Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτέκτων ως τεχνικός ασφαλείας στον κλάδο οικονομικής δραστηριότητας 20


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους, είμαι αρχιτέκτων μηχανικός και θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να αναλάβω ως τεχνικός ασφαλείας στον κλάδο οικονομικής δραστηριότητας 20 (εμπόριο/ μεταφορές/ οικονομικά/ λοιπά. Από ότι είδα έχει μηχανολόγους, ηλεκτρολόγους και χημικούς μηχανικούς και σκέτο χημικούς αλλά επίσης και κάθε άλλη ειδικότητα που το αντικείμενο σπουδών έχει σχέση με τις εγκαταστάσεις και την παραγωγική διαδικασία. Δηλαδή θα μπορούσα να αναλάβω σε ένα καφέ/ γραφείο ασφαλειών/ τράπεζα ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν με απατά η μνήμη μου δεν μπορείς παρά μόνο στα : Κατεδαφίσεις και εκσκαφές - Κατασκευές κτιρίων και Ανακαινίσεις - Δημόσια Έργα (που μηχ μηχ κτλ δεν μπορούν). Για μια επίσημη απάντηση μίλα με το ΣΕΠΕ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κοιτάξτε και τις βασικές προυποθέσεις όπως ο χρόνος κτήσης του πτυχίου πάνω από όλα.......Δεν γίνεσαι με την αποφοίτηση Τ.Α ακόμα και με σεμινάρια....

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Για ΑΕΙ 2 χρόνια από κτήσης πτυχίου (με σεμινάριο 100 ωρών στο 1 έτος). Για ΤΕΙ 5 χρόνια από κτήσης πτυχίου (με σεμινάριο 100 ωρών στα 2 έτη).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

δεν βρηκα στο φορουμ κατι πιο σχετικο για την ερώτηση μου οπότε την παραθέτω εδώ..είμαι αρχιτέκτονας και εδώ και δυο μήνες έχω μια σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου σε μια υπηρεσία. με όρισαν τεχνικό ασφαλείας και τώρα θέλουν να με ορίσουν επιβλέποντα έργου.Επιτρέπεται κάτι τέτοιο? το οτι είμαι συμβασιούχος για κάποιους μήνες επιτρέπει τον ορισμό μου σε θέση τετοιας ευθύνης? μπορώ να επικαλεστώ κάτι τέτοιο για να αρνηθώ την θέση? παρακαλώ τα φώτα σας...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

δεν βρηκα στο φορουμ κατι πιο σχετικο για την ερώτηση μου οπότε την παραθέτω εδώ..είμαι αρχιτέκτονας και εδώ και δυο μήνες έχω μια σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου σε μια υπηρεσία. με όρισαν τεχνικό ασφαλείας και τώρα θέλουν να με ορίσουν επιβλέποντα έργου.Επιτρέπεται κάτι τέτοιο? το οτι είμαι συμβασιούχος για κάποιους μήνες επιτρέπει τον ορισμό μου σε θέση τετοιας ευθύνης? μπορώ να επικαλεστώ κάτι τέτοιο για να αρνηθώ την θέση? παρακαλώ τα φώτα σας...

Μπορούν να σε ορίσουν επιβλέποντα έργου αλλά οι ώρες επίβλεψης δεν μπορούν να καλύπτουν τις δηλωμένες ώρες κατά τις οποίες εκτελείς καθήκοντα ΤΑ. Επιπλεόν, ανάλογα με το έργο πρέπει να οριστεί Συντονιστής Ασφαλείας που μάλλον θα στο αναθέσουν επίσης. Αν πληροίς τα προσόντα μπορεί ο εργοδότης να σε πρόσει επιβλάποντα. Είναι δικαίωμά σου να αρνηθείς διότι χρειάζεται αναγγελία του επιβλέποντος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα σε όλους, είμαι αρχιτέκτων μηχανικός και θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να αναλάβω ως τεχνικός ασφαλείας στον κλάδο οικονομικής δραστηριότητας 20 (εμπόριο/ μεταφορές/ οικονομικά/ λοιπά. Από ότι είδα έχει μηχανολόγους, ηλεκτρολόγους και χημικούς μηχανικούς και σκέτο χημικούς αλλά επίσης και κάθε άλλη ειδικότητα που το αντικείμενο σπουδών έχει σχέση με τις εγκαταστάσεις και την παραγωγική διαδικασία. Δηλαδή θα μπορούσα να αναλάβω σε ένα καφέ/ γραφείο ασφαλειών/ τράπεζα ή όχι?

 

Υπάρχει σχετική διευκρινιστική οδηγία της Γενικής Διεύθυνσης Συνθηκών και Υγιεινής Προστασίας, η οποία αναφέρει πως μέχρι να αναθεωρηθεί το νομοθετικό πλαίσιο για τους τεχνικούς ασφαλείας, δίνεται η δυνατότητα παροχής υπηρεσιών τεχνικού ασφάλειας και σε άτομα με ειδικότητα πλέον αυτών που ορίζονται στο με α/α 20 πεδίο «ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ» του πίνακα του άρθρου 13 του Κ.Ν.Υ.Α.Ε.

 

Η απόφαση αυτή έχει Aρ. πρωτ: 2456/246, ημερ. 29/01/2013 και κωδ ΑΔΑ: ΒΕΙΛΛ-ΜΕ0 αν θέλεις να τη βρείς στο Διαύγεια.

 

Αν θέλεις βέβαια, για ευκολία, δες το συνημμένο...!

 

2456-13.1359533053187.pdf

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.