Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ενδοδαπέδια θέρμανση ή καλοριφέρ


darvinos.gr

Recommended Posts

Γεια σας θα μπορέσει κάποιος να με δώσει κάποιες απάντησης πάνω στην ενδοδαπεδια θέρμανσης;Γεια σας και πάλι......

Απλά έχω κάποια ερωτήματα.αγορασα μια μεζονέτα που έχει ενδοδαπεδια θέρμανσης και στου δυο ορόφους αλλά στον πάνω όροφο έχει και καλολιφερ.

Σε κάθε όροφο έχει και από έναν θερμοστάτη.

Στον κάτω όροφο Όταν τον έχω ανοιχτό στον επάνω όροφο δεν σβήνει ποτέ είναι πάντα αναμενος ακόμα και ΟΤΑν είναι στο off.με αποτέλεσμα να μην ξέρω σε τι θερμοκρασία δουλεύει ο επάνω όροφος

 

Σας ευχαριστώ!!!

Edited by Bat78
Link to comment
Share on other sites

Bat - για να έχεις τεκμηριωμένη απάντηση πρέπει να γίνει αυτοψία από έναν Μηχανικό που να γνωρίζει.

Η θερμοκρασία εισόδου του νερού στο κάθε κύκλωμα είναι ίδια ? Ποια είναι ? Τι είδους λέβητα έχεις ? είναι μόνο μερικά από τα ερωτήματα για να βρεθεί λύση στο πρόβλημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ετσι όπως το ακούω και με το ρίσκο της απόστασης σαν καμένη ηλεκτροβάννα μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

σε διπλοκατοικία (πάνω-κάτω), υπάρχει λέβητας υψηλών θερμοκρασιών σε καλή κατάσταση που (υπέρ)καλύπτει και τα δύο σπίτια. Ανακαινίζω το ισόγειο όπου μένω, οπότε σκεφτόμουν να βάλω ενδοδαπέδια. Με κάποια μετατροπή στο δίκτυο (κάποιο τρόπο που να κατεβάζει τη θερμοκρασία του νερού εισαγωγής) θα μπορούσε να λειτουργήσει αποδοτικά η ενδοδαπέδια;; 

 

Γενικά υπάρχει κάποια γνωστή μέθοδος που να λειτουργεί;

Link to comment
Share on other sites

Γνωστή μέθοδος που λειτουργεί : Μελέτη από Η/Μ Μηχανικό που έχει ασχοληθεί και γνωρίζει το θέμα.

Κατά προσέγγιση λύσεις από "ειδικούς" μπορεί να οδηγήσουν σε πολύ δυσάρεστες καταστάσεις.

Πάντως "αποδοτικά" με το λέβητα που έχεις δεν μπορεί να λειτουργήσει (και φυσικά δεν είναι μόνο ο λέβητας ....)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αυτό θέλω να μάθω GPER, από πού αλλού θα χάσω σίγουρα;

 

Γιατί ως εύκολη λύση είναι να φτιάξω μονοσωλήνιο να βάλω και αυτοματισμούς ανά δωμάτιο για κάποια εξοικονόμηση.

Συμφέρει γιατί θα κάνω και τη μελέτη μόνος μου. Ενώ από ενδοδαπέδια δεν έχω ιδέα και πρέπει να ψάξω και καλό τεχνίτη από την περιοχή, γιατί δεν ξέρω κανέναν...

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπλέξεις άσχημα φτιάξε μονοσωλήνιο (κατόπιν μελέτης) με δύο το πολύ σώματα ανά βρόγχο (και ΔΤ 15) και κατά το δυνατό "ισορροπημένο" από πλευράς πτώσης πίεσης. Βάλε μικρότερο μπέκ στον λέβητα (αφού όπως λες υπερκαλύπτει τις ανάγκες σου) και ρύθμισε αρχικά τη θερμοκρασία του στους 75 °C. Αν θέλεις να ξοδέψεις παραπάνω χρήματα βάλε εξωτερική αντιστάθμιση και τρίοδη - διαφορετικά ρύθμιζε εσύ τη θερμοκρασία (νερού λέβητα) όποτε το κρίνεις απαραίτητο

Link to comment
Share on other sites

Εκεί κατέληξα και εγώ από το πρωί που το σκεφτόμουν..!  Ευχαριστώ.

Από άποψη οικονομίας στην κατανάλωση έλεγα να βάλω μετρητές στους χώρους για να μπορώ και να κλείνω 1-2 δωμάτια που δεν χρησιμοποιώ συνέχεια. Ένα σύστημα με ψηφιακούς μετρητές (σύνολο 4-5), μαζί με τη συνδεσμολογία, θα μου πάει πολύ;

 

Αντιστάθμιση δεν ξέρω αν βολεύει στην περίπτωση μου, δεν είμαι και πολλές ώρες στο σπίτι..

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.