Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελάχιστη μηνιαία αμοιβή Μηχανικού (Συλ. Σύμβαση Εργασίας)


Adavis

Recommended Posts

Σαφώς και είναι μπούσουλας. Αλλά ας αποκτήσει πρώτα η φίλη μας μια ιδέα περί της κατάστασης και μετά πάμε στα πιο δύσκολα που είναι η αναγωγή των αριθμών της ΣΣΕ σε "μπλοκάκι". Ένα ένα βήμα. :smile:

Link to comment
Share on other sites

 

*Δεν υπάρχουν ΦΠΑ, παρακρατήσεις κλπ. όταν πρόκειται για εργασιακή σχέση μισθωτού. Αν πάλι πρόκειται να κόβεις απόδειξη, αυτό σημαίνει ότι δεν είσαι μισθωτή αλλά ελ. επαγγελματίας και άρα τότε δεν σε καλύπτει η ΣΣΕ.

 

 

Η ΣΣΕ σε καλυπτει ακομα και με μπλοκακι αρκει αν κοβεις ανα τακτα χρονικα διαστηματα αποδειξη....βεβαιωνεται ετσι σχεση εξαρτημενης εργασιας και δικαουσαι αποζημιωση κτλ

Link to comment
Share on other sites

Χοντρικά, όταν δουλεύεις με "μπλοκάκι" πρέπει να ζητάς ένα 20-30% (κάποιοι πιο τολμηροί ίσως πουν και περισσότερα) πάνω από τη ΣΣΕ, έστω και ως μπούσουλα αυτή, μιας και δεν έχεις πολλά "προνόμια" που θα είχες ως μισθωτός...αν θα τα πάρεις είναι ένα άλλο θέμα...απλά αν θέλεις να έρχεσαι στα ίδια επίπεδα που θα ήσουν ως μισθωτός, κάπου εκεί είναι...

 

Αν κόβεις συχνά απόδειξη φαίνεται ως εξαρτημένη εργασία, κάτι που ίσως δε θέλει ο εργοδότης...αλλά αυτό το ξέρει και ο ίδιος και μπορεί να κανονίσουν μεταξύ τους να κόβουν 3-4 αποδείξεις το χρόνο και με διαφορετική αιτιολογία, ώστε να μη συσχετίζεται με εξαρτημένη εργασία....αν κόβονται και άλλες αποδείξεις ενδιάμεσα ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Η ΣΣΕ σε καλυπτει ακομα και με μπλοκακι αρκει αν κοβεις ανα τακτα χρονικα διαστηματα αποδειξη....βεβαιωνεται ετσι σχεση εξαρτημενης εργασιας και δικαουσαι αποζημιωση κτλ

 

 

Φυσικά να αναφέρουμε οτι απαξ και διαλέξεις το δρόμο του να απαιτήσεις αποζημίωση, δημιουργείς κακό όνομα στην αγορά (που πραγματικά ειναι μικρη) ιδίως εαν το κάνεις δια της νομικής οδού.

 

Συμφωνώ πάντως με τον tpanag,

Αλλά ας αποκτήσει πρώτα η φίλη μας μια ιδέα περί της κατάστασης και μετά πάμε στα πιο δύσκολα που είναι η αναγωγή των αριθμών της ΣΣΕ σε "μπλοκάκι". Ένα ένα βήμα.
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω για ένα ζήτημα το οποίο αφορά την εργασία μου.

Εργάζομαι σε βιομηχανία - εταιρία εκτύπωσης .Είμαι Διπλωματούχος Μηχανικός

Ηλεκτρολόγος.Η Πρόσληψη μου έγινε ως ηλεκτρολόγος. Η εταιρία μου πληρώνει

κανονικά το ΤΣΜΕΔΕ.

Το ερώτημα μου είναι το εξής:.

Με ποια συλλογική σύμβαση εργασίας πρέπει να αμείβομαι.;

Ευχαριστώ για την εξυπηρέτηση

 

─────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να δώσω ένα παράδειγμα όσον αφορά την αναγωγή των ΣΣΕ σε μπλοκάκι για να τσεκάρετε αν είναι σωστή η λογική μου. Ας υποθέσουμε ότι η ΣΣΕ προβλέπει μεικτό μισθό 1650 ευρώ. Αυτό για έναν μηχανικό άνω πενταετίας σημαίνει καθαρό μισθό περίπου 1240 ευρώ (περίπου το 75%). Άρα ο ετήσιος μεικτός μισθός είναι 23100 ευρώ (1650*14). Το κόστος όμως του εργαζόμενου στον εργοδότη δεν είναι μόνο αυτός ο μεικτός μισθός. Ο εργοδότης πληρώνει, από ότι μου είπε ο λογιστής μου και από ότι έψαξα (δεν είμαι σίγουρος 100%), επιπλέον γύρω στο 28%, δηλαδή κόστος εργαζομένου στον εργοδότη 29570 ευρώ (23100*1.28 ). Άμα έχω καταλάβει σωστά αυτά είναι τα ποσά που προκύπτουν από τις ΣΣΕ.

Ας πάμε τώρα στην αναγωγή σε μπλοκάκι. Θεωρώ λογικό και εν μέρει δίκαιο κάποιος να ζητάει με μπλοκάκι τουλάχιστον τον ετήσιο μεικτό μισθό. Δηλαδή σύμφωνα με τη λογική αυτή αντίστοιχο ποσό με μπλοκάκι για 12 μήνες 1925 ευρώ + ΦΠΑ (23100/12=1925) . Έτσι ο εργοδότης πληρώνει μόνο τον μεικτό μισθό στον εργαζόμενο και γλυτώνει το επιπλέον 28% των κρατήσεων. Ο εργαζόμενος πάλι παίρνει στα χέρια του όλον τον μεικτό του μισθό, αλλά σε καθαρό βγαίνει παραπάνω γιατί δεν υπάρχουν κρατήσεις για ικα κτλ. Έτσι και οι δύο βγαίνουν κερδισμένοι όσον αφορά τα ποσά, βέβαια ο εργαζόμενος με μπλοκάκι δεν έχει τα δικαιώματα του μισθωτού τα οποία αν θέλει τα διαπραγματεύεται με επιπλέον ποσό. Αν πάρει τίποτα είναι άλλο θέμα.

Αυτό θεωρώ ότι είναι το δίκαιο σενάριο, σύμφωνα πάντα με την υπάρχουσα κατάσταση, γιατί προφανώς δεν είναι σωστό κάποιος να δουλεύει με μπλοκάκι όταν είναι ουσιαστικά μισθωτός. Το πρόβλημα τώρα είναι ότι ο εργοδότης γνωρίζοντας τη κατάσταση προτείνει σε κάποιον το μπλοκάκι όχι μόνο για να γλιτώσει το 28% των επιπλέον κρατήσεων, αλλά και να γλιτώσει μέρος του μεικτού μισθού. Έτσι ακούμε καμιά φορά τα παράλογα ποσά για 700, 800 και 900 ευρώ σε μηχανικούς. Και γω το έχω κάνει για λίγο καιρό, δε το ξανακάνω όμως, και πραγματικά λυπάμαι για όσους δέχονται να πληρώνονται με τέτοια ποσά. Υποβαθμίζουν το κόπο τους, το επάγγελμα τους και καλομαθαίνουν και τους εργοδότες.

Τέλος να αναφέρω και μια σύγκριση. Έχω τρεις γνωστούς μου καθηγητές περίπου στην ηλικία μου, δύο μαθηματικοί, ένας φιλόλογος. Δουλειά, ας πούμε 30 ώρες τη βδομάδα σε ιδιωτικό φροντιστήριο, 10 ευρώ την ώρα, δηλαδή 1300 μόνο από φροντιστήριο. Ιδιαίτερα, στάνταρ καθένας εχει 3 παιδιά το ελάχιστο, επί 250-350 το παιδί, πάμε στα 2200+ .Άμα το κυνηγήσεις και λίγο παραπάνω με τα ιδιαίτερα, τα ποσά ξεφεύγουν. Βέβαια δε δουλεύουν για όλους τους μήνες, αλλά συνολικά έχουν αξιοπρεπέστατο εισόδημα και έχουν και μπόλικες μέρες για διακοπές.

 

─────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά να αναφέρουμε οτι απαξ και διαλέξεις το δρόμο του να απαιτήσεις αποζημίωση, δημιουργείς κακό όνομα στην αγορά (που πραγματικά ειναι μικρη) ιδίως εαν το κάνεις δια της νομικής οδού.

 

 

δεν υπαρχει πια αγορα επομενως δεν υπαρχουν και πολλα να σκεφτεις...

με 10-15 χρονια σε καποια εταιρια δεν φευγεις ετσι....

 

εννοειται παντως οτι πριν 4 χρονια ισχυε 100% αυτο που λες

 

 

εντιτ kos_argyris υπαρχει μια διαφορα στο δικο τους επαγγελμα κανεις δεν παει για 5 ευρω την ωρα...εμεις οταν παμε με 700 τον μηνα η ωρα ειναι σε 40ωρο 4,3 ευρω !!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις..έχω και μια άλλη ερώτηση...μου είπε μια φίλη μου ότι τώρα που άνοιξε το επάγγελμα δεν υπάρχουν πλέον συλλογικές συμβάσεις..δεν υπάρχουν κατώτεροι μισθοί...ισχύει αυτό?δηλαδή ότι θέλει σου δίνει ο άλλος?μου είπε ότι και στο τεε να είσαι μπορεί να σου πει να ξεκινήσεις με 600 καθαρά....τόσο χάλια έχει γίνει η κατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

αυτο ηταν απο παλια...τωρα παραγινε...στην ουσια εισαι ελευθερος να διαπραγματευτεις την αμοιβη σου...

 

ενω η συλλογικη ελεγε πχ 1500 εσυ μπορει να κερδιζες 2000

η και 1000 πουταν το πιο συνηθες

 

 

ολοι στο τεε ειμαστε....το πληρωνουμε απο βιτσιο

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.