Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελάχιστη μηνιαία αμοιβή Μηχανικού (Συλ. Σύμβαση Εργασίας)


Adavis

Recommended Posts

On 5/3/2012 at 9:58 ΜΜ, eploump said:

Καλησπέρα σας!

Είμαι νέα Ηλεκτρολόγος Μηχανικός. Πρόσφατα με πήραν να πάω για συνέντευξη από μια εταιρία φωτοβολταϊκών εγκαταστάσεων και καθώς δεν έχω εμπειρία και προϋπηρεσία, μου είπαν ότι θα κάνω για 4 μήνες εκπαίδευση και εφόσον πάνε όλα καλά θα με προσλάβουν με αρχικό μισθό 1000 + ΦΠΑ. Δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το +ΦΠΑ τι σημαίνει και δεν ανέφερε αν το ποσό αναφέρεται σε καθαρά ή μικτά. Υπάρχει περίπτωση να εργάζομαι σαν μηχανικός στην εταιρία αυτή και να πληρώνω την ασφάλεια στο ΤΣΜΕΔΕ εγώ μόνη μου;Και αν ναι, που μπορώ να μάθω τι ποσό είναι η ασφάλεια αυτή; Επίσης, μου ανέφερε κάτι ότι θα πρέπει να βγάλω άδεια ασκήσεως, γιατί θα πρέπει να ανοίξω βιβλία..Ξέρω ότι θα έπρεπε να τα διευκρινίσω εκείνη την ώρα αυτά τα θέματα, αλλά ουσιαστικά ήταν η πρώτη μου σοβαρή συνέντευξη και κόλλησα.

Πρόσληψη με ...ΦΠΑ δεν υφίσταται.

Η σχέση σας είναι σχέση ανεξάρτητων υπηρεσιών μεταξύ επαγγελματιών κι αν δεν σου έχει ξεκαθαρίσει εξαρχής αυτό, κάτι πάει στραβά.

Στην ουσία, σε ζητά ως εξωτερικό συνεργάτη που θα κρατάς τα δικά σου βιβλία και θα πληρώνεις κανονικότατα όλα όσα αφορούν το ελεύθερο επάγγελμα του μηχανικού. Ως εξωτερικός συνεργάτης δεν είσαι υποχρεωμένος να έχεις ωράριο, να δηλώνεις παρουσία, παρά μόνο να φέρνεις εις πέρας το μεταξύ σας συμφωνηθέν έργο.

Παράθεση

Σύμβαση  παροχής  ανεξάρτητων  υπηρεσιών  υφίσταται  όταν  ο  εργαζόμενος  διατηρεί  την  ελευθερία  και  την  πρωτοβουλία  να καθορίζει  ο ίδιος  τις  συνθήκες εργασίας  του, χωρίς να υπόκειται στον έλεγχο του εργοδότη.

Από εκεί και πέρα, είναι ζήτημα διακανονισμού αν θα συμφωνήσετε να πληρώνει κι αυτός μέρος των ασφαλιστικών εισφορών, στο ιδιωτικό συμφωνητικό που θα συνάψετε.

Edited by Παπλωματούχος Μηχανικός
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, Παπλωματούχος Μηχανικός said:

...

Μην κάνει λάθος .....

έτσι για ενημέρωση δεν είναι "ένα" .... το έχεις κάνει σε αρκετά κείμενα να απαντάς σε συζητήσεις αρκετών ετών πριν....

Στο επισημαίνω απλά για να έχεις τον νου σου κι εσύ ..... 

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η σχετικότητα του χρόνου βρίσκει εφαρμογή καί στη διαλεκτική. Κάποια θέματα είναι πάντοτε επίκαιρα. Όπως πχ. τα επαγγελματικά δικαιώματα των Μηχανικών. Αν πήγαινες πίσω στο χρόνο κατά 40 έτη με ένα τσουπ, θα έβρισκες ακριβώς το ίδιο προβληματικό πλαίσιο που βρίσκεις και σήμερα.

Επομένως, ο σχολιασμός διαχρονικών θεμάτων δεν έχει ημερομηνία λήξης.

Μήτε κι αυτό που έγραψα εδώ έχει αλλάξει από τότε που το ρώτησε το άλλο μέλος.

Edited by Παπλωματούχος Μηχανικός
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ότι πεις....

και η σκούπα καθαρισμού να μαζεύει διαλεκτικά τα άσχετα θα συνεχίσει..... χωρίς άλλη επεξήγηση .....

 

 

και το θέμα προσωρινά κλειδώνει για να μη συνεχίσει αυτός ο άσκοπος και οφφ τόπικ εδώ.

Θα περάσει σκούπα αύριο οπότε θα έχεις τον χρόνο να το εμπεδώσεις και μετά το σκούπισμα και εδώ θα ανοίξει.

Παραμένει ανοιχτό για εκπαιδευτικούς λόγους και μόνο.

Σου συνιστώ διάβασε με προσοχή τους κανόνες του φόρουμ. Τις τελευταίες ημέρες αρκετοι συντονιστές έχουν ενασχόληση με τα "διαλεκτικα" σου.

 

Edited by Didonis
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.