Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπόδειγμα Διαγράμματος Γεωμετρικών Μεταβολών για Κτηματολόγιο


sonja_k

Recommended Posts

On 27/6/2020 at 1:11 ΜΜ, giorgosv said:

Ευχαριστώ, κατέβασα τις οδηγίες.

Αν καταλαβαίνω σωστά σε μια αγωγή πλέον χρειάζεται να υποβληθεί μόνο το ΤΔΓΜ και ο δικηγόρος συντάσσει την αγωγή του με βάση αυτό.

Μέχρι πρόσφατα εγώ προσωπικά έκανα ένα Τοπογραφικό Διάγραμμα και ένα Διάγραμμα Γεωμετρικών Μεταβολών. Πλέον πρέπει να τα ενοποιήσουμε σε ένα ΤΔΓΜ;

Δηλαδή το ΤΔΓΜ πρέπει να περιέχει όλη την πληροφορία του ΤΔ (κτίρια, μαντρότοιχους, δρομους κλπ.) ;;;;; χαθήκαμε!!!

Όλα τα υποδείγματα για ΔΓΜ της Κτηματολόγιο περιέχουν μόνο την πληροφορία των γεωτεμαχίων.

Τι κάνετε εσείς πρακτικά;

Εγώ παραδίδω όπως και εσύ ένα Τοπογραφικό Διάγραμμα και ένα Διάγραμμα Γεωμετρικών Μεταβολών. Δεν νομίζω ότι ένα ενοποιημένο σχέδιο μπορεί να είναι σαφές και κατανοητό. Δεν είμαι σίγουρος καν αν εννοούν ότι θέλουν ένα ενοποιημένο σχέδιο ή αν απλά το έγραψαν ΤΔΓΜ χωρίς να καταλάβουν τι σημαίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 334
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

20 ώρες πριν, georgecv said:

Καλησπέρα να κάνω και εγώ ένα ερώτημα?

Θέλω να κάνω χωρική μεταβολής κατάργησης χώρων αποκλειστικής χρήσης ( καθετες),

στο διάγραμμα χωρικών  μεταβολών  πως θα παρουσιάσω και σε ποιο layer, τις κάθετες που έχουν αναρτηθεί αλλά στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν?

Σε ακριβώς ίδια περίπτωση εγώ χρησιμοποίησα τα layer PST_KAEK, VST, LINE_XM_VST και VST_FINAL

Στο VST είχα τις κάθετες όπως φαίνονται στην βάση του Κτηματολογίου. Το VST_FINAL ήταν επί της ουσίας το PST_KAEK και στο LINE_XM_VST έκανα μια polyline στο όριο των 2 καθέτων.

Επειδή όμως ζητάει απαραίτητα TOPO_PROP γιατί αλλιώς δεν γίνεται αποδεκτό, αναγκάστηκα να προσθέσω BOUND_IMPL ή UNIMPL, AREA_A ή AREA_D και DGM_PROP_FINAL. Σε όλα αυτά έβαλα το πολύγωνο του PST_KAEK. Λίγο μπακαλίστικο, αλλά είχα προβληματιστεί πολύ, έστειλα 2 mail στο Κτηματολόγιο που δεν έλαβα απάντηση και προχώρησα έτσι. Εν τέλει έγινε αποδεκτό. 

Αν σκεφτείς κάποια καλύτερη λύση, γράψε την εδώ να την έχουμε υπόψη για το μέλλον

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, έχω μια υπόθεση που με έχει ταλαιπωρήσει πολύ και παρακαλώ τη βοήθειά σας:

Πρόκειται να γίνει μια αγωγή αναγνωριστική της κυριότητας με χρησικτησία. Έχουμε χωρική μεταβολή αφού παίρνουμε τμήματα από 2 ΚΑΕΚ  και δίνουμε σε κάποια άλλα και δημιουργούμε έτσι ένα νέο ακίνητο. Η ιδιοκτήτρια, εμφανίζεται στο κτηματολογικό φύλλο σε ποσοστό εξ αδιαρέτου στο μεγαλύτερο ΚΑΕΚ και θέλουμε να κάνουμε αυτοτελές το πραγματικό της ακίνητο που συντίθεται από τα παραπάνω ΚΑΕΚ. 

Για αυτό πρέπει να διορθώσουμε την κτηματολογική εγγραφή όπως προβλέπεται :

(ΔΓΜ 1- ΔΙΟΡΘΩΣΗ ορίων που αφορά τα γειτονικά γεωτεμάχια

 ΔΓΜ 2 -ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΕΓΓΡΑΠΤΕΑΣ ΠΡΑΞΗΣ - ΚΑΤΑΤΜΗΣΗ ΤOY ΓΕΩΤΕΜΑΧΙOY ), οπότε υπεβλήθησαν σε 2 στάδια όπως προβλέπεται έχοντας 2 αποδεικτικά.

Η δικηγόρος επιμένει ότι πρέπει να προσκομίσει ένα ΔΓΜ και έτσι καταλήξαμε να χρησιμοποιήσει το 2ο που φαίνεται το τελικό. Όμως θέλει να κάνω κάποιες προσθήκες-διορθώσεις. Μπορώ να επέμβω από τη στιγμή που τα έχω ήδη καταχωρήσει στο σύστημα? Η πρέπει να κάνω νέο ?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

για ποιο λόγο να κάνεις δύο ΤΔΓΜ; Ένα θα κάνεις και θα το βάλεις ΔΓΜ για διόρθωση. Δεν κάνεις κατάτμηση με την έννοια της κλασσικής κατάτμησης, αλλά αναγνώριση του οικοπέδου.

Από τη στιγμή που το υπέβαλες δεν γίνεται να το αλλάξεις. Ξανα υποβολή και δίνεις το νέο ΚΗΔ στη δικηγόρο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, eleni_civil said:

Καλησπέρα συνάδελφοι, έχω μια υπόθεση που με έχει ταλαιπωρήσει πολύ και παρακαλώ τη βοήθειά σας:

Πρόκειται να γίνει μια αγωγή αναγνωριστική της κυριότητας με χρησικτησία. Έχουμε χωρική μεταβολή αφού παίρνουμε τμήματα από 2 ΚΑΕΚ  και δίνουμε σε κάποια άλλα και δημιουργούμε έτσι ένα νέο ακίνητο. Η ιδιοκτήτρια, εμφανίζεται στο κτηματολογικό φύλλο σε ποσοστό εξ αδιαρέτου στο μεγαλύτερο ΚΑΕΚ και θέλουμε να κάνουμε αυτοτελές το πραγματικό της ακίνητο που συντίθεται από τα παραπάνω ΚΑΕΚ. 

Για αυτό πρέπει να διορθώσουμε την κτηματολογική εγγραφή όπως προβλέπεται :

(ΔΓΜ 1- ΔΙΟΡΘΩΣΗ ορίων που αφορά τα γειτονικά γεωτεμάχια

 ΔΓΜ 2 -ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΕΓΓΡΑΠΤΕΑΣ ΠΡΑΞΗΣ - ΚΑΤΑΤΜΗΣΗ ΤOY ΓΕΩΤΕΜΑΧΙOY ), οπότε υπεβλήθησαν σε 2 στάδια όπως προβλέπεται έχοντας 2 αποδεικτικά.

Η δικηγόρος επιμένει ότι πρέπει να προσκομίσει ένα ΔΓΜ και έτσι καταλήξαμε να χρησιμοποιήσει το 2ο που φαίνεται το τελικό. Όμως θέλει να κάνω κάποιες προσθήκες-διορθώσεις. Μπορώ να επέμβω από τη στιγμή που τα έχω ήδη καταχωρήσει στο σύστημα? Η πρέπει να κάνω νέο ?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ένα ΔΓΜ ή ένα ΤΔ που ανεβαίνει στο σύστημα και παίρνει ΚΗΔ δεν έχει καμία ισχύ αν δεν προσαρτηθει κάπου(σε συμβόλαιο ή σε αίτηση προς Κτηματολόγικο Γραφείο ή σε δικαστήριο).

Συνεπώς θεώρησε το προηγούμενο ΚΗΔ ακυρο εφόσον δεν θα παει πουθενά και υπεβαλλε καινούριο.

Και εγώ πάντως πιστεύω πως ένα ΔΓΜ πρεπει να συνταξεις που θα φαίνονται όλα μαζί.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!

Επιλέξαμε να κάνουμε 2 ΔΓΜ, λόγω του ότι πρέπει να "κοπεί" το δικό μας το κομμάτι από το μεγάλο ΚΑΕΚ και έπειτα να διορθωθεί με τα διπλανά.

Οπότε θεωρείτε πιο σωστό να υποβάλλω ένα νεο ΤΔΓΜ-διόρθωσης?

Με τις προδιαγραφές που ορίζονται και με ΥΔ του μηχανικού πάνω?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι , στο επισυναπτόμενο .PDF με μαύρη εστιγμένη γραμμή αποτυπώνονται τα τελικά όρια της ιδιοκτησίας, ενώ με καφέ χρώμα τα όρια σύμφωνα με το ΕΚ. Το ερώτημα που προκύπτει είναι το τμήμα που αποκόπτεται από το καεκ 3002  (σχήματος Γ) που θα το αποδώσω ? Μπορώ να φέρω βοηθητική περασιά από το όριο μεταξύ των καεκ 3010 και 3001 προς το τελικό και να το διαχωρίσω σε δύο επιμέρους ? Επιπλέον μπορώ να ενώσω το σημείο 4 με το σημείο του καεκ 3001 που βρίσκεται στο οριο διαχωρισμού των καεκ 3005+3002 προκειμένου να αποδώσω τα επιμέρους τμήματα στα όμορα Καεκ ??? Ή θα πρέπει το συνολικό περίγραμμα (σχήματος Γ) να αποδοθεί ως ενιαίο στο καεκ 3005 ? Θεωρητικά το ορθό είναι να διαχωρίσω τα επιμέρους τμήματα και να τα αποδώσω στα όμορα Καεκ , όμως υπάρχει αντίλογος και λέει ότι το εν λόγω τμήμα θα πρέπει να επιμερισθεί - διορθωθεί μόνο κατόπιν αίτησης των ομόρων και όχι από εμένα..... Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

DGM_06_11_20l.pdf

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Γεωργιος Καναρας said:

Καλησπέρα συνάδελφοι , στο επισυναπτόμενο .PDF με μαύρη εστιγμένη γραμμή αποτυπώνονται τα τελικά όρια της ιδιοκτησίας, ενώ με καφέ χρώμα τα όρια σύμφωνα με το ΕΚ. Το ερώτημα που προκύπτει είναι το τμήμα που αποκόπτεται από το καεκ 3002  (σχήματος Γ) που θα το αποδώσω ? Μπορώ να φέρω βοηθητική περασιά από το όριο μεταξύ των καεκ 3010 και 3001 προς το τελικό και να το διαχωρίσω σε δύο επιμέρους ? Επιπλέον μπορώ να ενώσω το σημείο 4 με το σημείο του καεκ 3001 που βρίσκεται στο οριο διαχωρισμού των καεκ 3005+3002 προκειμένου να αποδώσω τα επιμέρους τμήματα στα όμορα Καεκ ??? Ή θα πρέπει το συνολικό περίγραμμα (σχήματος Γ) να αποδοθεί ως ενιαίο στο καεκ 3005 ? Θεωρητικά το ορθό είναι να διαχωρίσω τα επιμέρους τμήματα και να τα αποδώσω στα όμορα Καεκ , όμως υπάρχει αντίλογος και λέει ότι το εν λόγω τμήμα θα πρέπει να επιμερισθεί - διορθωθεί μόνο κατόπιν αίτησης των ομόρων και όχι από εμένα..... Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

DGM_06_11_20l.pdf 403 kB · 9 downloads

Θεωρώ ότι όπως λες και εσύ, πρέπει να διαχωρίσεις τα επιμέρους τμήματα και να τα αποδώσεις στα όμορα ΚΑΕΚ. Πρέπει και λίγο να σκεφτείς πως θα είναι η εικόνα του Κτηματολογίου μετά την μεταβολή. Θα πρέπει να υπάρχει μια "κανονικότητα" στα σχήματα η οποία να ταιριάζει με την πραγματικότητα.

Σκέψου πάντως μήπως για τις πολύ μικρές αλλαγές όπως αυτές που έχεις με τα ΚΑΕΚ 010,001 και 012 δεν απαιτήσεις μεταβολή στο Κτηματολόγιο. Θα διορθωθεί μόνο το όριο με τον δρόμο και με το ΚΑΕΚ 005 (που είναι και η σημαντική διαφορά) και τα άλλα θα μείνουν στο Κτηματολόγιο όπως είναι τώρα, προφανώς εντός ανοχών.

Θα γλυτώσετε έτσι τις αντίστοιχες κοινοποιήσεις, τις ερωτήσεις των όμορων και τις εξηγήσεις ότι μετακινούμε το όριο π.χ. 10cm γιατί το όλο σύστημα είναι ηλίθιο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.