Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τακτοποίηση σε Ρυμοτομούμενο χωρις πράξη αναλογισμου


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Φαντάζομαι τα 100 τ.μ. του οικοπέδου δηλαδή τα εντός ρυμοτομικής και ότι κατασκευή υπάρχει μέσα σ' αυτά τα 100 τ.μ. μια χαρά τα μεταβιβάζεις και δίνεις βεβαίωση. Για τα υπόλοιπα 50 εφόσον υφίσταται ρυμοτομική έχει σημασία αν δεν γίνει ποτέ πράξη εφαρμογής? Σίγουρα έχει τη σημασία του εφόσον στον τίτλο είναι 150 τ.μ. Ρώτα και μία συμβολαιογράφο. Μήπως πρέπει να σε καθοδησήσει η αρμόδια υπηρεσία για το πώς να κινηθείς και να σου δώσει εγράπτως κάποια άδεια για έκδοση βεβαίωσης i)για όλο ή ii)για το τμήμα του οικοπέδου των 100 τ.μ. ? Αν θέλεις ενημέρωσέ μας όταν θα το κάνεις, πώς τελικά το έκανες!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επειδή έχω μια παρόμοια περίπτωση, γενικά πώς αντιμετωπίζεται αυτή η κατάσταση;

 

Στην περίπτωση μου το νέο ρυμμοτομικό κόβει το κτήμα σε τρία κομμάτια.

Ο δρόμος (μη διανοιγμένος) περνά πάνω από το μισό σπίτι.

Αλλά δεν έχει γίνει πράξη αναλογισμού και στο κτηματολόγιο φαίνεται το κτήμα ολόκληρο,

Εχει νόημα η διερεύνηση της νομιμότητας του σπιτιού; Πώς μπορεί ο ιδιοκτήτης να πουλήσει; (δεδομένου ότι το σπίτι δεν μπορεί να πάρει βεβαίωση);

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα σας.

 

Θα ήθελα την βοήθεια σας στο ακόλουθο ζήτημα.

 

Σε περίπτωση που προκύπτει από διάγραμμα εφαρμογής που ζήτησε η πολεοδομία,

 

α) ρυμοτομούμενο τμήμα υπαρχόντος γωνιακού κτιρίου (το οποίο έχει κτιστεί κανονικά με οικοδομικη άδεια και η οικοδομική γραμμή συμπίπτει με την ρυμοτομική) αυτό μπορεί να τακτοποιηθεί με τον ν.4178; που αναφέρονται στον νόμο σχετικά στοιχεία.

 

β) ρυμοτομούμενο τμήμα του οικοπέδου χωρίς κτίσμα, τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? αυτο μπορεί να τακτοποιηθεί?

 

γ)ο πελάτης μου μετά την τακτοποίηση επιθυμεί να προχωρήσει σε άδεια αλλαγής χρήσης. κάτι τέτοιο θα έιναι εφικτό εάν προκύψει θέμα ρυμοτομούμενου; μπορεί να γίνει πληρωμή σε χρήμα στο δημόσιο και να προχωρήσει η υπόθεση;

 

δ) μπορεί να γίνει εξαίρεση από κατεδάφιση σε περίπτωση ρυμοτομούμενου σε δημόσιο χώρος

 

η υπόθεση είναι λίγο μπερδεμένη και δεν ξέρω πως θα προχωρησω σχετικα, οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν πολύτιμη.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.