Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενδοδαπέδια θέρμανση ή καλοριφέρ


darvinos.gr

Recommended Posts

........Η σύγκριση 2 συστημάτων διανομής θερμότητας δεν μπορεί να γίνεται στη βάση ωρών λειτουργίας. Μπορεί να γίνει στη βάση ημερήσιων (για παράδειγμα) αποδόσεων ποσών ενέργειας (ή και ισχύος, αν κριθεί απαραίτητο)......

 

ναι αλλα το καθε συστημα προοριζεται για εναν χρηστη ο οποιος εχει συγκεκριμενες αναγκες/γουστα κλπ.

Οποτε οταν κλειθουμε να διαλλεξουμε πρεπει να εχουμε υποψιν το προφιλ χρηστη, το οποιο μπορει να αλλαξει παρα πολυ τα δεδομενα.

 

Η λογικη του οτι ο χρηστης ειναι προσωρινος ενω το κτιριο μονιμο εχει και αυτο τη λογικη του. Ολα ειναι θεματα επιλογων....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εγω φετος εβαλα ενδοδαπεδια σε σπιτι 80τμ με πολυ καλα κουφωματα και 10 εκ μονωση

την δουλευω με μια 8αρα αντλια εδω και 10 μερες. μεχρι τωρα απο θεμα ζεστης ειμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημενος .Εχω 2 μωρα και η ζεστη ειναι σταθερα στους 22-23 βαθμους. Δουλευω με αντισταθμιση και ετσι δεν βλεπω ενοχλιτικες διακιμανσεις .Απλως ειμαι νεος στο αθλημα και θελει να χαμηλωσω λιγο τις κρεβατοκαμαρες γιατι βλεπω εφιαλτες το βραδυ απο τη ζεστη :)

Η ενδοδαπεδια απαιτει καλη μονωση γιατι δεν μπορει να αποδωσει πανω απο 120 watt/τμ πατωματος .Μετα τα νερα παινουν 45 βαθμους και δεν ειναι ευχαριστο το αιθημα.

Επισης αν βαλεις ενδοδαπεδια να ξερεις οτι η αντλια θα ειναι σχεδον μονοδρομος .Εγω χρειαζομουν τα ιδιαλεφτα για ανλτια ή λεβητα με τανκ αδρανειας και ηλεκτρονικες βανες αναμειξης .Ασε που η δευτερη λυση ηταν γενικα πιο κουραστικη στην υλοποιηση.

Αν παντως κανεις ενδοδαπεδια να ζητησεις η μελετη να γινει για οσο το δινατον χαμηλωτερη θερμοκρασια προσαγωγης .Η οικονομια απο την αντλια θερμοτητας θα αποσβεσει αμεσως τα χρηματα σου

Edited by dalai
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν θα έχουμε ομοιόμορφη κατακόρυφη κατανομή θερμοκρασίας - να θυμίσω ο θερμός αέρας ανέρχεται.

 

Τα ενδοδαπέδια συστήματα ή τα αντίστοιχα οροφής είναι συστήματα θέρμανσης χαμηλών θερμοκρασιών με ακτινοβολία και όχι με συναγωγή (θέρμανση αέρα) τουλάχιστον σε συντριπτικό ποσοστό (>90%) συνεπώς ο όποιος θερμός αέρας είναι πολύ λίγος. Είμαι κάπου λάθος ?

Link to comment
Share on other sites

αν εξαιρεσεις το χαμηλων θερμοκρασιων εισαι παντου λαθος......

 

 

επισης, αν εσυ εισαι που αναφερεσαι (συχνα) σε θερμασνη με σσυτηματα οροφης τυπου ενδοδαπεδιας, τα εχεις δη πουθενα?

Αν ναι, τοτε ξεχασε τα σαν να μην υπαρχουν....

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

Για να συγκρίνουμε δύο συστήματα (μονοσωλήνιο - ενδοδαπέδια) ποιο είναι πιο οικονομικό θα πρέπει να αποφασίσουμε να τα συγκρίνουμε με τις ίδεις ώρες λειτουργίας. Το μονοσωλήνιο έχει τη δυνατότητα να λειτουργεί όποτε θέλουμε, ενώ η ενδοδαπέδια πρέπει να να ανάψειτο φθινόπωρο και να σβήσει την άνοιξη. Αν, λοιπόν, ανάψουμε το μονοσωλήνιο για το ίδιο χρονιικό διάστημα, τότε ναι, το ενδοδαπέδιο και ειδικά με αντλία θερμότητας είναι πολύ πιο οικονομικό! Αν όμως, έχεις σκοπό να ανάβεις τη θέρμανση όποτε θέλεις, τότε η ενδοδαπέδια δεν θα σου αποσβέσει ποτέ!

Αν θες τη γνώμη μου, για Ανατολική Αττική, δεν υπάρχει λόγος να το έχεις μόνιμα αναμμένο το σύστημα και σε όλους τους ορόφους. Οπότε, φτιάξε μονοσωλήνιο και βάλε πολύ καλή μόνωση, ψηφιακό θερμοστάτη, αντιστάθμιση και ηλεκτρονικό κυκλοφορητή. Τότε θα έχεις τη μέγιστη εξοικονόμηση, ενώ τα λεφτά σου θα αποσβέσουν σχετικά σύντομα

Αρχίζοντας να το ψάχνω πριν 1,5 περίπου χρόνο, είχα πάρει και εγώ την απόφαση να βάλω ενδοδαπέδια με ΑΘ, σχεδιάζοντας την ανακατασκευή (περιοχή δυτικής Αττικής) μιας υφιστάμενης πυλωτής σε σπίτι (από πάνω υπάρχει ένας όροφος που μένει ο Πατέρας μου). Σήμερα, 8 μήνες μετά την έναρξη των αρχικών εργασιών (αποξηλώσεις κλπ) έχω φτάσει στα τούβλα και ενώ είμαι στο στάδιο να μπει υδραυλικός/ηλεκτρολόγος σκέφτομαι σοβαρά να μην προχωρήσω σε αυτή τη λύση, παρά το ότι είχα σχεδόν πειστεί, σε σημείο π.χ. που προσπαθούσα να πείσω τη γυναίκα μου να ξεχάσει το χαλί στο σαλόνι ή να μην βάλουμε laminate για δάπεδο αλλά πλακάκι (λόγω διαφοράς συντελεστή θερμικής αγωγιμότητας) και να μη χρειαστεί να μην ανέβουν οι θερμοκρασίες προσαγωγής στη μελέτη της ενδοδαπέδιας...

 

Το να περνάς αναγκαστικά - όπως και πολύ άλλοι - το φετινό χειμώνα για πρώτη φορά χωρίς κεντρική θέρμανση (εδώ και 10 χρόνια μένω σε πολυκατοικία στο ενοίκιο) σε ένα κλίμα όπως αυτό της δυτικής Αττικής, είναι κάτι που γενικώς σε κάνει και αναθεωρείς κάποιες απόψεις. Εάν δε, συνυπολογίσεις ότι :

  • Χρόνο με το χρόνο οι 4 εποχές εκφυλίζονται στις δύο βασικές, με το χειμώνα να στριμώχνεται σε όλο και λιγότερους μήνες και το καλοκαίρι να φαντάζει ατελείωτο... Τα ψυκτικά φορτία αυξάνονουν συνεχώς.
  • Οι διακυμάνσεις της θερμοκρασίας να μεγαλώνουν όλο και περισσότερο, με όλο και περισσότερα ακραία καιρικά φαινόμενα, μεγάλους (και παρατεταμένους) καύσωνες και λιγότερες (αλλά μεγάλες) παγωνιές - όχι και τόσο ιδανικές συνθήκες για αντλίες...
  • Οι αυξήσεις της ΔΕΗ να είναι προ των πυλών...
  • Αυτή τη στιγμή όλος ο κόσμος να προσπαθεί πανικόβλητος να φύγει από το πετρέλαιο και να χρυσοπληρώνει ενεργειακά τζάκια, υπέρυθρες, ιόντα, πέλετ, ξύλα κλπ, κλπ την ίδια στιγμή που τα πρατήρια κοιτάνε τα άδεια τεφτέρια παραγγελιών και τις γεμάτες δεξαμενές τους...
  • Η αυτοκρατορία του πετρελαίου βλέπω κάποια στιγμή να αντεπιτίθεται δυνατά και να επανεμφανίζεται οσονούπω ως μία ισοδύναμη - αν όχι και οικονομικότερη - λύση θέρμανσης σε σχέση με τα ΦΑ και τις υπόλοιπες ρευματοβόρες λύσεις...
  • Τα κόστη της ενδοδαπέδιας δυστυχώς συνεχίζουν να κυμαίνονται γύρω στα 50 €/τμ. Για ένα σπίτι συνολικής επιφάνειας 140τμ προκύπτει ένα καλό νουμεράκι, το οποίο εάν το συνδυάσεις και με το κόστος που έχει μια επώνυμη αντλία, σου κάθεται περισσότερο στο λαιμό...

Σε περιοχές Ατιικής λοιπόν και κάτω, μάλλον το θέμα φαίνεται να είναι τελικά κυρίως ψυχολογικό. Σου φαίνεται π.χ. μπανάλ την σήμερον ημέρα να πάρεις ένα συμβατικό αυτοκίνητο τελευταίας τεχνολογίας με 13.000€ και όχι ένα απ'τα νέα ηλεκτρικά με 33.000€ . Αν όμως δεν είσαι ταρίφας και δεν κάνεις 70.000 χλμ το χρόνο, πότε θα το αποσβέσεις?

 

Αδερφέ kcher, έχεις κάποια ένδειξη για τη κοστολογική διαφορά μίας αντίστοιχης (καλής) συμβατικής λύσης με τα παραπάνω δεδομένα? (μονοσωλήνιο, ψηφιακό θερμοστάτη, αντιστάθμιση, ηλεκτρονικό κυκλοφορητή)

Link to comment
Share on other sites

Τις ιδιες επιφυλαξεις ειχα και εγω εκτος απο αυτη της συνεχης λειτουργειας (τουλαχιστον για την επομενη δεκαετια μεχρι να μεγαλωσουν τα παιδια).

Με την γυναικα μαλωσαμε για ολα αυτα που λες και εσυ.Για τα χαλια (αφου τα παιδια πεφτουν συχνα) για το λαμιναιτε , για το κοστος , για το ρευμα, για την απουσια ρομαντικου τζακιου κλπ κλπ. Σημερα και οι δυο κανουμε το σταυρο μας που βαλαμε αντλια. .Αν δοκιμασεις την ζεστη της ενδοδαπεδιας ,δεν γυρμας ξανα πισω.Αυτο το δηλωνω με υπογραφη.

Απο θεμα κοστους τις μερες με 7 βαθμους ειμαι στα 2,5 ευρω ανα μερα. Τις μερες με παγωνια 1 βαθμο ειμαι στα 3 ευρω .Μετρημενα με ξεχωριστο κιλοβατομετρο. 80τ.μ. σπιτι με 23 βαθμους στο σαλονι και 21 στα δωματια (αναγκαστικα να το κατεβασω γιατι δεν μπορουσαμε να κοιμηθουμε). Σε αυτες τις τιμες μονο τοξυλο μπορουσε να αναμετρηθει.Αλλα το ενα θελει κουβαλιμα καθερισμα γεμισμα και τοαλλο να πατησεις το κουμπι τον οκτωβρη

Οσο για την αδρανεια ,αυτη σε εμενα ειναι περιπου 2 ωρες. Δηλ πρακτικα οσο γρηγορα και να αλλαξει ο καιρος η αντισταθμιση μας καλυπτει 100%

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ενδοδαπέδια συστήματα ή τα αντίστοιχα οροφής είναι συστήματα θέρμανσης χαμηλών θερμοκρασιών με ακτινοβολία και όχι με συναγωγή (θέρμανση αέρα) τουλάχιστον σε συντριπτικό ποσοστό (>90%) συνεπώς ο όποιος θερμός αέρας είναι πολύ λίγος. Είμαι κάπου λάθος ?

 

Ναι είσαι, γιατί αφενός ο άνθρωπος θερμαίνεται σε οικίες κυρίως μέσω του αέρα και αφετέρου εξυπακούεται ότι η μεταφορά θερμότητας από το δάπεδο γίνεται κατά βάση με ελεύθερη συναγωγή του αέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα,

 

Τελικά έχω πάρει την απόφαση να επιλέξω την ενδοδαπέδια.

 

Έχει γίνει η μηχανολογική μελέτη και είμαστε στη φάση κατάθεσης της τελικής άδειας.

 

Αυτό που με απασχολεί τώρα είναι ποιος θα κάνει την εγκατάσταση.

 

Η κατασκευή του σπιτιού θα γίνει από εργολάβο ο οποίος όμως δεν έχει εμπειρία από ενδοδαπέδια, επομένως θα το αναλάβω εγώ.

 

Θεωρώ ότι είναι καλύτερο να επιλέξω μια εταιρεία που να ειδικεύετε σε τέτοια συστήματα (όσο είναι δυνατόν).

 

Τι πρέπει να προσέξω σε αυτή την επιλογή;

 

Επειδή θέλω να αρχίσω να παίρνω προσφορές, η μηχανολογική μελέτη αρκεί για να μπορέσουν οι εταιρείες να μου κάνουν προσφορά;

 

Κάθε γνώμη και άποψη είναι καλοδεχούμενη.

 

Ευχαριστώ εκ’ των προτέρων!

Edited by darvinos.gr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω θα σταθω στο θεμα της μονωσης, οτι ειναι ουσιαστικη για καθε συστημα. Αλλα ειναι σιγουρα ελειπης διοτι γινεται εξωτερικα.. Ναι μεν εχει (οχι παντα, αλλα ας το δεχτουμε ετσι) πλεονεκτημα η θερμικη αδρανεια των ογκων, αλλα οταν προκειται για μονοκατοικια η τελευταιο οροφο ειναι μια μονωση μιση! Διοτι ολοι οι εσωτερικοι τοιχοι και τα δοκαρια ειναι ενα σωμα με την πλακα-ταρατσα, κανεις δεν μιλαει γ αυτο ποτε. Μια καλη λυση θα ηταν να μονωθουν αυτα εσωτερικα, ιδιαιτερα τα δοκαρια απο μπετον που ειναι ενα και το αυτο σαν ογκοι με την πλακα και τις απωλειες της..

Link to comment
Share on other sites

δαλβινε την μελετη για τις σωληνωσεις την κανει η εταιρια που πουλαει το σωληνα και το υποστρωμα. Ο εγκαταστατης δεν χρειαζεται να ξερει και πολλα αρκει να ακολουθει ΠΙΣΤΑ τις οδηγιες της μελετης .και οταν λεμε πιστα το εννοω.Οχι δε με βολευει απο εδω θα περασω απο διπλα.

Οσο πιο πολυ εμπειρια εχει το συνεργειο ,θα σου κανει και προτασεις .

Προσπαθησε απο κατω να εχεις πανω απο 5 εκ  μονωση ,για να μην σου διαφευγει ζεστη .Ζητα μελετη για χαμηλες θερμοκρασιες 30-35 .Αυτοι κανουν για 42 C. Θα [ερασεις λιγα μετρα παραπανω σωληνα αλλα θα κανεις πολυ περισσοτερη οικονομια με την ΑΘ και θα το αποσβεσεις σχεδον αμεσως.

Ψυξη δεν εχει .Το δουλευω ηδη χωρις ομως αντισταθμιση και σημεια κορεσμου και δεν κανει τιποτα. Χρειαζεται ειδικη μελετη αν θελεις δροσισμο χωρις φανκοιλ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.