Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αεροφωτογραφίες από τον ΟΚΧΕ


Recommended Posts

μπορεί να φαίνεται σε αεροφωτογραφία (κάπως λέτε οι ειδικοί τίς τρισδιάστατες απεικονισεις, ορθο........) μπορεί να φανεί σε διορωφο κτίριο αν υπάρχουν τα κουφώματα ή όχι? και πού βρίσκω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 49
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μπορεί να φαίνεται σε αεροφωτογραφία (κάπως λέτε οι ειδικοί τίς τρισδιάστατες απεικονισεις, ορθο........) μπορεί να φανεί σε διορωφο κτίριο αν υπάρχουν τα κουφώματα ή όχι? και πού βρίσκω?

Οι ορθοφωτοχάρτες το μονο που δεν ειναι ειναι τρισδιάστατες απεικονίσεις. Είναι χάρτες από φωτογραφίες που μετά από φωτογραμμετρική επεξεργασία απεικονίζουν ορθή προβολή. Κατ' επέκταση ΔΕΝ μπορεί να φανεί πλευρά κτιρίου. (Οι ορθοφωτοχάρτες που έχει δώσει σε δημοσια χρήση ο ΟΚΧΕ μόνο κατ' ευφημισμό μπορούν να αποκαλεσθούν έτσι)

Link to comment
Share on other sites

Π.χ.2. Τι θα γίνει στην περίπτωση που έχεις αυθαίρετη προσθήκη κατ΄ επέκταση και αρνητικές απαντήσεις περί μη ύπαρξης αεροφωτογραφιών από ΟΚΧΕ και ΓΥΣ;;;;;

 

Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι, δεν πρόκειται να αντιμετωπιστούν από την απόφαση του ΣΤΕ άπειρες τέτοιου είδους περιπτώσεις..... Οπότε.....

Σ' αυτές τις περιπτώσεις, που είναι πολλές στην περιοχή μου, παίρνεις βεβαίωση περί απουσίας α/φ. Είναι κι αυτό δημόσιο έγγραφο.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον καταθέσουμε αεροφωτό θα πρέπει να συνοδεύεται και από ερμηνεία; ή αρκεί μόνο η υποβολή της;

Όχι αρκεί η υποβολή της (όντως όμως να φαίνεται αυτό που θέλουμε να δείξουμε).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έρχονται σε CD. Όχι δεν συνοδεύονται από κάποιο "πιστοποιητικό".

Προσωπικά ανεβάζω σε ενιαίο αρχείο το έγγραφο που μου έχουν απαντήσει για τη διαθεσιμότητα μαζί με το "κομμάτι" της αεροφωτογραφίας που "ενδιαφέρει".

Σημειωτέον είναι πάρα πολύ βαριά αρχεία και δύσχρηστα (αρκετά Gb) δεν ανοίγουν εύκολα).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται....

Πάντως "ζουμάρεις" και βλέπεις αρκετές λεπτομέρειες...

Προσωπικά σε περιοχές που "δουλεύω" έχω πάρει 5-6 ψηφιακές αεροφωτογραφίες διαφόρων χρονικών περιόδων και με αυτές έχω αποδεικτικά παλαιότητας για πολλές δηλώσεις (ακίνητα των περιοχών αυτών).

Τα αρχεία είναι από 200 Mb μέχρι και 12 Gb....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.