Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενδοδαπέδια θέρμανση ή καλοριφέρ


darvinos.gr

Recommended Posts

Καλημερα ,

 

Θα ηθελα την αποψη μηχανολογων σχετικα με τη ενδοδαπεδια θερμανση εαν το υψηλο αρχικο κοστος εγκαταστασης και κατασκευης αποσβενεται σε συντομο χρονικο διαστημα σε περιοχες με θερμο κλιμα. Νοτια Ελλαδα. Συμφερει τελικα σε σχεση με την συμβατικη θερμανση???  Αξιζει τον κοπο.

 

Συγκεκριμενα, ειμαι στη διαδικασια εκδοσης Ο.Α. για διωροφο κτιριο με υπογειο, τελειως ελευθερο σε εκτος σχεδιου περιοχη. 

 

Το ισογειο ειναι 100μ2 και ο οροφος αλλλα 100μ2 , 2 κατοικιες στο συνολο. 

 

Ο οροφος  προκειται να κατοικηθει  γρηγορα ενω  το ισογειο θα καθυστερησει αρκετα στην ολοκληρωση του.

Θα γινουν τα εξωτερικα επιχρισματα με εξωτερικη θερμομωνωση τουλαχιστον 6 εκ. , θα κλεισει η οικοδομη αλλα το ισογειο  θα ειναι ενας μη θερμαινομενος χωρος στην πραγματικοτητα. 

Επισης οταν θα κατοικηθει   το πιο πιθανο ειναι να κατοικηθει σαν εξοχικη κατοικια, συγκερκιμενες ημερες του χρονου. 

 

Για το ισογειο, εννοειται οτι  δεν το συζητω για  ενδοδαπεδια θερμανση.  Με ενδιαφερει για τον οροφο. 

 

Βαζοντας ενδοδαπεδια στον οροφο , θα πρεπει να εχω μονωσει πολυ καλα και το ενδιαμεσο  δαπεδο του ωστε να μην εχω απωλειες με  το μη θερμαινομενο ισογειο.

 

Επειδη ο πελατης δεν εχει πολλα χρηματα δεν θελω να τον βαλω σε μια διαδικασια να πληρωνει χωρις αμεση αποσβεση του αρχικου κοστους , σε συγκριση με τη συμβατικη μονωση. 

Εξαλλου θα ειναι το πρωτο του ερωτημα, και θελω να ειμαι σιγουρη στη λυση που θα του  προτεινω. 

 

 

Στις νεες οικοδομες μετα ΚΕΝΑΚ,  που τοποθετειται καλη μονωση και στην πραξη  δεν εχουμε αυξημενα  θερμικα φορτια  αλλα ψυκτικα σε ενα κτιριο., στις περισσοτερες περιοχες της Ελλαδος. 

Το ερωτημα μου ειναι οτι αξιζει η ενδοδαπεδια θερμανση σε περιοχη με ηπιο  κλιμα τη χειμερινη περιοδο , και ουσιαστικο προβλημα εχουμε τη θερινη περιοδο????

Και για τη θερινη περιοδο τι προτεινεται για καλυτερο συστημα? 

Απο οτι εχω καταλαβει η ποιοτητα θερμανσης της ενδοδαπεδιας που λειτουργει σωστα ειναι καλυτερη απο τη συμβατικη.

Ομως γινεται  τελικα οικονομια στο συνολο της χειμερινης περιοδου οταν θα εχεις το συστημα συνεχομενα ανοιχτο? 

Η μηπως υιοθετουμε λυσεις βορειων χωρων και επηρεαζομαστε απο το marketing?  Οπως και σε αλλα θεματα.

 

 

 

 

Σας  ευχαριστω πολυ. 

Edited by ifigmet
Link to comment
Share on other sites

γνώμη μου ότι εφόσον πρόκειται για περιοχή με θερμό κλίμα, και ούτε καν για μόνιμη κατοικία, ούτε κατά διάνοια...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

To κοστος εγκαταστασης ειναι πολυ μεγαλυτερο απο το συμβατικο τροπο? 

Η ποιοτητα θερμανσης με τα fan coil, ειναι ικανοποιητικη? 

 

Η λύση είναι Θέρμανση και ψύξη με Fancoil. Μια ψυκτική μονάδα και έναν επίτοιχο λέβητα αερίου συμπύκνωσης 24 Kw (Αν δεν υπάρχει φυσικό αέριο, το λειτουργείς με υγραέριο το οποίο να πω ότι αυτή την περίοδο είναι χαμηλότερη η τιμή του από το Φ.Α.) 

Link to comment
Share on other sites

(Αν δεν υπάρχει φυσικό αέριο, το λειτουργείς με υγραέριο το οποίο να πω ότι αυτή την περίοδο είναι χαμηλότερη η τιμή του από το Φ.Α.) 

 

Γιατί πόσο έχει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.