Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μεταπτυχιακές Σπουδές


Recommended Posts

Είμαι σπουδαστής του τομέα Υδραυλικών Έργων στους Πολιτικούς Μηχανικούς Ξάνθης. Με ενδιαφέρει όμως ιδιαίτερα και ο δομοστατικός τομέας . Έχω την δυνατότητα να ακολουθήσω ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών στον τομέα Δομικών Έργων ή με περιορίζει η προπτυχιακή μου ειδήκευση στον τομέα Υδραυλικών Έργων ? Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω τι ισχύει για το ΕΜΠ που ξέρω καλύτερα, μπορεί η νοοτροπία να είναι διαφορετική -που δεν νομίζω- στο ΔΠΘ. Για το μεταπτυχιακό των Δομοστατικών στο ΕΜΠ προτιμούνται όσοι έχουν επιλέξει κατεύθυνση δομαστατικού ή γεωτεχνικού και μετά ακολουθούν οι συγκοινωνιολόγοι και υδραυλικοί. Μάλιστα είναι πιθανό να χρεώσουν και κάποιο προπτυχιακό της κατεύθυνσης του δομοστατικού για να γίνουν δεκτοί. Η κατεύθυνση παίζει ρόλο αλλά υπάρχουν και άλλες παράμετροι που μπορεί να σε επιλέξουν. Παράδειγμα τι διπλωματική έκανες, τι βαθμούς είχες στα προπτυχιακά που αφορούν το μεταπτυχιακό, συναφής εμπειρία κοκ. Γενικά ίσως οι πιθανότητες σου να είναι λιγότερες αλλά δεν είναι απίθανο.

Edited by Van_pan
Link to comment
Share on other sites

Για το μεταπτυχιακό των Δομοστατικών στο ΕΜΠ προτιμούνται όσοι έχουν επιλέξει κατεύθυνση δομαστατικού ή γεωτεχνικού και μετά ακολουθούν οι συγκοινωνιολόγοι και υδραυλικοί.

Από προσωπική εμπειρία θεωρώ ότι αυτό δεν ισχύει στους Δομοστατικούς του ΕΜΠ. Βαθμούς κοιτάνε και αυτό μόνο. Εκτός και αν έχεις κονέ κανα καθηγητή με τον οποίο έχεις συμφωνήσει να κάνεις Phd

Τα αποτελέσματα βγαίνουν στο τέλος με σειρά επιτυχίας. Ήταν χαρακτηριστικό (τουλάχιστον στην δική μου την χρονιά) ότι ο βαθμός διπλώματος έκανε την διαφορά με μερικά +- λόγω ξένων γλωσσών. Συστατικές επιστολές τις κατάργησαν. Σιγά μην κοιτάζουν και μαθήματα...

Άμα θελαν τα ελληνικά πανεπιστήμια να ξεφύγουν από την τυπολατρεία θα μέτραγαν και σειρά αποφοίτησης αλλά δεν θέλω να βγώ off-topic.....

Επιπλέον μαθήματα δεν μπαίνουν πια. Μόνο υποχρεωτικά μεταπτυχιακά μαθήματα χρεώνουν χωρίς όμως να απαιτούνται επιπλέον μαθήματα. Έχει περάσει καιρός βέβαια από τότε που τελείωσα και ίσως να έχω χάσει επεισόδια.

Link to comment
Share on other sites

 

Άμα θελαν τα ελληνικά πανεπιστήμια να ξεφύγουν από την τυπολατρεία θα μέτραγαν και σειρά αποφοίτησης αλλά δεν θέλω να βγώ off-topic.....

 

Πολύ σωστή παρατήρηση

Link to comment
Share on other sites

Καλα οι συστατικες ειναι το μεγαλυτερο καλαμπουρι που υπαρχει. Οι περισσοτεροι καθηγητες αμα τους ζητησεις, ανοιγουν το αρχειο στον υπολογιστη, αλλαζουν το ονομα και... εγενετο (προσωπικη/εξατομηκευμενη) συστατικη επιστολη.

Ασε το αλλο, θυμαμαι στο μεταπτυχιακο που πηγαινα κοιταγανε ολοι πως θα αντιγραψουνε και πως θα βρουνε ετοιμες εργασιες. Η συστατικη μεσα τι ελεγε αραγε; "Παρτε τον ταδε γιατι ξερει να αντιγραφει καλα;"

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η κοροϊδία στα μεταπτυχιακά είναι οι συνεντεύξεις.. Είναι καθαρά ένας τρόπος να βάλουν τους δικούς τους και τους κομματικοποιημένους. Έτσι και αλλιώς κατά την συνέντευξη δεν βλέπουν τις γνώσεις σου πάνω στο μεταπτυχιακό. Αντίθετα, μια χαλαρή κουβέντα γίνεται για το τι κάνεις τώρα ή τι θέλεις να κάνεις στο μέλλον. Βέβαια πως γίνεται μερικοί να μηδενίζονται σε τέτοιες συνεντεύξεις ποτέ δεν κατάλαβα. Φέτος έκανα αίτηση σε 3 μεταπτυχιακά, στα 2 δεν προβλεπόταν συνεντεύξεις και στο άλλο προβλεπόταν. Αποτέλεσμα; Έγινα δεκτός στα δύο πρώτα και στο τρίτο όχι. Βλέποντας αργότερα το ονόματα των επιτυχόντων μέτρησα πολλά κομματικά μπουμπούκια.... Αυτή είναι η Ελλάδα του '12 και δυστυχώς δεν θα αλλάξει ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

Καλα οι συστατικες ειναι το μεγαλυτερο καλαμπουρι που υπαρχει. Οι περισσοτεροι καθηγητες αμα τους ζητησεις, ανοιγουν το αρχειο στον υπολογιστη, αλλαζουν το ονομα και... εγενετο (προσωπικη/εξατομηκευμενη) συστατικη επιστολη.

 

Παντως σε μας υπηρχε το ακριβως αντιθετο προβλημα : οι περισσοτεροι καθηγητες-πλην αυτου της διπλωματικης-αρνουνταν να δωσουν συστατικη επιστολη. Υπηρχαν παιδια που εμειναν εξω απο μεταπτυχιακα του εξωτερικου επειδη δεν καταφεραν να συγκεντρωσουν τις 2 η 3 συστατικες που ζητουνταν. Μαλιστα τα καλα μεταπτυχιακα της Αγγλιας ζητουσαν ολες οι συστατικες να ειναι του ιδιου η παραπλησιου τομεα δηλαδη δεν δεχονταν σε μεταπτυχιακο στα Συστηματα ελεγχου να τους πας συστατικη απο καθηγητη που διδασκε Οργανωση και Διοικηση Επιχειρησεων.

 

Παντως για μενα μεταπτυχιακο στην Ελλαδα ειναι χασιμο χρονου. Ως τωρα βεβαια υπηρχε η παγκοσμια πρωτοτυπια του "τζαμπα μεταπτυχιακου" αλλα νομιζω πλεον ολα εχουν διδακτρα. Για μεταπτυχιακο εξω και μονον εξω. Εδω και το επιπεδο ειναι πολυ χαμηλο και δεν υπαρχει ιδιαιτερη αναγνωριση στον επαγγελματικο τομεα. Εκτος βεβαια εαν καποιος θελει να παρατεινει την φοιτητικη ζωη για 2 ετη η να καθυστερησει το φανταρηλικι η βαριεται να παει για δουλεια....

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Καλησπερα, ειμαι πολιτικος μηχανικος εμπ και σκεφτομαι για μεταπτυχιακο στην πληροφορικη η και τα οικονομικα.Πιστευετε οτι με ενα μεταπτυχιακο μπορω να ανταγωνιστω σχετικα επι ισοις οροις τους αποφοιτους αυτων των σχολων η πρεπει να κανω δευτερο πτυχιο? ειμαι 4ατο ετος με συμβουλευετε να τελειωσω την σχολη μου ειναι να δωσω πανελληνιες σ αυτα τα 2? ευχαριστω πολυ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.