Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελάχιστη μηνιαία αμοιβή Μηχανικού (Συλ. Σύμβαση Εργασίας)


Adavis

Recommended Posts

προφανώς ο jfloyd αναφέρετε στο ότι η ΣΣΕ υπογράφει με τον Πανελλήνιο Σύνδέσμο Ανωνύμων Τεχνικών Εταιριών και άλλους αντίστοιχους φορείς. Άρα αυτοί οι ελάχιστοι μισθοί δεν ισχύουν παντού παρά μόνο εάν κάποιος δουλεύει σε εταιρεία που ανήκει σε έναν από αυτούς του φορείς. Αν για παράδειγμα θέλει να εργαστεί στη βιομηχανία τότε ισχύει διαφορετική ΣΣΕ. Αν θέλει να εργαστεί σαν ιδιωτικός υπάλληλος σε μη τεχνική ή βιομηχανική εταιρεία τότε δεν καλύπτεται από τις συγκεκριμένες ΣΣΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω διαβάσει εκτενώς τις συζητήσεις των συναδέρφων στη παρούσα ενότητα, αλλά δυστυχώς και ας με συγχωρέσετε αλλά εξακολουθώ να είμαι λίγο μπερδεμένος..Τα φώτα σας αν έχετε την ευγενή καλοσύνη: Από τη συλλογική σύμβαση εργασίας προκύπτει πως εγώ π.χ. πρέπει να παίρνω 1700. Τελικά στο "χέρι" τι θα μου μείνει? Ας υποθέσουμε ότι όντως το 19% ΦΠΑ το πληρώνει ο εργοδότης και στην ΑΠΥ προστίθεται στα 1700, ώστε να το αποδώσω στο 3μηνο. Τελικά αυτό που πρέπει να γραφτεί στην ΑΠΥ πως έχει? Καθαρά στην τσέπη τελικά θα έχω 1700*0,8?(παρακράτηση 20%)?? Και κάτι τελευταίο..Το αφορολόγητο πόσο είναι?και τελικά είμαι κάτω από αυτό ανά τρίμηνο πρέπει όντως να το αποδίδω το ΦΠΑ?αφού στο τέλος θα επιστραφεί έχω την εντύπωση..δώρο άδωρο δεν είναι?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά σε όποιον δώσει έστω και την παραμικρή διαφώτιση...

Link to comment
Share on other sites

Το όλο μπέρδεμα γίνεται γιατί ο κάθε εργοδότης τα μεικτά τα εξηγεί όπως θέλει, τα "καθαρά" όπως θέλει και πάει λέγοντας γι αυτό καλό είναι αυτά τα θέματα να αναλύονται από πριν με τους εργοδότες, χωρίς ντροπές.

 

@grosni

Το ΦΠΑ πρέπει να το αποδίδεις κάθε τρίμηνο υποχρεωτικά. Δεν παίζει κανένα ρόλο το αφορολόγητο όριο στην απόδοση του ΦΠΑ κάθε τρίμηνο. Το αφορολόγητο είναι €10500.

Αν το φορολογητέο εισόδημα που δηλώνεις στη φορολογική δήλωση είναι κάτω του 10500, σου επιστρέφεται η παρακράτηση 20% που σου γινόταν κάθε μήνα.

Link to comment
Share on other sites

dim ευχαριστώ για την απάντησή σου! μήπως μπορείς να με κατατοπίσεις και για τα υπόλοιπα που έχω απορία παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

dim ευχαριστώ για την απάντησή σου! μήπως μπορείς να με κατατοπίσεις και για τα υπόλοιπα που έχω απορία παραπάνω?

 

Αν παίρνεις 1700 τότε στην ΑΠΥ γράφεις ότι πήρες 1700+1700*19%=2023 euro που είναι και τα χρήματα που "κοστίζεις" στον εργοδότη σου.

 

Επίσης γράφεις ότι σου έγινε παρακράτηση φόρου 20%.

 

Αρα στο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΟΥ, όχι στην τσέπη σου γιατι απο αυτα θα πρεπει να καταβαλεις το ΦΠΑ,θα μπουν

1700+1700*19%-1700*20%=1683 euro

 

Aπό αυτά στο τρίμηνο θα καταθέσεις τα χρήματα που είναι για το ΦΠΑ δηλαδή τα 1700*19%=323 euro

 

Με άλλα λόγια τα καθαρά λεφτά που θα μπουν στη ΤΣΕΠΗ σου ΕΚΕΙΝΟΝ τον μήνα θα είναι 1700-[ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ]=1700-1700*20%=1360 euro.Aπό αυτά τα χρήματα θα πρέπει να πληρώσεις την ασφάλιση σου.

 

Στο τέλος του χρόνου που θα κάνεις τη φορολογικη σου δηλωση αν είσαι κάτω απότο αφορολόγητο θα πάρεις όλα τα λεφτα, που σου παρακρατήσανε μέσα στο χρόνο, πίσω. Αν είσαι πάνω από το αφορολόγητο θα γίνει συμψηφισμός και θα πάρεις τα αντίστοιχα πίσω.

 

Παράδειγμα στη δική σου περίπτωση (πάνω-κάτω) έχεις εισόδημα 1700*12=20400 euro. Αν χρησιμοποιήσεις το συντελεστή 70% τότε θα έχεις φορολογητέο εισόδημα 14280euro. Aπό αυτό εκπίπτουν οι ασφαλιστικές εισφορές δλδ πες 2000euro άρα το τελικώς φορολογητέο είναι 12820.

Το αφορολογητο είναι 10500.

Τα πρώτα σου 1500 ευρω πανω απο το αφορολογητο φορολογουνται με ποσοστό 15% άρα 150 ευρω

Τα υπόλοιπα 12800-1500-10500=800 ευρω φορολογουνται με ποσοστό 27% άρα 800*27%=216 ευρω

ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ ΦΟΡΟΣ 216+150=366 ευρω

 

εσυ ΟΛΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ κατεβαλες φορο μεσω της παρακρατησης φορου 1700*20%*12=4080ευρω

 

ΑΡΑ θα παρείς πίσω 4080-366=3714 ΕΥΡΩ

 

ΑΥΤΑ..........................

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου panael guru!

 

Να σαι καλά αδερφέ..κατατοπίστηκα πλήρως!

 

 

Δε νομίζω να κατατοπίστηκες πλήρως. Συγχέεις (όπως και πάρα πολλοί άλλοι) ακόμα το "μισθό" με την "αμοιβή". Η ΣΣΕ αναφέραται σε μισθούς και σε εργασιακή σχέση κανονικού μισθωτού δηλωμένου στο ΙΚΑ, οι μισθοί είναι 14 το χρόνο, και δεν αναφέρονται σε σχέση εργασία "με ΑΠΥ". Κάνε τις απαραίτητες αναγωγές για να βρεις τι πρέπει να είναι το ελάχιστο που θα παίρνεις εφόσον εκδίδεις ΑΠΥ (είναι σαφώς μεγαλύτερο νούμερο).

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να κατατοπίστηκες πλήρως. Συγχέεις (όπως και πάρα πολλοί άλλοι) ακόμα το "μισθό" με την "αμοιβή". Η ΣΣΕ αναφέραται σε μισθούς και σε εργασιακή σχέση κανονικού μισθωτού δηλωμένου στο ΙΚΑ, οι μισθοί είναι 14 το χρόνο, και δεν αναφέρονται σε σχέση εργασία "με ΑΠΥ". Κάνε τις απαραίτητες αναγωγές για να βρεις τι πρέπει να είναι το ελάχιστο που θα παίρνεις εφόσον εκδίδεις ΑΠΥ (είναι σαφώς μεγαλύτερο νούμερο).

 

Τώρα αυτό τι το είπες? να μη κλείσω μάτι πάλι? :) Παρόλα αυτά όμως με μπερδεύεις και πάλι..για ξεκαθάρισε το λίγο το θέμα με τα κοκοκόψαρα...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτό τι το είπες? να μη κλείσω μάτι πάλι? :) Παρόλα αυτά όμως με μπερδεύεις και πάλι..για ξεκαθάρισε το λίγο το θέμα με τα κοκοκόψαρα...

 

1)Τα νούμερα που βλέπεις στο .pdf με τους μισθούς της ΣΣΕ, είναι ελάχιστοι μηνιαίοι μισθοί, αλλά για σχέση εργασίας μισθωτού.

2) "Μισθωτός" σημαίνει 14 μισθούς το χρόνο (μαζί με τα δώρα) και όχι 12.

3) Σε αυτά τα νούμερα γίνονται κρατήσεις (γυρώ στο 13-14% αν θυμάμαι καλά) για ασφαλιστικές εισφορές τις οποίες αποδίδει ο εργοδότης, αλλά ο εργοδότης πληρώνει "από την τσέπη του" άλλο ένα 20% περίπου επί των μισθών που βλέπεις ως εργοδοτικές ασφαλιστικές εισφορές για λογαριασμό σου.

4) Οι μισθωτοί, πληρώνονται όπως είπαμε 14 μισθούς το χρόνο (12+ 1 μισθό δώρο χριστουγέννων+1/2 δώρο Πάσχα+1/2 επίδομα αδείας) και δουλεύουν 11 μήνες (γιατί δικαιούνται 1 μήνα χονδρικά το χρόνο, πληρωμένη άδεια). (Ειδικά αυτό το τελευταίο πρέπει να το προσέξεις πολύ αν ποτέ δουλέψεις σαν ωρομίσθιος-είναι παγίδα που πέφτουν πολλοί).

5) Ο μισθωτός, δικαιούται αποζημίωσης σε περίπτωση απόλυσης. Ο "μπλοκάκιας", μπορεί από τη μια μέρα στην άλλη να βρεθεί "στο δρόμο", χωρίς καμία άλλη υποχρέωση από το αφεντικό.

Τα παραπάνω πρέπει να συνυπολογίσεις πρώτα λοιπόν, για να διεκδικήσεις την αμοιβή σου και μετά τους φόρους, ΦΠΑ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.