Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελάχιστη μηνιαία αμοιβή Μηχανικού (Συλ. Σύμβαση Εργασίας)


Adavis

Recommended Posts

Αυτό που εννοεί είναι οτι όταν είσαι μισθωτός δικαιούσαι 14 μισθούς (μαζί με τα δώρα). Όταν δουλεύεις με ΑΠΥ δεν έχεις τα δικαιώματα του υπαλλήλου οπότε δεν έχεις και δώρα (εκτός αν συμφωνήσεις κάτι άλλο με τον εργοδότη σου). Γι' αυτό καλό είναι να υπολογίσεις και τα δώρα τα οποία στην περίπτωσή σου θα είναι μοιρασμένα μέσα στη συμφωνημένη μηνιαία "αμοιβή" σου. Κάποιος πιο έμπειρος ας διορθώσει τυχόν λάθη σε αυτά που λέω γιατί και εγώ νέος μηχανικός είμαι και ακόμα ψάχνομαι σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω τη βοήθειά σας στο εξής.

Από όσο ξέρω οι ΣΣΕ ανανεώνονται κάθε χρόνο. Έστω ότι εγώ προσληφθώ σε μία εταιρεία κ με πληρώνει με βάση τον ελάχιστο μισθό που αναφέρει η ΣΣΕ για το 2009, έστω 1000€. Αν το έτος 2010 προσλάβει πάλι έναν κ τον πληρώνει με τον ελάχιστο μισθό της ΣΣΕ, αυτός θα πέρνει παραπάνω, αφού η ΣΣΕ θα έχει λογικά ανανεωθεί. Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση με την διαφορά των χρημάτων? Είμαι ριγμένος κατά κάποιο ποσό σε σχέση με τον πιό καινούργιο επειδή μπορεί να προσλήφθηκε κάποιους μήνες μετά από μένα?

Link to comment
Share on other sites

triumph δεν θα είσαι "ριγμένος"..απλώς μετά από 2 - 3 μήνες θα πάρεις αναδρομικά χρήματα, που θα είναι η αυξηση του μισθού λόγω της ανανεωμένης ΣΣΕ.

Έτσι γίνεται με τους μισθωτούς....τώρα αν είσαι με ΑΠΥ δεν ξέρω τι συμβαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Είναι υπεχρεωμένος ο εργοδότης να στα δώσει τα χρήματα!!!Από τη στιγμη που έχει μπει αύξηση στη ΣΣΕ τη δικαιούσαι!!!!

 

Να κάνω μια επισήμανση-διόρθωση: δεν "δικαιούται" τίποτα αν κόβει ΑΠΥ! Εκτός αν έχει συμφωνήσει να αναπροσαρμόζεται η αμοιβή του με δείκτη τις αυξήσεις της ΣΣΕ. Γενικά δεν υπάρχει "ΣΣΕ" εκτός καθεστώτος μισθωτού. Κάποιες φορές απλά τη χρησιμοποιούμε (κακώς) σαν "μπούσουλα" για να είμαστε "λογικοί" στις οικονομικές μας απαιτήσεις. Σαν εξωτερικός συνεργάτης με ΑΠΥ, μπορεί να ζητήσω (και να πάρω αν έχουν ανάγκη τη δουλειά μου) και τα 3πλάσια αυτών που προβλέπει η ΣΣΕ. Αν πάλι είμαι διστακτικός ή δεν το υπολογίσω καλά το θέμα, μπορεί τελικά να παίρνω λιγότερα από τη ΣΣΕ και να τα παίρνω χωρίς αναπροσαρμογή για ...10 χρόνια. Προσοχή μεγάλη στο θέμα! Εϊναι κρίμα να βγάζουμε τα μάτια μας μόνοι μας καταλήγοντας να αγωνιούμε κάθε 6 μήνες αν θα έχουμε να πληρώσουμε το ΤΣΜΕΔΕ...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

οι αμοιβές που αναφέρονται στις συμβάσεις για μηχανικούς στον ιδιωτικό τομέα στο site του ΤΕΕ (http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/AMOIBES1/Tab2) είναι μικτά ή καθαρά?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

οι αμοιβές που αναφέρονται στις συμβάσεις για μηχανικούς στον ιδιωτικό τομέα στο site του ΤΕΕ (http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/AMOIBES1/Tab2) είναι μικτά ή καθαρά?

 

 

Ξέρω ότι είναι μικτά. Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος. Αν έχω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα, πάντα, μα πάντα και πάντοτε, οι αμοιβές είναι μικτές δηλαδή περιλαμβάνουν ατομικές εισφορές σε ασφαλιστικούς φορείς και φόρο. Και έτσι θα έπρεπε να είναι.

 

Αυτή η νοοτροπία, του να γνωρίζω τα καθαρά, δηλαδή το πόσα θα βάζω στην τσέπη μου, είναι λάθος, διότι αυτά που πληρώνουμε στο ΤΣΜΕΔΕ και στην εφορία, δικά μας λεφτά είναι (και ας μην τα βλέπουμε :smile: ).

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.