Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπόδειγμα Διαγράμματος Γεωμετρικών Μεταβολών για Κτηματολόγιο


sonja_k

Recommended Posts

Στην Π.Ε. φαίνεται όλο το ακίνητο, δεν ξεχωρίζει του πελάτη μου. Αυτό που θα γίνει με σειρά είναι:

1. Αγωγή για ανεξαρτητοποίηση με τοπογραφικό + ΔΓΜ

2. Διόρθωση της Π.Ε. αφού βγει η απόφαση

Το τελικό οικόπεδο στην Π.Ε. θα είναι το ίδιο με αυτό που θα περιγράφεται στο κτηματολόγιο.

Απλά το θέμα είναι αν στο ΔΓΜ θα εμφανιστεί η αρχική ιδ. και το ρυμοτομούμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 334
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι καλά τα λες, τεχνικά δεν γίνεται στο ΔΓΜ να δείξεις την αρχική ιδιοκτησία και το ρυμοτομούμενο, γιατί οι διορθώσεις που ζητάς στο ΔΓΜ είναι επί του PST_KAEK, που λογικά ταυτίζεται με το τελικό οικόπεδο της κυρωμένης πράξης, αλλά και το πολύγωνο της κυρωμένης πράξης DBOUND_PROP το οποίο επίσης θα πρέπει να βάλεις. Εξάλλου νομίζω ότι πρέπει να δηλώσεις ότι η μεταβολή είναι τεχνικά εφαρμόσιμη (αρά δεν μπορείς να προτείνεις μεταβολή που να περιλαμβάνει κατάληψη δρόμου). Συνεπώς νομίζω ότι το ΔΓΜ πρακτικά θα γίνει για την αλλαγή ιδιοκτήτη επί του ίδιου ΚΑΕΚ. Η αρχική ιδιοκτησία θα πρέπει να εμφανιστεί επί του διαγράμματος και από την έκθεση σου να προκύπτουν η αρχική ιδιοκτησία με τεκμηρίωση και τα ρυμοτομούμενα. Λογικά αυτά θα τα αντιγράψει ο δικηγόρος στην αγωγή του και θα τα επικυρώσει το δικαστήριο αν το κερδίσετε. Με αυτή την απόφαση θα είναι δυνατή και η σύνταξη της διορθωτικής πράξης από το δήμο με την αναγνώριση των εισφορών σε γη που έχει καταβάλει η ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

 Για την διορθωτικη υπαρχει συγκεκριμενη διαδικασια...

 Τι σημαινει "αγωγη για ανεξαρτητοποίηση"

[ή τι  δεν εγινε σωστα εξ αρχης...?

Μηπως ειχε δηλωθει το "μεγαλυτερο¨" και μετα εγινε μεταβιβαση τμηματος, αλλα δεν εγινε η αντιστοιχη υποβολη δηλωσης στο Κτηματολογιο, οπότε φαινεται ο  αρχικος?]

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι σε ερώτηση που είχα θέσει νωρίτερα, καθώς ανεβάζω διαδοχικά αρχεία χωρίς αποτέλεσμα προκειμένου να βρω μια σωστή λύση. 

Οικόπεδο με οριζόντιες ιδιοκτησίες οι οποίες εσφαλμένα φάνηκαν στις αρχικές εγγραφές ως κάθετες. Γίνεται αίτηση διόρθωσης πρόδηλου σφάλματος και απαιτείται Διάγραμμα Μεταβολών.

Σύμφωνα με παρ. 1γ του άρθρ.18 του ν.2664/98, όταν η διόρθωση πρόδηλου επιφέρει αλλαγή στα γεωμετρικά στοιχεία, συντάσσεται ΔΓΜ σύμφωνα με το άρθρ. 19, δηλαδή ΔΓΜ για ΔΙΟΡΘΩΣΗ!!

Φτιάχνω όμορφα και ωραία το ΔΓΜ μου, επιλέγω στο σύστημα ΔΓΜ για διόρθωση και συναντώ το εξής πρόβλημα. 

Αν δεν βάλω layer TOPO_PROP δεν το κάνει δεκτό.

Αν βάλω layer TOPO_PROP ζητάει τα BOUND_IMPL & UNIMPL, τα AREA_A & AREA_D και το DGM_PROP_FINAL στα οποία (ειδικά τα AREA_A και AREA_D) δεν έχω τι να βάλω

Τι προτείνεται; Να το ανεβάσω για πράξη (αν δεν ζητάει και εκεί άλλα πράγματα) ή να αρχίσω να προσθέτω περιεχόμενα σε αυτά τα layers τα οποία θα είναι κρυφά στην εκτύπωση προκειμένου να γίνει δεκτό;

Link to comment
Share on other sites

PST_KAEK (από το Κτηματογραφικό Διάγραμμα), VST (επίσης)

Eπειδή έπρεπε να βάλω κάποια εξτρά layers για το ΔΓΜ έβαλα σύμφωνα με τις οδηγίες το LINE_XM_VST  (όπου έδειξα την οριογραμμή μεταξύ των καθέτων) και αναγκαστικά το VST_FINAL όπου το έφτιαξα ίδιο με το PST_KAEK.

Πήγα να ανεβάσω αυτό και μου έβγαλε μήνυμα ότι θα έπρεπε ή το  TOPO_PROP ή το TOPO_PROP_NEW να έχουν περιεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι έχει εκδώσει η κτηματολογίο κάποιο πρότυπο με τα στοιχεία του ΤΔΓΜ σύμφωνα με τις τελευταίες προδιαγραφές (ΦΕΚ 4765/Β/2019);

Τα "πρότυπα" που έχει στην σελίδα του κτηματολογίου είναι τα παλιά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Έχει εκδοθεί ένα τεύχος με επιπλέον οδηγίες.

Θα βρεις την ανακοίνωση εδώ 

https://www.ktimatologio.gr/posts/antikatastasi-ekdosis-tehnikis-eisigisis-gia-dikografa-agogon-aitiseon-i-prosfygon-toy-n-2664-98-apo-to-elliniko-ktimatologio

η οποία στο τέλος της γράφει που θα βρεις σύνδεσμο για το τεύχος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, κατέβασα τις οδηγίες.

Αν καταλαβαίνω σωστά σε μια αγωγή πλέον χρειάζεται να υποβληθεί μόνο το ΤΔΓΜ και ο δικηγόρος συντάσσει την αγωγή του με βάση αυτό.

Μέχρι πρόσφατα εγώ προσωπικά έκανα ένα Τοπογραφικό Διάγραμμα και ένα Διάγραμμα Γεωμετρικών Μεταβολών. Πλέον πρέπει να τα ενοποιήσουμε σε ένα ΤΔΓΜ;

Δηλαδή το ΤΔΓΜ πρέπει να περιέχει όλη την πληροφορία του ΤΔ (κτίρια, μαντρότοιχους, δρομους κλπ.) ;;;;; χαθήκαμε!!!

Όλα τα υποδείγματα για ΔΓΜ της Κτηματολόγιο περιέχουν μόνο την πληροφορία των γεωτεμαχίων.

Τι κάνετε εσείς πρακτικά;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα να κάνω και εγώ ένα ερώτημα?

Θέλω να κάνω χωρική μεταβολής κατάργησης χώρων αποκλειστικής χρήσης ( καθετες),

στο διάγραμμα χωρικών  μεταβολών  πως θα παρουσιάσω και σε ποιο layer, τις κάθετες που έχουν αναρτηθεί αλλά στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν?
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.