Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελάχιστη μηνιαία αμοιβή Μηχανικού (Συλ. Σύμβαση Εργασίας)


Adavis

Recommended Posts

Αν είσαι με ΑΠΥ και δεν είσαι μισθωτός δεν ισχύει η Συλλογική Σύμβαση Εργασίας, όπως δεν έχεις 14 μισθούς, αποζημίωση σε περίπτωση απόλυσης κλπ. Τους 14 μισθούς, αποζημίωση, άδεια κλπ αν θέλει ο εργοδότης σου σου τα δίνει, δεν υποχρεούται από την νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

TΣΜΕΔΕ ως μισθωτός δεν πληρώνεις, το πληρώνει η εταιρεία.

Πριν 3 χρόνια που δούλευα σε μια εταιρεία με σύμβαση αορίστου χρόνου

με πλήρωνε ασφάλεια ΤΣΜΕΔΕ και για κλάδο υγείας ΙΚΑ.Οι κρατήσεις ,τουλάχιστον τότε γιατί συνέχεια τα αλλάζουν , ήταν λιγότερες από αυτά που πλήρωνα μετά ως ελεύθερος επαγγελματίας.

Νομίζω τώρα για τους μισθωτούς ο μεικτός μισθός είναι 1.200 με 1.300 και καθαρά σίγουρα πάνω από 1.000 για νέους μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερίζω όλους τους μετέχοντες στο φόρουμ.

Είμαι πολιτικός μηχανικός δομικών έργων και εργάζομαι στο τεχνικό τμήμα μιας μη κατασκευαστικής εταιρείας αλλά βιομηχανικής.

Θα ήθελα να μάθω αν ξέρει κάποιος σε ποια σύμβαση υπάγομαι ούτως ώστε να προσδιορίσω επακριβώς το μισθό που παίρνω με αναγνωρισμένο φυσικά το πτυχίο από την εταιρεία.

Αν μπορεί καποιος να με διαφωτίσει ή να δώσει κάποιο Link με τη σύμβαση μηχανικών ΤΕΙ για το 2008 που εργάζονται στη βιομηχανία και όχι σε κατασκευαστικές. (δε με χαλάει να δω και για τις κατασκευαστικές)

 

Η αλήθεια είναι ότι ψάχτηκα στο Internet για συμβάσεις αλλά θα ήθελα μια δευτερη και τρίτη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!ειμαι νεα μηχανικος και δουλευω σε κατασκευαστικη εταιρεια.πληρωνομαι με δπ 1380ευρω με φπα και μου πληρωνουν και το τσμεδε ξεχωριστα.ακομη δουλευω σε εργοταξιο εκτος εδρας (μου ενοικιαζει η εταιρεια σπιτι).τα λεφτα θεωρουνται καλα; συναδελφοι μου που δουλευουν στη βιομηχανια παιρνουν πανω κατω τα ιδια

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι σωστά τα στοιχεία που βρήκα τότε:

 

α) Στη βιομηχανία, ο μηχανικός ΤΕΙ με 0-3 χρόνια προϋπηρεσία αμοίβεται με 998,69€ μεικτά

β)Στις κατασκευαστικές-μελετητικές, ο μηχανικός ΤΕΙ με 0-3 χρόνια προϋπηρεσία αμοίβεται με 1023,22€ μεικτά

 

Θα ήθελα μια επιβεβαίωση ή μια διάψευση

 

ΥΓ: Καλό θα ήταν ένα αντίστοιχο topic με συμβάσεις και μισθούς για την τρέχουσα χρονική περίοδο αλλά από κάποιον που κατέχει το αντικείμενο καλύτερα και οι γνώσεις του είναι πιο σίγουρες.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.