Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελάχιστη μηνιαία αμοιβή Μηχανικού (Συλ. Σύμβαση Εργασίας)


Adavis

Recommended Posts

ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΜΙΣΘΩΤΩΝ ΤΕΧΝΙΚΩΝ

ΥΠΟΓΡΑΦΕΙΣΕΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

(καλύπτει και αναγνωρίζει και τους εργαζόμενους με δελτία παροχής υπηρεσιών)

 

ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ 2008-2009

Για τους όρους αμοιβής και εργασίας των εργαζομένων που απασχολούνται σε τεχνικές, κατασκευαστικές και μελετητικές επιχειρήσεις της περιοχής Αθηνών, Πειραιώς και υπολοίπου Περιφέρειας Αττικής

 

 

 

Ξέρουμε αν έχει υποστεί αλλαγές απο το 2009 αυτή η σύμβαση είτε προς το χειρότερο είτε προς το καλύτερο ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

Χρειάζομαι την βοήθεια σας. Πιστεύω να ειμαι στην σωστή ενότητα. Είμαι Πολιτικός Μηχανικός με Α.Π.Υ για αρκετά χρόνια. Ψάχνοντας για δουλειά μίλησα με μια εταιρεία που προσλαμβάνουν μόνο μισθωτούς μηχανικούς . Ξέρει κανείς εάν σαν μισθωτός θα μπορώ να διατηρήσω το μπλοκάκι? Θα μπορώ δηλαδή να κάνω και να υπογράφω κάποιες δουλειές μόνος μου, εκτός εταιρείας?

Περιμένω τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και μπορείς 100%

 

μην ξεχνας όμως τις φορολογικές σου υποχρεώσεις Φ1,Φ2

συγκεντρωτικές προμηθευτών-πελατών κλπ

Link to comment
Share on other sites

Φ2 κάθε τριμηνο (το ΦΠΑ) έχεις υποχρέωση να καταθέτεις και μηδενική κατάσταση

 

Φ1 στην αρχή κάθε έτους, είναι ο συγκεντρωτικός ΦΠΑ του προηγούμενου έτους, δεν θυμάμαι τι γίνεται όταν έιναι μηδενική

 

η συγκεντρωτική κατάσταση πελετών-προμηθευτών αφορά τιμολόγια με πελάτες ή προμηθευτές άνω των 300ευρώ που δεν είναι ιδιώτες

δε θυμάμαι τι γίνεται για μηδενικές δηλώσεις

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση

 

ας πουμε οτι απο πινακες βγαζεις οτι θα πρεπε να παρεις 2000 αυτο τι ειναι?

 

αφαιρειται απο εκει τσμεδε ?

ειναι εχτρα το τσμεδε?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Χαίρεται,

είμαι Μηχανικός Η/Υ και Πληροφορικής και εργάζομαι στο IT Department ναυτηλιακής εταιρίας. Η σύμβαση των ναυτηλιακών εταιριών αναφέρεται ρητά σε υπαλλήλους με κύρια ασφάλιση σε ΙΚΑ ή και ΤΑΝΠΥ. Παρά το γεγονός ότι είμαι μέλος του ΤΕΕ και με κύρια ασφάλιση στο ΤΣΕΜΔΕ, επειδή η εταιρία δεν είναι καταστευαστική, μελετητική ή βιομηχανική προκύπτει η ερώτηση σε ποια σύμβαση εργασίας εμπίπτω, καθώς δεν είμαι μέλος καποιου συνδικάτου. Σύμφωνα με το γραφείο Επαγγελματικών θεμάτων του ΤΕΕ εμπίπτω στην σ.σ.ε Ο.Σ.Ε.Τ.Τ.Ε , αλλά σύμφωνα με κάποια κυρία της επιθεώρησης εργασίας στην οποία τέθηκε η ερώτηση από την εταιρία απλά εμπίπτω στην γενική συλλογική σύμβαση εργασίας.

 

Αν κάποιος γνωρίζει πως μπορώ να βγάλω κάποια άκρη, ας απαντήσει.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μόλις τελείωσα τη σχολή ηλεκτρολόγων μηχανικών του εμπ και δεν έχω γραφτεί ακόμη στο τεε, τις εξετάσεις οκτωβρίου του τεε δεν τις προλαβαίνω οπότε λογικά θα πάω για τις επόμενες. ήθελα να ρωτήσω, ως τότε εγώ τι μισθό δικαιούμαι να πάρώ? διάβασα στο φόρουμ που λέτε για τις ελάχιστες αμοιβές απο ΣΣΕ και πώς αυτά χωρίζονται σε ΤΣΜΕΔΕ,ΙΚΑ, ΦΠΑ και παρακράτηση κ τα κατάλαβα αλλά αυτά να τα διεκδικήσω από τώρα?θα το δεχτούν?δεν θεωρούμε κ εγώ διπλωματούχος μηχανικός?αφού το δίπλωμα θα το χω.... .αλλά από την άλλη μέχρι να δώσω εξετάσεις θα είμαι στο ΙΚΑ μόνο...ξέρεις κανείς να μου πεί παρακαλώ?αλλιως ίσως κανά λινκ να ψαχτώ?στο google δεν μου έβγαλε κάτι....

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, παραδοσιακά είναι αδύνατο να προλάβεις τις εξετάσεις του ΤΕΕ της ίδιας περιόδου που παίρνεις το δίπλωμα. Πάντα συνέβαινε αυτό. Είναι έτσι οι ημερομηνίες ώστε μπορείς να δώσεις στις αμέσως επόμενες. Δεν μπορείς επίσης να προσληφθείς σαν Μηχανικός εφόσον ακομα δεν έχεις πάρει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Συνεπώς τυπικά, δεν ισχύει ακόμα η ΣΣΕ* για σένα. Αν έχεις βρει δουλειά, έχει καλώς. Αν όχι (και μπορείς) θα σου έλεγα να κάνεις διακοπές 3 μήνες ακόμα, μέχρι να εγγραφείς στο ΤΕΕ γιατί δυστυχώς ακόμα και σε μεγάλες εταιρείες με έμπειρα (υποτίθεται) λογιστήρια γίνονται μεγάλα μπερδέματα με μηχανικούς που τους δηλώνουν στο ΙΚΑ και όταν εγγράφονται πλέον στο ΤΣΜΕΔΕ "ξεχνάνε" να αλλάξουν το καθεστώς τους.

 

*Δεν υπάρχουν ΦΠΑ, παρακρατήσεις κλπ. όταν πρόκειται για εργασιακή σχέση μισθωτού. Αν πάλι πρόκειται να κόβεις απόδειξη, αυτό σημαίνει ότι δεν είσαι μισθωτή αλλά ελ. επαγγελματίας και άρα τότε δεν σε καλύπτει η ΣΣΕ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.