Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επέκταση υφιστάμενου εξώστη


 
statical

Recommended Posts

Στην Αγγλία που είχα πάει, σε παλιά κτίρια από τοιχοποιία προσθέτανε μπαλκόνια μεταλλικά όπως στην φωτογραφία με κολώνες που ξεκινάγανε από την βάση. Δηλαδή μιλάμε για προσθήκη νέου φέροντος οργανισμού. Μια χαρά είναι και με ανάρτηση. 

 

Sapligoal νομίζω υπερβάλεις για τον σεισμό. Δεν έχει σεισμικό φορτίο ο εξώστης, σε σχέση με το υπόλοιπο κτίριο θα είναι πολύ μικρό. Τι εννοείς ταλάντωση ? Τα προβλήματα για εμένα είναι πιο πολύ συντήρησης και διάρκειας της κατασκευής. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ελάχιστη θα είναι. Σιγά την σεισμική μάζα που έχει ο μεταλλικός εξώστης. Εξάλλου η δοκός ανάρτησης θα δουλεύει και σε θλίψη αν ταλαντωθεί προς τα πάνω. 

Link to comment
Share on other sites

...Σιγά την σεισμική μάζα που έχει ο μεταλλικός εξώστης. ...

Ως μάζα ο ίδιος ο μεταλλικός εξώστης πράγματι είναι μικρή. Τα 500Kg/m2 κινητό φορτίο όμως που θα πρέπει να μπορεί να φέρει έχουν.

 

Πέρα απ αυτό, φυσικά και είναι εφικτό με αρκετές τεχνικές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τέτοια έβλεπα στην Αγγλία. Ούτε ανάρτηση ούτε τίποτα. Φυσικά υπήρχε πρασιά στο οικόπεδο.

 

http://www.bradfabs.co.uk/item/traditional-apartment-balcony-decorative-curved-steel#

Link to comment
Share on other sites

κάναμε  πέρυσι επέκταση πλάκας εξώστη στο νοσοκομείο Κούρκουλος χρησιμοποιώντας βλήτρα Φ20 χημικής αγκύρωσης ανα 15 εκ σε βάθος 1,2 μέτρων, πάχος πλάκας 20 εκ και αντοχής C15/20. Προβληματάκι υπήρχε μόνο στην διάτρηση τέτοιου βάθους αλλα λύνεται με σωστό εξοπλισμό. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.