Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Στατικά για κατασκευή πισίνας


 
2005

Recommended Posts

Στα όσα πολύ σωστά ανέφερε ο pappos, θα προσέθετα δυο πραγματάκια:

 

1) Ανωση: μια άδεια πισίνα το χειμώνα, με χαμηλό βάρος και μεγάλο όγκο, όταν ξεκινάνε οι βροχές και ανεβαίνει απότομα ο υδροφόρος ορίζοντας, είναι "ιδανικός" υποψήφιος για μια τέτοια κατάσταση - Για ειδικές περιπτώσεις, συνήθως δεν είναι κρίσιμος αυτός ο έλεγχος.

 

2) Ο.Κ.Λ. : βάλε τις 1-3-4 φορτίσεις του pappos, με την 4 στο -20 C, για να προσομοιώσεις την συστολή πήξεως του σκυροδέματος, και υπολόγισε ότι θέλεις π.χ. μέγιστη ρωγμή 0.1-0.2 mm, γιατί η μέγιστη 0.3 mm του ΕΚΩΣ σε τέτοια περίπτωση μάλλον είναι υπερβολική, εξάλλου και ο ΕΚΩΣ λέει πως οι διατάξεις του για ρηγμάτωση δεν ισχύουν ως έχουν για δεξαμενές και πρέπει να συμπληρώνονται κατάλληλα, και θα ανακαλύψεις θησαυρούς κρυμμένους...σχεδόν πάντα είναι ο συνδυασμός που σου δίνει τους μέγιστους οπλισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και το HydroSTRAD της 4Μ. Δύο προγράμματα ειδικά για πισίνες που θα σου κάνουν τη ζωή εύκολη. Από εκεί και πέρα οποιοδήποτε καλό λογισμικό με επιφανειακά πεπερασμένα στοιχεία πλάκας και δίσκου θα σου κάνει τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας. Ανοίγω ένα νέο θέμα. Έκανα αναζήτηση αλλά δεν βρήκα απάντηση. Θέλω να λύσω μια απλή πισίνα. Τίποτα ιδιαίτερο. Με τα πεπερασμένα στοιχεία δεν έχω πρόβλημα. Έχω εισάγει τον φορέα μου στο Scada Pro. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :

 

1. Ποια είναι τα δυσμενέστερα (και άρα τα ευκολότερα) φορτία για τις 4 κατακόρυφες πλευρές της πισίνας???

2. Ποια είναι τα δυσμενέστερα (και άρα τα ευκολότερα) φορτία για την πλάκα θεμελίωσης της πισίνας???

3. Τι ανάλυση τρέχω??? Ισοδύναμη στατική μέθοδο ή απλή στατική ανάλυση (καθόλου σεισμός)???

4. Νομίζω ότι η πλάκα θεμελίωσης οπλίζεται σαν γενική κοιτόστρωση, σωστά???

5. Νομίζω ότι οι 4 κατακόρυφες πλευρές της πισίνας οπλίζονται όπως τα περιμετρικά τοιχεία υπογείου (με 2 εσχάρες δηλαδή), σωστά???

 

Αυτά για τώρα, θα επανέλθω :)

Link to comment
Share on other sites

Για (1) και (2) δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Για το (3) λαμβάνεις το σεισμό ως στατική φόρτιση σύμφωνα μ' αυτά που να αναφέρονται παραπάνω.

Η πλάκα θεμελίωσης έχει διπλή εσχάρα πάνω-κάτω.

Τα περιμετρικά τοιχεία οπλίζονται με δύο εσχάρες.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα φορτία της πισίνας, στην υποστήριξη μου είπανε να βάλω μόνο μόνιμα φορτία που θα περιλαμβάνουν :

1. Τα ίδια βάρη

2. Στην κάτω οριζόντια πλάκα, το βάρος του νερού

3. Στα 4 κατακόρυφα τοιχεία μόνο τις οριζόντιες ωθήσεις γαιών, που είναι και η δυσμενέστερη περίπτωση.

 

Σωστά τα λένε?

 

Βασικά, έχει λύσει κανείς πισίνα με το Scada Pro?? Αν ναι, μπορεί να μας περιγράψει τι έχει κάνει σε κάθε βήμα???

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

  • 12 years later...

Καλημέρα σας..Παλιό το θέμα αλλά δε βρήκα κάποιο άλλο πιο σχετικό..

Λόγω του ότι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με πισίνες θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα και όποιος γνωρίζει αν μπορούσε να απαντήσει θα το εκτιμούσα.

Αρχικά, σκέφτομαι για μονή σκυροδέτηση (κοστούμι) και όχι διπλή...θεωρώ πιο safe από άποψη διαρροών. Ποιά είναι η αποψή σας?

Υπάρχει κάποια εφαρμογή free που να υπολογίζει στατικά? Για οπλισμό, για 48,25 κυβικά πισίνας  (14,30 κυβικά μπετού με 25 εκ. τοιχίων), σε συζητήσεις που έχω κάνει καταλήγουμε στο Φ10/15 (άλλοι είπαν Φ10/20 για πιο οικονομικά). Πόσα κιλά σιδήρου βγάνει στο κυβικό?

Με συγχωρείτε αν είναι χαζές οι απορίες μου αλλά δεν έχω την μεγάλη εμπειρία.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ακόμη πιο οικονομικό, είναι το Φ10/30 ή Φ8/50, ή πλέγμα Ο 92

κι επειδή μπορεί να υπάρχουν διάφορες απόψεις, καλό είναι να κάνουμε ψηφοφορία κι ό,τι αποφασίσει η πλειοψηφία

το ίδιο και για τα κιλά σιδήρου ανά κυβικό σκυροδέματος

 

είπες ότι δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου με πισίνες (λες και πρόκειται για ουρανοξύστη)

με το επάγγελμα, έχεις ασχοληθεί? γιατί από τα γραφόμενά σου δεν προκύπτει κάτι τέτοιο

γνωρίζεις στατική? (μιλάμε για πολύ απλά πράγματα)

Αν οι απαντήσεις σου είναι αρνητικές, μην το προχωράς μόνος. Συνεργάσου με έμπειρο συνάδελφο

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, tetris said:

ακόμη πιο οικονομικό, είναι το Φ10/30 ή Φ8/50, ή πλέγμα Ο 92

κι επειδή μπορεί να υπάρχουν διάφορες απόψεις, καλό είναι να κάνουμε ψηφοφορία κι ό,τι αποφασίσει η πλειοψηφία

το ίδιο και για τα κιλά σιδήρου ανά κυβικό σκυροδέματος

 

είπες ότι δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου με πισίνες (λες και πρόκειται για ουρανοξύστη)

με το επάγγελμα, έχεις ασχοληθεί? γιατί από τα γραφόμενά σου δεν προκύπτει κάτι τέτοιο

γνωρίζεις στατική? (μιλάμε για πολύ απλά πράγματα)

Αν οι απαντήσεις σου είναι αρνητικές, μην το προχωράς μόνος. Συνεργάσου με έμπειρο συνάδελφο

Eυχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σας...βλέπω ο κόσμος δε χάνει ευκαιρία να ειρωνευτεί και να χλευάσει! Εύγε!!!

Για να σας λύσω την απορία, όπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενα ποστ είμαι νέος μηχανικός και αυτό που έχω μάθει μόνος μου και ασχολούμαι , χωρίς να έχω μαμά μπαμπά θείο μηχανικό είναι να κάνω τακτοποιήσεις αυθαιρέτων, τοπογραφικά και ΜΚ άδειες. Επειδή λοιπόν κάπως πρέπει να ξεκινήσουμε από τα βασικά και όχι κάνοντας ουρανοξύστη θεώρησα οτι πρέπει να αρχίσω από μια πισίνα μήπως και βγάλουμε κανά ψιλό παράπανω. Οι μηχανικάρες εδώ μέσα δε θα ξέρουν τι είναι τα ''ψιλά'' λογικά.

ΥΓ. Για να προλάβω μερικούς καλοπροαίρετους, όχι από τις σχολές μας δε βγήκαμε όλοι προφέσορες ούτε στατικοί!

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.