Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενδοδαπέδια θέρμανση ή καλοριφέρ


darvinos.gr

Recommended Posts

Πόσο έχει το λίτρο ρωτάω φίλε Masuimi.

Γιατί αν κάνει 0,85/λ....αν θυμάμαι καλά απο πέρσυ.... δεν είναι πιο φτηνό αλλά πιο ακριβό.

Η θερμογόνος δύναμη του lpg είναι 6,6Wh/λ ενω του φυσικού αερίου 9,8/λ

Link to comment
Share on other sites

και εγω τεινω προς τη λυση  α/θ με fan coils , αλλα ο χρηστης πρεπει να μπει στη λογικη οτι θα καθαριζει φιλτρα καθε εβδομαδα (οχι οτι ειναι κατι κουραστικο αλλα δεν ειναι η συνηθης πρακτικη - κανενας δεν καθαριζει τα σωματα) 

 

σε συνδιασμο με ανοιγματα στους τοιχους μπορει να κανει και ελεγχομενο αερισμο. 

αν και προκυπτει πιο περιπλοκο σε χειρισμο συστημα (καθαρισμοι, θερμοστατες χωρου, ανοιγματα κλπ) απο το συμβατικο (ενας θερμοστατης για το κρυο και χειριστηριο για τα κλιματιστικα) σε ετησια βαση το κοστος λειτουργειας θα τον ανταμειψει - θεωρω οτι λογω κλιματος θα βαλει οπωσδηποτε κλιματιστικα παντου αρα ειναι σχεδον η μια η αλλη 

Link to comment
Share on other sites

σου εχει ηδη απαντησει σε κοστος ανα μοναδα ενεργειας...

Ναι αλλά κάτι δεν είναι σωστό...

Αν το 1 λίτρο LPG μας δίνει  5700θερμίδες και κοστίζει 0.85 € (που ήξερα εγώ) πως 11500 κοστίζουν 1 ευρώ;

Αυτό θα σήμαινε ότι το λίτρο κοστίζει 50λεπτά και αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει αυτή η τιμή...

Διορθώστε με αν κάνω λάθος

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την περίοδο κοστίζει 0,85 / λίτρο για τα αυτοκίνητα.

Για χονδρική (γέμισμα δεξαμενών), σίγουρα έχει λιγότερο, αλλά όχι και 0,5 / λίτρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας!

Το ερώτημα μου αφορά το έτοιμο κονίαμα δαπέδου (γκρο μπετό) που στρώνετε πάνω από ενδοδαπέδια θέρμανση και έχει έτοιμη τη μίξη που χρειάζεται.

Αν την προτείνετε, ποια μάρκα προτείνετε και πιο είναι το ιδανικό πάχος που χρειάζεται να έχει ώστε να μην είναι λεπτό και δεν έχει πολύ αντοχή, αλλά ούτε παχύ ώστε να εμποδίζει την απόδοση της ενδοδαπέδιας.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Η ενδοδαπέδια είναι ακριβότερη και στην εγκατάσταση και στη χρήση (για το κλίμα που έχουμε), και ταυτόχρονα οι απωλειες που θα έχεις λόγο της μονοκατοικιας ειναι μεγάλες. Ενδοδαπέδια εχω στο σπίτι μου με φ.α. και ειναι 30% ακριβότερη σε σχέση με συμβατική και επίτοιχο φ.α. που είχα πρίν. Θέλεις να πετυχαίνεις γρήγορα την επιθυμητή θερμοκρασία και με μεταβαλλόμενη περιοδικότητα? Αερίζεις το σπίτι σου συχνα? Λείπουν όλοι κατα την διαρκεια της ημέρας? Τότε η εδοδαπέδια δεν σου χρειάζεται. Γιά μας το σημαντικότερο ήταν το λειτουργικό-αισθητικό αλλά φαντάσου ενα μπάνιο χωρίς πετσετοκρεμάστρα? χαχαχαχα!! Και αν εχεις και σκύλο αυτός θα μαδάει συνέχεια και εσύ θα κρυώνεις....Τέλος ακόμα και οι ακριβότερες γερμανικές εταιρίες δέν σε καλύπτουν παραπάνω απο 10χρόνια.

Για μένα οι πιο σημαντικές απαντήσεις έχουν δοθεί στο #22 και το #26. (+1 x 2). Τα νούμερα που αναφέρει είναι πραγματικά. 

 

Τα περισσότερα προβλήματα της ε/δ θέρμανσης προέρχονται από την αρχική σχεδίαση. Ο μελετητής πρέπει να αποφασίσει εκ των προτέρων την κατασκευή του εναλλάκτη του δαπέδου κάνοντας πολύ προσεκτικό υπολογισμό των απαιτήσεων, των απωλειών και των υλικών. Οι περισσότεροι π.χ. δίνουν υπερβολικές δυνατότητες στους ε/δ εναλλάκτες για λόγους ασφαλείας ελπίζοντας ότι με τις τελικές ρυθμίσεις θα πετύχουν την επιθυμητή ισοκατανομή θερμοτήτων. Πολλές φορές όμως αυτό δεν πετυχαίνει ακόμη και αν χρησιμοποιήσεις τα καλύτερα ρυθμιστικά της αγοράς. Ο καλύτερος συνδυασμός είναι ε/δ μα Α.Θ. με χαμηλή θερμοκρασία προσαγωγής. Όσο η Α.Θ. λειτουργεί με χαμηλές θερμοκρασίες προσαγωγής τόσο αυξάνεται ο COPH της. Σε αυτή την περίπτωση η απόσβεση είναι τάχιστη.

Οι εγγυήσεις που δίνουν για τον σωλήνα οι Γερμανικές και Ολλανδικές εταιρείες είναι όντως 10 χρόνια. Εγώ όμως έχω παραλάβει από παλαιούς κατασκευαστές ε/δ (συνταξιούχους τώρα) το service των πρώτων εγκαταστάσεων στην Αθήνα σχεδόν από το 1980, οι οποίες λειτουργούν μέχρι τώρα χωρίς κανένα προβλήματα εσωτερικών δικτύων. 35 χρόνια λοιπόν και βλέπουμε.      

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.