτελεί αντικείμενο του κάθε μαστρομήτσου. Όπως επίσης και ο τρόπος κατασκευής (αλήθεια, από πού προκύπτει η βεβαιότητά σου ότι το μονό καλούπι των τοιχίων προσφέρει καλύτερη στεγανότητα από το διπλό?).

Ούτε, επίσης, η (όποια) στατική μελέτη είναι πάρεργο "για να βγάλουμε κανα ψιλό". Αν έχεις αυτή την αντίληψη, ασχολήσου μόνο με αυθαίρετα, τοπογραφικά και άδειες μ.κ.. Ίσως έτσι  σωθούν κάποιες ζωές

Αυτά, και τέλος από μένα

Μάλλον βιαστήκατε πολύ να απαντήσετε χωρίς να έχετε διαβάσει τις παρακάτω απαντήσεις μου στους κυρίους! 
Ανέφερα ότι συζητάω με συναδέλφους έμπειρους για να αποκτήσω πρωτίστως τον τρόπο σκέψης τους και δεύτερον να μπορώ να βαδίσω στο σωστό μονοπάτι σχετικά με τα στατικά! Δε βρήκα ένα μπετατζή και του ειπα χτίσε…Το ότι έχω μάθει τακτοποιήσεις κτλ δε σημαίνει ότι δε μπορώ να ασχοληθώ μελλοντικά με τη κατασκευή εφόσον μαθω το αντικείμενο…

Το να βγάλω κανα ψιλό δε το εννοώ ότι πάω να κάνω μια πρόχειρη δουλειά…για μένα ίδια ευθύνη έχεις είτε κανεις αυθαίρετο είτε βγάλεις άδεια είτε φτιάξεις στερνά…όταν παίζεις με τα λεφτά του κοσμάκη εκεί έξω, οφείλεις να είσαι αυτός που πρέπει και όχι να τα αρπάξεις και να γελάς!!

Δεν έδειξα καμία βεβαιότητα για το ότι το μόνο καλούπι είναι καλύτερο απο το διπλό…θεωρώ νομίζω ειπα!(Αν κάνω λάθος ζήτω συγνώμη γιατί στέλνω απο κινητό κ δε βλέπω το προηγούμενο μήνυμα) και το ειπα από συζητήσεις  μηχανικων που έχουν φτιάξει πολλές πισίνες! 
Ο λόγος που έγραψα στο φόρουμ είναι ο προφανής που φτιάξατε το φόρουμ..να διαβάζεις , να λύνονται οι απορίες σου, να ρωτάς όσο χαζό και αν είναι κάτι…διαφορετικά φτιάξτε ένα φόρουμ για μηχανικους με εμπειρία αποδεδειγμένη! 
Δε ζήτησα απο κανέναν κύριο/α να μου κάνει επίλυση στατικών…άποψη ζήτησα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να σε απασχολεί-στην παρούσα φάση- η αναλογία σιδήρου/μπετόν. Αυτό είναι κάτι που μας απασχολεί όταν έχουμε να κάνουμε προμέτρηση και προυπολογισμό. Γενικά όταν έχουμε μια δουλειά μπροστά μας καλό είναι να ξεκαθαρίζουμε: Ξέρω να την κάνω? Αν ναι προχωράω. Αν όχι υπάρχουν δύο διέξοδοι-υποερωτήματα: έχω τις δυνατότητες/χρόνο να διαβάσω/ασχοληθώ και να μάθω?Αν ναι πάλι προχωράω. Αν όχι, τότε ή δεν κάνω την δουλειά ή συνεργάζομαι με συνάδελφο που ξέρει και αν έχω το μεράκι/διάθεση του ζητάω κι εγώ να μάθω ώστε την επόμενη φορά να είμαι πιο σίγουρος και με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση.

Στο δια ταύτα οι δεξαμενές (για τους στατικούς) δεν είναι ούτε ουρανοξύστες αλλά ούτε και κάτι ήσσονος σημασίας. Οι διατομές τοιχίου και πλάκας θεμελίωσης μπορούν να λυθούν και με το χέρι (ως γραμμικά μέλη) σε μερικές σελίδες Α4 ώστε κάποιος να έχει προεκτίμηση πάχους δομικών στοιχείων και οπλισμών.  Όμως αυτό που κάνει πιο σύνθετη την κατάσταση και δυσχερή την επίλυση με το χέρι είναι οι συνδυασμοί φορτίσεων (γράφονται αναλυτικά στις προηγούμενες σελίδες του θέματος ποιοί είναι) και έτσι προτάσσονται οι επιλύσεις με πεπερασμένα στοιχεία που είναι και πιο αναλυτικές. 

Κάποιες παρατηρήσεις: στις δεξαμενές μιλάμε για κατ'εξοχήν διαβρωτικό περιβάλλον άρα χρειάζεται μεγάλη προσοχή στις επικαλύψεις τοιχίων και πλάκας. Δεν θα ξεκίναγα τοιχία με πάχος 25εκ - και δεν εννοώ ότι θα "αστοχήσει επειδή ειναι 25εκ...". Πολλές φορές κρίσιμος έλεγχος δεν είναι η κάμψη αλλά ο περιορισμός των ρωγμών στην ΟΚΛ. Χρειάζεται σωστή εκλογή σκυροδέματος (C30/37 min), προσοχή στην διαμόρφωση του οπλισμού στην συναρμογή πλάκας θεμελίωσης-πέλματος τοιχίου. Τέλος, κατασκευαστικά η δεξαμενή έχει κάποια μυστικά που δεν εξαντλούνται στον αρμό σκυροδέτησης τοιχίων-πλάκας. Θέλει καταρχήν σωστή παραγγελία σκυροδέματος, πρόσμικτα, water stops και κατάλληλη υγρομόνωση μετά το πέρας της σκυροδέτησης και πριν την επένδυσή και πλήρωσή της.

Edited by pirsogiannis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, tetris said:

Η στατική μελέτη (οιασδήποτε κατασκευής) δεν είναι ούτε τακτοποίηση αυθαιρέτων, ούτε άδεια μ.κ. όπου το όποιο λάθος δεν έχει τραγικές επιπτώσεις σε τρίτους. Απαιτεί γνώσεις, μεράκι και υπευθυνότητα.  Ούτε αποτελεί αντικείμενο του κάθε μαστρομήτσου. Όπως επίσης και ο τρόπος κατασκευής (αλήθεια, από πού προκύπτει η βεβαιότητά σου ότι το μονό καλούπι των τοιχίων προσφέρει καλύτερη στεγανότητα από το διπλό?).

Ούτε, επίσης, η (όποια) στατική μελέτη είναι πάρεργο "για να βγάλουμε κανα ψιλό". Αν έχεις αυτή την αντίληψη, ασχολήσου μόνο με αυθαίρετα, τοπογραφικά και άδειες μ.κ.. Ίσως έτσι  σωθούν κάποιες ζωές

Αυτά, και τέλος από μένα

Τα εξηγει σωστα λιτα και περιεκτικά.

Όλοι γνωρίζουμε ότι το επάγγελμα του μηχανικου είναι στην πράξη ξεφτιλισμένο. Όμως το να κάνουμε γκάλοπ για τα κιλα του σιδήρου στο κυβικού και να το διαλαλούμε σε φόρουμ μηχανικών είναι ντροπή. 

Τα κιλά θα βγουν αφου γίνει η μελέτη. Η μελέτη συντάσσεται με συγκεκριμένους κανονισμούς και απαιτει γνωση κανονιστική, θεωρίας, και κατοχή λογισμικού. Δεν θα βγάλεις κανενα ψιλό και θα μπεις με τα μπουνια μέσα για να κάνεις μια στατική μελέτη πισίνας χωρις να γνωρίζεις (απο αυτά που γράφεις φαίνεται ότι δεν γνωρίζεις)

Πρόγραμμα τσαμπα "παταω το κουμπι και βγαίνουν τα κιλά" δεν υπάρχει. Μπορείς με excel να το κάνεις μόνος σου αλλά πολύ αμφιβάλλω ότι είσαι σε θέση ή ότι αξίζει τις ώρες που θα σπαταλήσεις να υπολογίσεις τα φορτία και να περασεις τους ελέγχους των κανονισμών. Το φτηνότερο πρόγραμμα για πισίνες κοστίζει σίγουρα περισσότερο απο το ψιλό που θα βγάλεις απο την στατική μελέτη μιας πισίνας.

Κάτσε στα αυθαίρετα και τις ταυτότητες κτιρίου. Δεν το λέω υποτιμητικά. Έχουν μεροκάματο πολύ καλύτερο απο τα στατικά, δεν χρειάζονται να ξερεις στατική, μπετον, αντισεισμική να διαβάζεις κανονισμους και να πληρώνεις  λογισμικά.

Θες να την κάνεις τη δουλεια ? Κάντη αφου βρέθηκε η "ευκαιρία' . Άντε θα βάλεις οτι σίδερο θέλει ο μάστορας ή ότι σου πουν οι έμπειροι του φόρουμ. Στην πολεοδομία τι τεύχος υπολογισμών θα δώσεις ? 

Επίσης να θυμάσαι ότι κανεις δεν έχει όρεξη να σε προσβάλει ή να σε χλευάσει ή ξερω γω τι άλλο μεσα απο ενα φόρουμ. Μη γίνεσαι λοιπον επιθετικός και αρχίζεις τα "προσπαθώ μόνος χωρίς μπαρμπα στην Κορώνη να βγάλω μεροκάματο" 

Αν θες στατικό μεροκάματο πρέπει να βρέξεις πολύ λωκο και δεν αξίζει ιδιαίτερα για μια δουλεια στη χάση και στη φέξη. Εαν θες να κοροιδέψεις (που μεταξύ μας αυτο πιστέυω - ελπίζω να κάνω λάθος) τότε είσαι στο λάθος μέρος για να πάρεις οδηγίες πως θα το κάνεις αποτελεσματικα.

Επίσης μην μπερδεύεις την μελέτη με την κατασκευή. Μπορεί να γίνεις πολύ καλός κατασκευαστής χωρίς να έχεις ιδέα πως και γιατί μπαινει το σίδερο που μπαίνει.

 

 

Edited by cvlengnr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

xarhs1990,

Για να μην τρελαθείς από τις διάφορες αλλοπρόσαλλες απαντήσεις θα σου πρότεινα το εξής : Επειδή η Στατική Ανάλυση  της πισίνας είναι σχετικά απλό Στατικό πρόβλημα, ανέτρεξε σε ανάλογη βιβλιογραφία και λύσε το μόνος σου. Είναι μια καλή αρχή να ασχοληθείς με Στατικές Αναλύσεις, αν βέβαια έχεις χρόνο και διάθεση. Αρχισε από την Ανάλυση Τοίχων Αντιστήριξης για τη προσομοίωση των φορτίων –  τριγωνικές ωθήσεις – ύδατος, εδάφους και Σεισμού και προσομοίωσε τα Τοιχεία ως τριέρειστες πλάκες πλήρως πακτωμένες και τη πλάκα θεμελίωσης – δάπεδο - ως τετραέρειστη πλήρως πακτωμένη με φορτία που προκύπτουν από την ανάλυση  του αντίστοιχου τοίχου αντιστήριξης σε κάθε διεύθυνση και  βέβαια θα χρειασθείς ΝΕΑΚ και ΕΚΟΣ. Αυτά ως γενική κατεύθυνση, τώρα αν τα θεωρείς πολλά δίνεις τη μελέτη έξω και ησυχάζεις.

Υ.Γ.  Για να μην τρελαίνεσαι ούτε από τα διάφορα ΕΜΠ ΑΠΘ ΔΠΘ κλπ βγήκαν «προφέσορες & στατικοί». Η πλειονότητα των συναδέλφων δεν έχει καμία σχέση με Στατικές Μελέτες, τις δίνουν έξω – φατούρα που λέγαμε παλιά – και απλά τις υπογράφουν.

  • Like 1
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για τους περισσότερους είναι Κνέζικα να είσαι σίγουρος, όμως αυτό δεν λέει κάτι. Αν υπάρχει θέληση επιμονή και υπομονή τα πάντα γίνονται. Εξ άλλου ο συνάδελφος χρειάζεται υποστήριξη και όχι αποτροπή, ας μη το ξεχνάμε.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.