Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελάχιστη μηνιαία αμοιβή Μηχανικού (Συλ. Σύμβαση Εργασίας)


Adavis

Recommended Posts

Γεια χαρά,

πρόκειται να υποαγράψω σύμβαση περιορισμένου χρόνου(6μηνη) και

ψάχνω να καταλάβω αν ισχύουν πλέον οι συλλογικές συμβάσεις εργασίας

και να ανα γνωρίζονται επιδόματα.

Αν κάποιος έχει την τρέχουσα νομοθεσία ας ενημερώσει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

συνάδερφοι καλημέρα. απλή ερώτηση: είμαι μηχανολόγος μηχανικός κάτοχος bachelor και μεταπτυχιακού από πανεπιστήμιο της Μεγάλης Βρετανίας (Brunel). το μεταπτυχιακό μου το πήρα το 2002 ενώ το bachelor το 2001. εργάζομαι εδώ και 4 περίπου χρονια σε εταιρία A.E.B.E με σύμβαση αοριστου χρόνου ενώ την αναγνώριση από το DOATAP την έλαβα πριν περίπου 3 χρονια (σε προηγούμενες εταιρίες ήμουν δηλωμένος στο ικα) σε ποια ΣΕ εμπίπτω αναφορικά με την ελαχιστη αμοιβή κτλ;

 

Παρατήρηση: Τα greeklish απαγορεύονται. Μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε αυτό.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, petsagouris

Link to comment
Share on other sites

συνάδερφοι καλημέρα. επείδή έψαξα το θέμα μόνος μου αναφορικά με την ελάχιστη αμοιβή κτλπ (τι διάολο...μηχανικοί είμαστε.....τους λογιστές θα ρωτάμε...) και σε σχέση με μηχανικούς απο ισότιμα πανεπηστήμια του εξωτερικού όπου η αναγνώριση απο το ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ έχει έρθει πολύ αργότερα απο την κτήση του Master η προυπηρεσία σας στην εταιρία που εργάζεσται ώς έμισθοι (με σύμβαση αορίστου χρόνου) πρέπει να υπολογίζεται απο την ημερομηνία κτήσης του μεταπτυχιακού (Master) και όχι απο την ημερομηνία εγγραφής σας στο ΤΕΕ. εγώ παραλίγω να χάσω αναδρομικά 5 ετών γιατί απο λάθος η εταιρία μετρούσε την προυπηρεσία μου απο το 2008 που γράφτηκα στο ΤΕΕ και όχι απο 2003 που πήρα το μεταπτυχιακό. Διαιτητική απόφαση του ΟΜΕΔ 43/2009 άρθρο 3. Αυτούσια η διατύπωση στο αρ.3 βρίσκεται σε όλες τισ σχετικές συμβάσεις Ο.Σ.Ε.Τ.Ε, Σ.Τ.Ε.Β κτλπ. Δικεδικήστε αυτα που δικαιωματικά σας ανήκουν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

έχεις δικιο, η μόνη μου ενσταση ειναι πως ξεκινά από την ημερομηνία κτήσης του πτυχίου (δεν γίνεται αναφορά στο μεταπτυχιακό ειδικά)

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/SYXNES_ERWTHSEIS_P/TAB36027/idiwtikos%20tomeas_prouphresia.htm

 

Εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα και θα ήθελα να μάθω από πότε μετράει μισθολογικά η προϋπηρεσια μου

Ως προϋπηρεσία για τους Διπλωματούχους Μηχανικούς θεωρείται το χρονικό διάστημα από την απόκτηση του διπλώματος του ΕΜΠ ή Σχολής ισότιμης με το ΕΜΠ ή άλλης Σχολής αναγνωρισμένης ως ισότιμης με το ΕΜΠ από την Ελληνική Πολιτεία.Αυτό προκύπτει από τις Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας των ΔιπλωματούχωνΜηχανικών που απασχολούνται στον ιδιωτικό τομέα με σχέση εργασίαςιδιωτικού δικαίου ορισμένου ή αορίστου χρόνου , και από την Απόφαση αρ.1033/1987 του Δικαστηρίου του Αρείου Πάγου Β΄ Πολιτικό Τμήμα.

Link to comment
Share on other sites

συνάδερφοι καλημέρα. απλή ερώτηση: είμαι μηχανολόγος μηχανικός κάτοχος bachelor και μεταπτυχιακού από πανεπιστήμιο της Μεγάλης Βρετανίας (Brunel). το μεταπτυχιακό μου το πήρα το 2002 ενώ το bachelor το 2001. εργάζομαι εδώ και 4 περίπου χρονια σε εταιρία A.E.B.E με σύμβαση αοριστου χρόνου ενώ την αναγνώριση από το DOATAP την έλαβα πριν περίπου 3 χρονια (σε προηγούμενες εταιρίες ήμουν δηλωμένος στο ικα) σε ποια ΣΕ εμπίπτω αναφορικά με την ελαχιστη αμοιβή κτλ;

 

Παρατήρηση: Τα greeklish απαγορεύονται. Μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε αυτό.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, petsagouris

 

 

 

δεν εχει σημασια ποτε πηρες την αναγνωριση αλλα η ημερομηνια αποκτησης πτυχιου (του μαστερ) που αναγραφεται πανω στο χαρτι του τεε.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

συμπληρωματικά αναφέρω ότι η ημερομηνία κτήσης του μεταπτυχιακού στην οποία αναφέρομαι είναι ουσιαστικά η ημερομηνία κτήσης πτυχίου αφού το τεε αναγνωρίζει σαν ενα το πτυχίο και το μεταπτυχιακό για ισότιμα πανεπιστήμια του εξωτερικού. Πιθανόν - και λέω πιθανόν γιατί δεν είμαι σίγουρος - η ημερομηνία απο την οποία μετράει η προυπηρεσία για διαγωνισμούς ΑΣΕΠ να είναι η ημερομηνία εγγραφής στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ. Για τον ιδιωτικό τομέα ισχύει απαρέκλητα ότι γράφω στις προηγούμενες καταχωρήσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να σας ρωτήσω κάτι;;;

Εγώ εργάζομαι ως σύμβουλος Iso 14001 σε εταιρεία παροχής υπηρεσιών συμβούλων. Το αφεντικό μου ρώτησε στο ΤΕΕ και του είπαν ότι επειδή δεν είμαστε ρργοληπτική εταιρεία δεν υποχρεούται να μας πληρώσει βάσει συλλογικής σύμβασης. Έτσι πληρώνομαι με 900 ευρώ για να φτιάχνω συστήματα περιβαλλοντικής διαχείρισης και υγείας και ασφάλειας στην εργασία. Πληρώνει στο ΤΣΜΕΔΕ αυτά που αναλογούν για να βγαίνει ο καθαρός μισθός 900 ευρώ. Είμαι παντρεμένη με παιδί και έχω και ένα μεταπτυχιακό

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.