Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελάχιστη μηνιαία αμοιβή Μηχανικού (Συλ. Σύμβαση Εργασίας)


Adavis

Recommended Posts

  • 6 months later...

Καλησπέρα σας!

Είμαι νέα Ηλεκτρολόγος Μηχανικός. Πρόσφατα με πήραν να πάω για συνέντευξη από μια εταιρία φωτοβολταϊκών εγκαταστάσεων και καθώς δεν έχω εμπειρία και προϋπηρεσία, μου είπαν ότι θα κάνω για 4 μήνες εκπαίδευση και εφόσον πάνε όλα καλά θα με προσλάβουν με αρχικό μισθό 1000 + ΦΠΑ. Δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το +ΦΠΑ τι σημαίνει και δεν ανέφερε αν το ποσό αναφέρεται σε καθαρά ή μικτά. Υπάρχει περίπτωση να εργάζομαι σαν μηχανικός στην εταιρία αυτή και να πληρώνω την ασφάλεια στο ΤΣΜΕΔΕ εγώ μόνη μου;Και αν ναι, που μπορώ να μάθω τι ποσό είναι η ασφάλεια αυτή; Επίσης, μου ανέφερε κάτι ότι θα πρέπει να βγάλω άδεια ασκήσεως, γιατί θα πρέπει να ανοίξω βιβλία..Ξέρω ότι θα έπρεπε να τα διευκρινίσω εκείνη την ώρα αυτά τα θέματα, αλλά ουσιαστικά ήταν η πρώτη μου σοβαρή συνέντευξη και κόλλησα.

Link to comment
Share on other sites

Μην κολλάς, μπορείς να κανονίσεις ξανά κάποιο ραντεβού για περεττέρω διευκρινήσεις....αλλωστε φαντάζομαι σου έδωσε προθεσμία να απαντήσεις είτε θετικά είτε αρνητικά στην πρόταση.

Τώρα...στις +80% των περιπτώσεων το ΤΣΜΕΔΕ το πληρώνεις εσύ, και δουλέυεις με μπλοκάκι (ΑΠΥ). Κάτι τέτοιο μάλλον ισχύει και στην περίπτωσή σου, γι'αυτό σου είπε και άδεια άσκησης και βιβλία. Αλλιώς θα σου έλεγε μισθωτή και θα ξεμπέρδευες...Τις εισφορές που θα πληρώνεις θα τις δεις στη σελίδα το ΤΣΜΕΔΕ για ελεύθρους επαγγελματίες.

Υπάρχει και μια πολύ μικρή περίπτωση να σου πληρώνουν αυτοί το ΤΣΜΕΔΕ (κατόπιν συμφωνίας) αλλά είναι εξαιρετικά απίθανο....

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά εγώ θα δουλεύω με ωράριο σε ένα από τα γραφεία της εταιρίας. Εγώ για μισθωτή κατάλαβα,υπάρχει περίπτωση ενώ θα δουλεύω κανονικά στο γραφείο του, να είμαι και ταυτόχρονα σαν ελεύθερη επαγγελματίας;Δεν θα ήθελα να μπλέξω με τέτοια από τώρα που είναι αρχή..

Link to comment
Share on other sites

Το ωράριο δεν έχει να κάνει με το αν είσαι με μπλοκάκι ή μισθωτή....Εν πάση περιπτώση ένα από τα 2 ισχύει. Η μισθωτή ή ελ.επαγγελματίας (ΑΠΥ). Ξαναρώτα το να είσαι σίγουρη....

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά οι περισσότεροι την σημερινή εποχή ξεκινούν με ΑΠΥ. Οι μισθωτοί τείνουν να γίνουν είδος προς εξαφάνιση.

Link to comment
Share on other sites

η σειρα που ακολουθει οποιοσδηποτε μηχανικος για να δουλεψει ως μηχανικος ειναι αυτη που σε ειπαν στην εταιρεια.........παιρνεις αδεια απο το ΤΕΕ, ανοιγεις βιβλια εφοριας , κοβεις ΑΠΥ.....φυσικα αν εγραφεις στο ΤΕΕ, αυτοματα θα εγγραφεις και στοΤΣΜΕΔΕ και θα πληρωνεις εισφορες ασχετα αν εχεις δουλεια ή οχι.........

 

θελουν και να υπογραφεις προφανως για αυτο σου ζητησαν να εγγραφεις στο ΤΕΕ........

 

αναφεραν ΦΠΑ γιατι εννοειται οτι σε θελουν ως ελευθερο επαγγελματια., ασχετα αν εχεις οχταωρο ωραριο...........δηλαδη αφαιρεσε απο τα 1000 , εφορια , αμοιβη λογιστη , εισφορες ΤΣΜΕΔΕ , χαρατσια, και θα υπολογισεις τα καθαρα.........

 

επισης αν κανεις απο τωρα εναρξη θα αναγκαστεις να πληρωνεις ΤΣΜΕΔΕ, εφοριες, χωρις να εισαι σιγουρη αν σε προσλαβουν τελικα.........

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

οντως 4 μηνες εργασια-εκπαιδευση χωρις αμοιβη ειναι πολλοι.....

 

δηλαδη δεν φτανει ενας μηνας να αποφασισουν αν χρειαζονται εναν μηχανικο;;

Link to comment
Share on other sites

και ένα μηνα να παει δοκιμαστικά πρέπει να πληρωνεται

έστω και λιγότερα, αλλά να πληρώνεται και μη σου πω αν την κρατησουν πρέπει να της δώσουν αναδρομικά όλον τον μισθό

 

έτσι έκαναν πάντα όλοι οι εντιμοι εργοδότες

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

...Παλιά....

Πως συμβαίνει όμως βρε παιδί μου με τους μηχανικούς να ισχύουν όλα τα περίεργα των συμβάσεων δεν μπορώ να καταλάβω....Μήπως τελικά φταίμε και μεις που τους καλομαθαίνουμε ή αλλιώς βρίσκουν και τα κάνουν?

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.