Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελάχιστη μηνιαία αμοιβή Μηχανικού (Συλ. Σύμβαση Εργασίας)


Adavis

Recommended Posts

άμα ο εργοδότης με τα 650

στις 3 πρώτες συνετεύξεις ακούσει απανωτά όχι

και 1 τρελός είσαι !!!!!

 

εσείς τι λέτε να πει στον 4ο υποψήφιο;;;;

Link to comment
Share on other sites

εμ, γι' αυτό λέω υπομονή

 

δώστε και καμία χυλόπιτα , φυσικά με προσωπικό κόστος

 

αλλά στο τέλος το σύνολο θα βγει κερδισμένο

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις δουλεία και θέλεις να αποκτήσεις εμπειρία, δυστυχώς το κανεις και με τόσα λίγα χρήματα!

Ούτε και γω συμφωνώ με αυτή την άποψη!!!!!!

Μπορεί στην αρχή εμπειρία να μην έχουμε.....το αντικείμενο το σπουδάσαμε και στην τελική κανένας δε γεννήθηκε μαθημένος!!!!!!!!

"πουλήστε" την εργασία σας όσο εσείς εκτιμήτε ότι πρέπει να την πληρωθείτε και μην αφήνεται κανέναν εργοδότη καμιας μεγαλο κατασκευαστικής να σας εκμεταλλευθει!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη προσέγγιση του θέματος.

 

Το εργασιακό περιβάλλον στη Ελλάδα, σε αντίθεση με π.χ. τις ΗΠΑ, είναι τελείως ρυθμισμένο. Τουλάχιστον τυπικά-νομικά είναι ρυθμισμένο. Ως ρυθμισμένο, εννοώ ότι υπάρχει σαφώς κατώτατη αμοιβή, υπάρχει σαφώς μέγιστος χρόνος απασχόλησης κτλ. Υπάρχουν άλλες χώρες (π.χ. ΗΠΑ) όπου δεν υπάρχουν κλαδικές συμβάσεις και ο μισθός ΚΑΘΕ εργαζομένου συμφωνείται κατ'ιδίαν μεταξύ εργαζομένου και εργοδότη.

 

Εδώ, στο Ελλάδα, παρότι είναι πλήρως ρυθμισμένη η αγορά εργασίας τουλάχιστον θεωρητικά, στην πράξη ... στο 50% τηρούνται οι συμβάσεις, στο άλλο 50% δεν τηρούνται οι συμβάσεις και... στο υπόλοιπο :smile: 50% δεν νοούνται καν οι συμβάσεις. Αυτό είναι και καλό, και κακό.

 

Κακό είναι διότι ... δεν τηρείται ο νόμος.

 

"Καλό" είναι διότι, ακόμα και αν προσληφθεί ένας μισθωτός με λεφτά λιγότερα από όσα προβλέπει η κλαδική σύμβασή του, (πόσοι άραγε γνωρίζουν, πόσα λεφτά προβλέπει η κλαδική σύμβασή τους ; ) , μετά την λήξη της σχέσης εργασίας (που, εφόσον ο εργοδότης δίνει λιγότερα από την σύμβαση, μάλλον δεν θα αργήσει πολύ να έρθει η λήξη), ο μισθωτός μπορεί ΑΝΕΤΑ, να διεκδικήσει δικαστικά, με αγωγή στο πρώην εργοδότη του, τα υπολειπόμενα από την σύμβαση λεφτά, τα οποία ΦΥΣΙΚΑ (εφόσον κερδίσει την δίκη) θα τα πάρει και ΕΝΤΟΚΑ.

 

Τώρα, αν ο εργαζόμενος, θέλει να αποχωρήσει από τον εργοδότη και να του "χαρίσει" τα λεφτά, διότι δεν θέλει να χαλάσει την σχέση του με τον εργοδότη και τους γνωστούς τού εργοδότη (διότι στην Ελλάδα ζούμε και όλοι γνωριζόμαστε), αυτό είναι άλλο θέμα. Αλλά στην περίπτωση αυτή δεν μας φταίει κανένας.

 

Το σημείο κλειδί που πρέπει να προσέχει ο κάθε μισθωτός είναι η σύναψη (γραπτής ή τις περισσότερες φορές προφορικής) σύμβασης. Κατά την συμφωνία δηλαδή, ανάμεσα στον εργοδότη και τον εργαζόμενο, του τι δουλειά θα κάνει ο εργαζόμενος. Εάν αυτή η δουλειά προβλέπεται από μία κλαδική σύμβαση (είτε και βάσει της ιδιότητά του, όπως π.χ. οι μηχανικοί), τότε ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος, θέλει δεν θέλει, να πληρώσει τα λεφτά της σύμβασης. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ. Τους το λένε οι λογιστές τους στο αυτί.

Link to comment
Share on other sites

γι' αυτό το συζητάμε για να ενημερώνονται & οι πολύ νέοι υποψήφιοι

και να μην ΨΑΡΩΝΟΥΝ

 

όταν τους ρωτού πόσα θέλουν , να απαντούν πόσα θέλουν

+ να είναι ενημερωμένοι για ηρταήσεις ΤΣΜΕΔΕ ΦΠΑ κλπ πόσοι μισθοί 12ή14

 

αν δεν ρωτηθούν να ρωτήσουν οι ίδιοι πόσα θα παίρνω;;;;

να μην ντραπούν οτι κάνουν κακή εντύπωση

 

δηλαδή γιατί δουλέυουν, για να πληρωθούν, ποιός θα τους παρεξηγησει;;;

στον εργοδότη όταν έρχεται πελάτης δεν του λείει πόσα θα πληρώσει για να μην παρεξηγηθεί;;;;

 

μην δημιουργείτε στον εαυτό σας υποχρεώσεις που δεν υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

..."Καλό" είναι διότι, ακόμα και αν προσληφθεί ένας μισθωτός με λεφτά λιγότερα από όσα προβλέπει η κλαδική σύμβασή του, (πόσοι άραγε γνωρίζουν, πόσα λεφτά προβλέπει η κλαδική σύμβασή τους ; ) , μετά την λήξη της σχέσης εργασίας (που, εφόσον ο εργοδότης δίνει λιγότερα από την σύμβαση, μάλλον δεν θα αργήσει πολύ να έρθει η λήξη), ο μισθωτός μπορεί ΑΝΕΤΑ, να διεκδικήσει δικαστικά, με αγωγή στο πρώην εργοδότη του, τα υπολειπόμενα από την σύμβαση λεφτά, τα οποία ΦΥΣΙΚΑ (εφόσον κερδίσει την δίκη) θα τα πάρει και ΕΝΤΟΚΑ...

Επειδή έχω καεί ακριβώς από τέτοια περίπτωση στην αρχή της καριέρας μου και τώρα φυσάω ακόμα και το γιαούρτι, θα σας πω μην βασίζεστε σ' αυτό.

Το μοτό μου είναι "δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στην Ελληνική δικαιοσύνη". Αυτά που βγήκαν στη φόρα τα τελευταία χρόνια με δικαστές και ανακριτές που σήμερα είναι στη φυλακή υπήρχαν, συνεχίσουν να υπάρχουν και πολύ φοβάμαι ότι θα υπάρχουν για πολλά χρόνια.

Όσες αποδείξεις και έγγραφα και μάρτυρες να φέρετε θα φέρει και ο αντίδικος μάρτυρες. Ο δικαστής αξιολογεί κατά την κρίση του τα στοιχεία που έχει, πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να αγνοήσει τα στοιχεία που του παρουσιάζετε, έγγραφα και μάρτυρες, και να βγάλει μια απόφαση εντελώς άδικη και παράλογη σύμφωνα πάντα με τη δική μας/σας λογική.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά,

 

Απολύθηκα απ τον στρατό στις 5 Νοε. και καθώς είχα ξεκινήσει την αποστολή βιογραφικών από αρχές Οκτώβρη ξεκίνησα εργασία αρκετά σύντομα μετά την απόλυση μου σε μια καλή εταιρία….

 

ΔΠΥ δεν έχω ακόμα μιας και δεν ήθελα να μπλέξω με τα διαδικαστικά της εφορίας, άσχετα αν έκανα μηδενική φορολογική δήλωση για τον τελευταίο 1,5 μήνα του έτους, αποφασίσαμε να με πληρώνει σαν μισθωτό, χωρίς βέβαια να έχω υπογράψει κάποιο συμβόλαιο…

 

Σαν πρώτος μισθός έχουμε αναφερθεί στα 1300€ / μήνα με το ΤΣΜΕΔΕ δικό μου..

 

Τώρα τι ακριβώς συμβαίνει με το 19% και 20%;

 

Μου έχουν πει πως κάθε μήνα στον λογαριασμό μου θα μπαίνουν 1300€ καθώς θα μου πληρώνουν και την παρακράτηση

και απ κεί θα έχω να πληρώνω την ασφάλεια μου 200€ και τι άλλο;;;

 

ΔΠΥ θα ανοίξω από Ιανουάριο οπότε εκεί θα ξεκινήσω να καταβάλω και τους όποιους φόρους;;

 

Φιλικά...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.