Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελάχιστη μηνιαία αμοιβή Μηχανικού (Συλ. Σύμβαση Εργασίας)


Adavis

Recommended Posts

βοηθησε με σε ενα τελευταιο σε παρακαλω

πες οτι θέλω εγω να μπαινει στο λαγαριασμο μου κάθε μήνα το ποσο των 1000 ευρω

θα πρεπει να ζητησω μικτα

1000+200(τσμδε) +1000*0,2 +1000*0,19???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,θα ήθελα να ρωτήσω εφόσον εχω μόλις παρει πτυχίο αλλά ακομα δεν ειμαι μέλος του ΤΕΕ και κατά συνέπεια ουτε ΤΣΜΕΔΕ έχω ποιά ειναι η ελάχιστη αμοιβή που πρέπει να πάρω δεδομένου οτι θέλω να δουλεψω σε ιδιωτική εταιρεία?

Link to comment
Share on other sites

Θα προσληφθείς ως μισθωτός;

Αφού δεν έχεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, δεν μπορείς να προσληφθείς ως μηχανικός συνεπώς δεν ισχύει για σένα η ΣΣΕ μηχανικών μισθωτών στον ιδιωτικό τομέα.

Link to comment
Share on other sites

ναι εντάξει αν συζητήσει με τέτοια βάση ουτε 600 καθαρά δε βλέπω να παίρνει το παιδί...

αν σκοπεύεις να μπείς στο τεε το φεβρουάριο (όπως εγώ) μιλάς κανονικά...

στις ιδωτικές εταιρίες συνήθως πας με Δελτιο Παροχής Υπηρεσιών το οποίο δε το κόβεις και κατευθείαν άρα μέχρι να ξεκινήσεις καλά καλά θα είσαι οκ

βέβαια είναι και στο χέρι του εκάστοτε εργοδότη άν μπορεί στην αρχή να στα δώσει μαύρα η να σε έχει έστω ΙΚΑ...

ζήτα οτι θα ζήταγες και αν ήσουν μέλος τεε κατα τη γνώμη μου...είναι θέμα χρόνου να γίνεις το να διεκδικήσεις μετά αν ξεκινήσεις με άλλα ίσως δεν συμφέρει...

Link to comment
Share on other sites

Θα προσληφθείς ως μισθωτός;

Αφού δεν έχεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, δεν μπορείς να προσληφθείς ως μηχανικός συνεπώς δεν ισχύει για σένα η ΣΣΕ μηχανικών μισθωτών στον ιδιωτικό τομέα.

 

'οπως διαβάζω πάρακάτω το δικαστήριο δεν ασχολείται με την ημερομηνία λήψης της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος

αλλά με την ημερομηνία λήψεως πτυχίου

 

δηλαδή μηχανικός είσαι από την ημέρα που πήρες πτυχίο όχι άδεια ασκήσεως επαγγέλματος

άρα γιατί να μην ισχύει η ΣΣΕ μηχανικών μισθωτών στον ιδιωτικό τομέα;;;;;

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/SYXNES_ERWTHSEIS_P/TAB36023/OLES%20OI%20EIDIKOTHTES.HTM

 

Η προϋπηρεσία, των Μηχανικών που εργάζονται στον ιδιωτικό τομέα και αμοίβονται με την Συλλογική Σύμβαση Εργασίας Ιδιωτικού τομέα Διπλωματούχων Μηχανικών ΠΕ, λαμβάνεται υπ’ όψιν από την ημερομηνία απόκτησης του διπλώματός τους?

 

Ως προϋπηρεσία για τους Διπλωματούχους Μηχανικούς θεωρείται το χρονικό διάστημα από την απόκτηση του διπλώματος του ΕΜΠ ή Σχολής ισότιμης με το ΕΜΠ ή άλλης Σχολής αναγνωρισμένης ως ισότιμης με το ΕΜΠ από την Ελληνική Πολιτεία.

 

Αυτό προκύπτει από τις Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας των Διπλωματούχων Μηχανικών που απασχολούνται στον ιδιωτικό τομέα με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου ή αορίστου χρόνου, και από την Απόφαση αρ. 1033/1987 του Δικαστηρίου του Αρείου Πάγου Β’ Πολιτικό Τμήμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά αν δεν έχεις άδεια άσκησης επαγγέλματος πώς θα προσληφθείς ως μηχανικός;

Αν δεν μπορείς να προσληφθείς ως μηχανικός πώς θα μετρήσει η προϋπηρεσία σου;

Η απάντηση στην ερώτηση είναι ότι η προϋπηρεσία μετράει από τη λήψη του διπλώματός σου και μόνο αυτό. Αυτό όμως για κάποιον που προσλαμβάνεται με την ιδιότητα του μηχανικού, ασφαλίζεται στο ΤΣΜΕΔΕ κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

με το πτυχίο,

εγώ όπως διαβάζω την πληροφορία αυτό αντιλαμβάνομαι

 

βεβαια το ελληνικό δημόσιο που δε θέλει να πληρώσει έχει άλλη άποψη που θα αποφασιστεί στα δικαστήρια, αλλά αυτό σχολιάζεται σε άλλη ενότητα

 

στην τελική το πόσα θα πάρεις δεν εξαρτάται από το τι γράφει η ΣΣΕ

αλλά από το πόσα προβλέπει η θέση + πόσα διεκδικείς

 

ειδικά εφόσον στην επόμενη εξεταστική θα γραφτεί στο ΤΕΕ εννοείται πως θα ζητήσει τουλάχιστον ότι γράφει η ΣΣΕ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.