Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόδειγμα Διαγράμματος Γεωμετρικών Μεταβολών για Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Αγωγή θα γίνει γιατί το 1 έχει περαστεί σε λάθος όνομα και θα το διεκδικήσουμε και η δικηγόρος είναι της άποψης ότι μέσα στην αγωγή να ζητήσουμε και την αλλαγή του 2-3.Με ένα σμπάρο 2 τριγώνια.

Οσο για το

"[εχουν περασει περί τα 25  χρονια απο  την εναρξη του Κτηματολογιου και ακομα δεν εχουν επιλυσει μερικα βασικα προβληματα,

αρκουμενοι σε αποσπασματικες ρυθμισεις, που επιτείνουν παρα επιλυουν τα προβληματα.]"

 

έχω να πω ότι στο ίδιο υποθηκοφυλάκειο πριν χρόνια μου είπαν ότι δε χρειάζεται να γίνει μεταβολή και να περαστεί απαλλοτρίωση οδού που του άλλαζε τελείως το σχήμα,επειδή το γεωτεμάχιο είναι εντός απόκλισης εμβαδού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 334
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 Η δήλωση του μηχανικού πρέπει να λέει ότι
"...η γεωμετρική μεταβολή που απεικονίζεται σε αυτό, είναι τεχνικά εφαρμόσιμη και δεκτική εισαγωγής στην κτηματολογική βάση, σύμφωνα με την «Αναφορά Εφαρμογής»."

Με τι κριτήριο είναι ΓΜ τεχνικά εφαρμόσιμη ή όχι ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα συνάδελφοι, έχω και εγώ μια περίπτωση που μου ζητήθηκε (επειδή άργησε να γίνει η διαδικασία) να γίνει πάνω στο διάγραμμα η σχετική δήλωση που αναφέρει

ο Avgoust αλλά και άλλοι συνάδελφοι νωρίτερα.

1) η δήλωση είναι απλά αυτή που αναφέρει ο Avgoust ?

2) τι πρέπει να προσεχθεί ως αναφορά αυτά που δηλώνουμε? (ουσιαστικά ρωτάω το ίδιο που ρώτησε ο συνάδελφος Avgoust)

 

Link to comment
Share on other sites

Να βοηθήσω όσο μπορώ με την απάντηση που έλαβα από τον φορέα σε αντίστοιχο ερώτημα μου.

"

Στην αναφορά εφαρμογής για το επίπεδο topo_prop ή topo_prop_new αυτό που πρέπει να ελέγξετε είναι αν το ακίνητο που αναγράφετε στο δικόγραφο, έχει το εμβαδόν που προκύπτει από την αναφορά εφαρμογής και αν απαρτίζεται από τα τμήματα και τα αντίστοιχα εμβαδά των ΚΑΕΚ που αναγράφονται, ακόμα και αν αυτό το τμήμα μπορεί να είναι πολύ μικρότερο από 1 τμ (στην περίπτωση σας δεν ισχύει αυτό).

Αντίστοιχα για το επίπεδο dgm_prop_final αυτό που πρέπει να ελέγξετε είναι αν τα τελικά εμβαδά των γεωτεμαχίων που προκύπτουν από τα πολύγωνα αυτά και αναγράφονται στο δικόγραφο, έχουν το εμβαδόν που αναγράφεται στην αναφορά και απαρτίζονται από τα τμήματα και τα αντίστοιχα εμβαδά των γεωτεμαχίων αυτών.

 

Οι διαφορές που αναφέρετε της τάξης του 0,01τμ δεν δημιουργούν προβλήματα."

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά σε περίπτωση που αιτείσαι αλλαγή μόνο ως προς τη μία όμορη ιδιοκτησία(αν π.χ. οι διαφορές Κ.Β. και υλοποιημένων ειναι 10 εκ.) και το topo_prop είναι διαφορετικό από το τελικό εμβαδό το οποίο ζητάς της τάξης των 5 τ.μ. είναι τεχνικά εφαρμόσιμη η γεωμετρική μεταβολή;

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις τελευταίες οδηγίες τους το τοπο προπ πρέπει να ταυτίζεται με το dgm prop final.

Άρα η θα κάνεις "παραδοχές" ή θα διορθώσεις και τα μικρά τμήματα.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως εμένα μου απάντησαν

Η πληροφορία που απεικονίζετε στο επίπεδο topo_prop είναι δεσμευτική ως προς τα όρια του γεωτεμαχίου, δηλαδή δεν μπορείτε να δημιουργήσετε διαφορετικό  πολύγωνο σε άλλο μελλοντικό dxf αρχείο. Στην κτηματολογική βάση αλλαγές γίνονται μόνο ως προς τα πολύγωνα του επιπέδου dgm_prop_final και αν χρειάζονται κοινοποιήσεις αυτές προκύπτουν από τα πολύγωνα αυτού του επιπέδου.

 

Αρα παρ'όλο που στην Κ.Β. η ιδιοκτησία θα έχει εμβαδον και όρια dgm_prop_final μετά την αίτηση,σε μελλοντική συμβολαιογραφική πράξη και νέα έκδοση ΚΗΔ θα μπει το σωστό topo_prop.

Link to comment
Share on other sites

On 26/5/2020 at 5:37 ΜΜ, kyrchris said:

Και όμως εμένα μου απάντησαν

Η πληροφορία που απεικονίζετε στο επίπεδο topo_prop είναι δεσμευτική ως προς τα όρια του γεωτεμαχίου, δηλαδή δεν μπορείτε να δημιουργήσετε διαφορετικό  πολύγωνο σε άλλο μελλοντικό dxf αρχείο. Στην κτηματολογική βάση αλλαγές γίνονται μόνο ως προς τα πολύγωνα του επιπέδου dgm_prop_final και αν χρειάζονται κοινοποιήσεις αυτές προκύπτουν από τα πολύγωνα αυτού του επιπέδου.

 

Αρα παρ'όλο που στην Κ.Β. η ιδιοκτησία θα έχει εμβαδον και όρια dgm_prop_final μετά την αίτηση,σε μελλοντική συμβολαιογραφική πράξη και νέα έκδοση ΚΗΔ θα μπει το σωστό topo_prop.

"Από την αντιπαραβολή (χωρική επίθεση) των επίπεδων πληροφορίας PST_KAEK και TOPO_PROP προκύπτουν : • τα τµήµατα που θα αποκοπούν από το προς διόρθωση γεωτεµάχιο και θα προσαρτηθούν στα επηρεαζόµενα γεωτεµάχια ή απλώς θα εξαιρεθούν ως µη ανήκοντα στο διορθωµένο γεωτεµάχιο. Η πληροφορία εισάγεται στο layer AREA_A και ο χαρακτηρισµός των τµηµάτων επισηµαίνεται µε την ένδειξη Αi, όπου i ο α/α του τµήµατος. • Τα τµήµατα που θα πρέπει να διεκδικηθούν από λοιπά γεωτεµάχια και να προσαρτηθούν στο υπό διόρθωση (ή στο υπό δηµιουργία) γεωτεµάχιο. Η πληροφορία εισάγεται στο layer AREA_D και ο χαρακτηρισµός των τµηµάτων επισηµαίνεται µε την ένδειξη ∆i, όπου i ο α/α του κάθε τµήµατος."

Από τις οδηγίες τους  σύμφωνα με τον Ν.4602
 

Link to comment
Share on other sites

On 26/5/2020 at 5:37 ΜΜ, kyrchris said:

Και όμως εμένα μου απάντησαν

Η πληροφορία που απεικονίζετε στο επίπεδο topo_prop είναι δεσμευτική ως προς τα όρια του γεωτεμαχίου, δηλαδή δεν μπορείτε να δημιουργήσετε διαφορετικό  πολύγωνο σε άλλο μελλοντικό dxf αρχείο. Στην κτηματολογική βάση αλλαγές γίνονται μόνο ως προς τα πολύγωνα του επιπέδου dgm_prop_final και αν χρειάζονται κοινοποιήσεις αυτές προκύπτουν από τα πολύγωνα αυτού του επιπέδου.

 

Αρα παρ'όλο που στην Κ.Β. η ιδιοκτησία θα έχει εμβαδον και όρια dgm_prop_final μετά την αίτηση,σε μελλοντική συμβολαιογραφική πράξη και νέα έκδοση ΚΗΔ θα μπει το σωστό topo_prop.

Άρα συνάδελφε η κτηματολογιο ουσιαστικα σου είπε ότι μπορεί τo Topo_Prop να διαφέρει από το DGM_Prop_Final?

Γιατί να ισχύει αυτό μας λύνει τα χέρια σε πολλές περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,ναι.Εμένα μου φαίνεται λογικό,όταν αφορά σε μικρές παρεκκλίσεις βέβαια και μάλιστα σε εκτός σχεδίου περιοχή όπως είναι η δικιά μου περίπτωση.Γιατί αν ήταν αλλιώς θα έπρεπε σε κάθε μεταβίβαση ιδιοκτησίας και κάθε νέα αποτύπωση να σε έβαζαν να κάνεις νέο δγμ ή να κάνεις παραδοχές όπως σωστά έχεις γράψει παραπάνω.Τώρα αν ο ιδιώτης θέλει να αιτηθεί την πλήρη αλλαγή και να κοινοποιήσει σε όλους τους όμορους,δε μας επηρεάζει εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.