Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικά για κατασκευή πισίνας


 

Recommended Posts

Και εγώ κάνω Τακτοποιήσεις Αυθαιρέτων. Ενεργειακά Πιστοποιητικά και Ηλεκτρονικές Ταυτότητες Ακινήτων αλλά τα Στατικά τα προτιμάω. Κακοπληρωμένες δουλειές είναι όλες αλλά τουλάχιστον με τα Στατικά νιώθω περισσότερο επιστήμονας και Μηχανικός. Και προσοχή το λάθος στα Στατικά μπορεί να κοστίσει. 

Οι πισίνες διαστασιολογούνται από έλεγχο ρηγμάτωσης για αυτό το Φ10 δεν είναι αρκετό ούτε τα 25αρια τοιχεία.

Edited by promes15
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
On 10/9/2008 at 2:11 PM, Pappos said:

Η πισίνα χρείαζεται στατική επίλυση. Είναι μορφής ανοιχτού κιβωτίου και μια γρήγορη επίλυση θα ήτανε με πεπερασμένα στοιχεία. Για φορτίσεις να έχεις υπόψη τα παρακάτω

 

1. Φόρτιση 1 (ίδιον βάρος)

2. Φόρτιση 2 (υδροστατική πίεση)

3. Φόρτιση 3 (ωθήσεις γαιών ηρεμίας)

4. Φόρτιση 4 (ομοιόμορφη μεταβολή θερμοκρασίας)

5. Φόρτιση 5(ωθήσεις γαιών λόγω σεισμού κατά την διεύθυνση Χ) Σύμφωνα με τον ΕΑΚ2000 (Τραπεζοειδής κατανομή)

6. Φόρτιση 6(ωθήσεις γαιών λόγω σεισμού κατά την διεύθυνση Y) Σύμφωνα με τον ΕΑΚ2000 (Τραπεζοειδής κατανομή)

7. Φορτίση 7 (ωστική σεισμική συνιστώσα κατά Χ)

8. Φορτίση 8 (ωστική σεισμική συνιστώσα κατά Χ) Λαμβάνεται υπόψη το Μέρος 4 του Ευρωκώδικα 8 για τα σεισμικά φορτία δεξαμενών, σιλό και σωλήνων μεταφοράς.

Σύμφωνα με αυτό και μετά την εφαρμογή του σχετικού αλγορίθμου, προκύπτουν τα σεισμικά φορτία που εφαρμόζονται στα μέλη των πλευρικών τοιχωμάτων της δεξαμενής λόγω υδάτινης μάζας.

9. Φορτίση 9 (ωστική σεισμική συνιστώσα κατά Υ)

10.Φορτίση 10(κατακόρυφη σεισμική συνιστώσα )

 

Υπάρχουν αλλες 2 φορτίσεις αλλά οι παραπάνω είναι ήδη αρκετές αν σκεφτείς και τους συνδυασμούς που πρέπει να κάνεις.

 

Να προσέξεις την όπλιση στους κόμβους και στο επάνω μέρος του κιβωτίου που είναι ανοιχτό.

είναι πολύ σωστά τα παραπάνω. δεν ξέρω αν η σεισμική δράση από τις ωθήσεις γαιών έχει νόημα να χωρίζεται στις δυο διευθύνσεις γιατί ο ΕΑΚ εκεί λέει "επάυξηση" των ωθήσεων με το τραπεζοειδές διάγραμμα. δεν ξέρω αν εππαληλίζονται αυτές οι δυνάμεις. όπως επίσης και για την κατακόρυφη σεισμική συνιστώσα δεν ξέρω κατα πόσο πρέπει να λαμβάνεται υπόψη. αν η δεξαμενή είναι μέσα στο έδαφος θεωρητικά η μάζα δεν ταλαντώνεται. δεν ξέρω. με μπερδεύει λίγο αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.