Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόδειγμα Διαγράμματος Γεωμετρικών Μεταβολών για Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Δηλαδή το ίδιο txt βάζεις στο ktimanet και στο βγάζει σωστά ενω στη θέαση της εφαρμογής του κτηματολογίου στο βγάζει λάθος; Θα έλεγα ότι είναι λάθος το txt αλλά αν ισχύει αυτό που σου γράφω πριν τοτε κάποιο πρόβλημα υπάρχει με την βάση του κτηματολογίου. Δεν είναι σπάνιο να έχει προβλήματα η πλατφόρμα του κτηματολογίου, βέβαια το δικό σου είναι περίεργο..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 334
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

16 ώρες πριν, Κωνσταντίνος Μ. said:

Ακριβώς! Στο ktimanet το βγάζει σωστό ενώ στο κτηματολόγιο το βγάζει τελείως λάθος.

Στείλε mail στο [email protected] και θα σου απαντήσουν αν υπάρχει πρόβλημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα

Μεγάλο γήπεδο 8 στρεμμάτων με πρόσωπο 45m, γειτνιάζει με μικρό γήπεδο με πρόσωπο 6m.  Στο πρώτο γήπεδο εκδίδεται το 88 οικοδομική άδεια για ξενοδοχείο. Το 89 οι ιδιοκτήτες των 2 γηπέδων κάνουν ανταλλαγή με αποτέλεσμα το πρώτο γήπεδο να γίνει 8,2 στρέμματα με πρόσωπο 43,5m. 10 χρόνια μετά ο ιδιοκτήτης του μεγάλου γηπέδου αγοράζει και το μικρό και προχωρά σε αυθαίρετη κατασκευή κτιρίου που καταλαμβάνει γη τόσο του μεγάλου όσο  και του μικρού γηπέδου, όπως αυτά κατέληξαν μετά την ανταλλαγή.

Σήμερα εγώ τακτοποιώ κάθε γήπεδο ξεχωριστά (το μεγάλο έχει χρήση ξενοδοχείου και το μικρό κατοικίας). Με δεδομένο ότι η πολεοδομία αφενός έχει ανοχή στην επιφάνεια των γηπέδων σε σχέση με τους τίτλους 10% και αφετέρου δεν ελέγχει μεταβολές σχήματος, επιλέξαμε με τον ιδιοκτήτη να τοποθετήσουμε το όριο μεταξύ των 2 ιδιοκτησιών κατά τρόπο που να επανέρχεται το πρόσωπο των 45m στο μεγάλο γήπεδο και να φανεί το κτίριο κατοικίας αποκλειστικά μέσα στο μικρό γήπεδο . Μετά το μαγείρεμα αυτό  υπάρχει πολύ μικρή απόκλιση από τα εμβαδά του τίτλου ανταλλαγής, αλλά η   μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ του διαχωριστικού ορίου όπως αυτό φαίνεται στο συμβόλαιο και του διαχωριστικού ορίου  που δείχνω είναι 2,30m!

Στο σχέδιο φαίνεται με διακεκομμένη το όριο των ιδιοκτησιών βάση συμβολαίου ανταλλαγής και με συνεχή αυτό που θα δείξω στην τακτοποίηση και στο κτηματολόγιο.

Με το κτηματολόγιο όμως θα υπάρχουν σοβαρά προβλήματα;…αρκεί μια γεωμετρική μεταβολή;…

ervthma.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα. Αντιμετωπίζω ένα θέμα με ανέβασμα διαγράμματος γεωμετρικών μεταβολών στο κτηματολόγιο. 

Έχω δύο οικόπεδα που λανθασμένα είχαν δηλωθεί ως κάθετες στο κτηματολόγιο και είναι ένα ΚΑΕΚ με δύο κάθετες ιδιοκτησίες. Πρέπει να το διαχωρίσω και να δημιουργηθούν δύο νέα ΚΑΕΚ και στην διαδικασία να διορθώσω και κάποιες αποκλίσεις από τα όρια του ΚΑΕΚ οι οποίες είναι της τάξεως των 2 πόντων.

Με τα πολλά και με τα λίγα, μου έχει βγάλει τη παναγία δυο μέρες τώρα και και συνεχώς μου πετάει στο σφάλμα όπου τα περιμετρικά όρια του PST_KAEK  δεν ταιριάζουν με τα περιμετρικά όρια του DGM_PROP_FINAL. Και εδώ είναι το ερώτημα μου, πως γίνεται να ταιριάζουν αφού το DGM_PROP_FINAL περιέχει τα διορθωμένα πολύγωνα, είναι δυνατόν να είναι διορθωμένα και ταυτοχρόνως ίδια με του PST_KAEK ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Θέτω το ερώτημα γιατί πιστεύω ότι σίγουρα έχει τύχει σε κάποιον.

3 αγροτεμάχια εμφανίζονται σαν ένα και αγνώστου στο κτηματολόγιο. Γίνεται δικαστήριο βγαίνει θετική απόφαση και αποδίδεται το καθένα στον κάθε ιδιοκτήτη. Όλα καλά μέχρι εδώ.

Ο δικηγόρος μου ζητάει επειδή η υπόθεση είναι παλιά να συντάξω νέο τοπογραφικό και ΔΓΜ με ΚΥΔ (δεδομένου ότι η υπόθεση είναι παλιά πριν την υποχρέωση υποβολής στο συστημα κλπ) για να προχωρήσει πιο γρήγορα η διαδικασία της τροποποίησης στο κτηματολόγιο. Ετοίμασα τα τοπογραφικά και το ΔΓΜ αλλά το ερώτημα είναι πως υποβάλουμε το ΔΓΜ στην εφαρμογή; Μου ζητάει να επιλέξω για διόρθωση ή πράξη.

Είναι μεν διόρθωση αλλά νομίζω ότι η εφαρμογή το αντιλαμβάνεται σαν διόρθωση ορίων του αρχικού τεμαχίου και το χειρίζεται έτσι. Από την άλλη αν βάλω πράξη σαν επιλογή ξέρω ότι θα δουλέψει σαν να κατατμώ το αρχικό τεμάχιο αλλά δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να υποβληθεί έτσι.

Έχει κάποιος κάποια άποψη στο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το περνούσα ως πράξη αφού έχει ήδη βγει απόφαση και παει για καταχώριση. Βέβαια και σαν διόρθωση να το βάλεις πάλι δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα!

Θέλω να κάνω μία ερώτηση γιατι εχω μπερδευτεί:

Θέλω να κάνω κατάτμηση οικοπέδου αρα πάω για ΔΓΜ. Τα νέα οικοπεδα θα φαίνονται στο TOPO_PROP_NEW ή στο DGM_PROP_FINAL;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, GEOPETH said:

Καλημέρα!

Θέλω να κάνω μία ερώτηση γιατι εχω μπερδευτεί:

Θέλω να κάνω κατάτμηση οικοπέδου αρα πάω για ΔΓΜ. Τα νέα οικοπεδα θα φαίνονται στο TOPO_PROP_NEW ή στο DGM_PROP_FINAL;

Καλησπέρα, το topo_prop_new το χρησιμοποιείς τώρα που θα κάνεις κατάτμηση, για να δείξεις την τελική κατάσταση. 
Το dgm_prop_final θα το χρησιμοποιούσες αν πήγαινες για διόρθωση.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Quickben80 said:

Καλησπέρα, το topo_prop_new το χρησιμοποιείς τώρα που θα κάνεις κατάτμηση, για να δείξεις την τελική κατάσταση. 
Το dgm_prop_final θα το χρησιμοποιούσες αν πήγαινες για διόρθωση.

Ευχαριστω συνάδελφε! Στο παράδειγμα κατατμησης που έχει το κτηματολόγιο, τα  εχει και τα δύο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.