Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ελάχιστη μηνιαία αμοιβή Μηχανικού (Συλ. Σύμβαση Εργασίας)


Adavis

Recommended Posts

Ποιον νόμο; δεν πρεπει να ισχυουν τα ιδια γιατι τοτε ολοι θα ηταν με συμβασεις. ισως δεν υπαρχουν επιδοματα και ειναι μονο ο βασικος μισθός.

Link to comment
Share on other sites

Για το επίδομα της ξένης γλώσσας αναφέρεται στη ΣΣΕ ότι δίδεται μόνο εφόσον αυτή (η ξένη γλώσσα) είναι απαραίτητη για την διεκπεραίωση της εργασίας σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ο μισθός του πρωτοδιόριστου εξαρτάται από τι έξτρα επιδόματα έχει ο φορέας στον οποίο διορίζεται (πέραν αυτά του μηχανικού, υπολογιστών, μεταπτυχιακού κλπ) μιας και διαφορετικά βασικά επιδόματα παίζουν από υπουργείο σε υπουργείο ή σε ΟΤΑ οι άλλες υπηρεσίες. Ακόμη και εγώ δεν έχω βγάλει άκρη σχετικά με τις διαφορές όλων αυτών. Πάντως σίγουρα ο μισθός του πρωτοδιόριστου δεν είναι ίδιος σε όλον τον δημόσιο τομέα. Και τα επιδόματα μηχανικού δεν θεωρούνται μέρος του μισθού μιας και πληρώνονται όχι τακτικά και όχι από την υπηρεσία σου. Αυτά είναι όλα όσα γνωρίζω.

(πηγη απο φιλο στο forum του diorismos.gr)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλο ειναι οταν διαπραγματευομαστε ενα ποσο για μισθο(παροχη υπηρεσιων οχι συμβαση) και μας λενε ποσα θες καθαρα το μηνα, το ποσο που θα ζητησουμε να περιεχει 14 μηνες, να βαλουμε δλδ και το δωρο μας μεσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
μολις μου πρότειναν θέση επίβλεψης εργοταξίου με 650 ευρώ καθαρά...

τόσο χάλι?

διπλωματούχος πολ.μηχανικός είμαι οχι γκαρσόνι...

 

είναι παλιό το ποστ αλλά όταν το είδα έφριξα!!!

 

Εννοείται πως δεν πας και στην καλύτερη ειρωνεύεσαι την πρόταση που σου έγινε....εκτός και αν μιλά για 4 ώρες την ημέρα :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Μπορεί παρακαλώ κάποιος που ξέρει να απαντήσει σε αυτό;

 

αντιμετώπισα και εγω αυτο το προβλημα, και σε συνεννοηση με το αντιστοιχο τμημα της εταιρειας μπορώ να σας ενημερώσω σχετικα, διατηρώντας παντα μια επιφυλαξη.

υπάρχει όντως ξεχωριστη "σύμβαση" ή έστω κανονισμός! το βρήκε το λογιστήριο στο "Δελτιο Εργατικής Νομοθεσίας" τευχος 1528, 16/12/2008

Το εχω σκαναρει εαν μπορεί να βοηθησει ο administrator να το σηκώσουμε κάπου ώστε να το δειτε. (pdf 1MB)

Σας αναφέρω τωρα το τιτλο μηπως το βρειτε στο ιντερνετ αν και ξερω οτι αυτα περι εργατικής νομοθεσιας δεν ανεβαινουν συνήθως

Συλλογικη συμβαση εργασίας (3-11-2008 ) "για τους όρους αμοιβής και εργασίας διπλωματούχων ΑΕΙ και Πτυχιούχων μηχανικών ΤΕΙ, οι οποίοι ασχολούνται στις βιομηχανικές, βιοτεχνικές και εμπορικές επιχειρήσεις όλης της χώρας" (Πράξη κατάθεσης Υπ.Απασχόλησης και Κοιν. Προστασίας 155/1-12-2008 )

 

Μας επιβεβαιωσε η επιθεώρηση εργασίας οτι ισχύει. οι αμοιβες ειναι παραπλήσιες με αυτο που δίνει στη σελίδα του ΤΕΕ σε μηχανικούς βιομηχανίας - αλλα όχι ιδιες!!!

Επισης προσεξτε σας παρακαλω το επιδομα "κάθε" ξένης γλώσσας.

Ελπιζω να σας βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα-σπερα στο forum

 

ειμαι πολυ φρεσκος πολιτικος μηχανικος (μολισ βγηκα απο φυτωριο χαχα)

εχω πριν μερικες μερες φτιαξει χαρτια γιατεε εψαξα πολυ λιγο το θεμα μισθων σαν ιδιωτικος υπαλληλος.οι ερωτησεις που εχω ειναι οι ακολουθες

) με μπλοκακι πληρωνεσαι 14 μηνες η οχι

 

2) φπα υπολογιζεται επι βασικου μισθου

επι βασικου + τσμεδε

επι βασικου +παρακρατηση

επι βασικου +παρακρατηση +τσμεδε

3) παρακρατηση επιστρεφεται ολη η μερος αυτης οποτε επιστρεφεται γιατι καπου ειδα στο site επιστρεφεται ισος και μεορς αυτης

4)me συμβουλεψαν να δουλεψω με μπλοκακι γιατι θα μπορω ταυτοχρονα να ειμαι και εξωτερικος συνεργατης σε εταιρεια να δωσω σχεδια σε γραφειο και τοπογραφικα και επισης επιστρεφεται παρακρατηση κατι που δε γινεται αν δουλεψεις σαν μισθωτος

.βεβαια απο την αλλη με μπλοκακι δεν ξερω λενε δε δινει δωρα κτλ.

δε μπορω να τα βαλω ολα μαζι δωρα αδειες υπερωριες στο υποτιθεμενο 'εργο' που θα κοψω και θα εχω συμφωνησει με τον εργοδοτη και επισης ακουσα δε δινουν και αποζημιωση αν απολυθεις

 

θα ηθελα τις αποψεις αν γινεται στο θεμα μπλοκακι υπερ και κατα χωρις να σημαινει οτι θα ειστε και υπευθυνοι στην οποια επιλογη μου χα χα δικη μοθυ ειναι ητελικη επιλογη απλα

δεν γνοριζο καθοτι πολυ νεος δεν εχο συγγενεισστο χορο και οι φιλοι συναδελφοι μου και αυτοι πολυ καινουριοι στο επαγγελμα οποτε θα ηθελα να ακουσο 2 ανθρωπους με εμπειρια,...

το παρακατω ειναι λιγο ασχετο αλλα να ευθυμησουμε λιγο γιατι διαβασα τα μισθολογικα κατι ωρες τωρα και φτιαχτηκα αγρια .............

 

υ.γ.υποσχομαι οτι θα φυλαττω τους νομουσ και κανονες τον εκως2000 και εακ 2000 μετα των ενημερωσεων τους

υποσχομαι οτι δεν θα χρηματιστω και δεν θα βλαψω κανεναν συναδελφο και κανεναν ιδιωτη η επιχειρηματια αλλα θα τον αγαπαω ωσ αλλο αδελφο μου..

ορκιζομαι σε μια ενιαια και αδιαιρετον οικοδομην (αυτο το σκεφτηκα λιγες μερες πριν την ορκωμοσια μου χαχα....εμ δεν ειπα εγω τον ορκο να πεσει το αμφιθεατρο κατω ,,)

 

μετα απο τα παραπανω οι administrαtors του forum ελπιζω να μην με διωξουν

α ενδιαφερομαι και για εργασια - οποιοσ αγαπητος συναδελφος ενδιαφερεται εχω και καποια εμπειρια απο στατικη μελετη

 

ευχαριστω εκ των προτερων δημητρης :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
'οπως διαβάζω πάρακάτω το δικαστήριο δεν ασχολείται με την ημερομηνία λήψης της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος

αλλά με την ημερομηνία λήψεως πτυχίου

 

δηλαδή μηχανικός είσαι από την ημέρα που πήρες πτυχίο όχι άδεια ασκήσεως επαγγέλματος

άρα γιατί να μην ισχύει η ΣΣΕ μηχανικών μισθωτών στον ιδιωτικό τομέα;;;;;

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/professional_issues/syxnes_erwthseis_p/tab36023/oles%20oi%20eidikothtes.htm

 

Η προϋπηρεσία, των Μηχανικών που εργάζονται στον ιδιωτικό τομέα και αμοίβονται με την Συλλογική Σύμβαση Εργασίας Ιδιωτικού τομέα Διπλωματούχων Μηχανικών ΠΕ, λαμβάνεται υπ’ όψιν από την ημερομηνία απόκτησης του διπλώματός τους?

 

Ως προϋπηρεσία για τους Διπλωματούχους Μηχανικούς θεωρείται το χρονικό διάστημα από την απόκτηση του διπλώματος του ΕΜΠ ή Σχολής ισότιμης με το ΕΜΠ ή άλλης Σχολής αναγνωρισμένης ως ισότιμης με το ΕΜΠ από την Ελληνική Πολιτεία.

 

Αυτό προκύπτει από τις Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας των Διπλωματούχων Μηχανικών που απασχολούνται στον ιδιωτικό τομέα με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου ή αορίστου χρόνου, και από την Απόφαση αρ. 1033/1987 του Δικαστηρίου του Αρείου Πάγου Β’ Πολιτικό Τμήμα.

 

Ως μηχανικός ιδιωτικού τομέα θεωρείται ο διπλωματούχος μηχανικός τεχνικών, μελετητικών και εργοληπτικών επιχειρήσεων και όχι οποιασδήποτε ιδιωτικής εταιρίας. Απλά κάνω ένα δαιχωρισμό που μόλις πληροφορήθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.