Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπόδειγμα Διαγράμματος Γεωμετρικών Μεταβολών για Κτηματολόγιο


sonja_k

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 334
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

11 ώρες πριν, GEOPETH said:

'Έβαλα μόνο το topo_prop_new για την κατάτμηση αλλά μου ζητάει και ένα από το line_xm ,Dgmprop_final.

Μάλλον κάτι δεν κανω καλά.

Όταν κάνεις κατάτμηση, πρέπει να δείξεις και την γραμμή (όχι κλειστή polyline) με την οποία κόβεται το τεμάχιο σου σε περισσότερα. Αυτή η γραμμή είναι το layer line_xm.

Συγνώμη έχεις δίκιο, κάπου μπερδεύτηκα, όταν βάζουμε το layer line_xm θέλει να βάλουμε και το dgm_prop_final.

"Το Ψηφιακό ΔΓΜ που συντάσσεται για καταχώριση εγγραπτέας πράξης να περιλαμβάνει κατ'ελάχιστον τα ακόλουθα επίπεδα πληροφορίας"
α-Τουλάχιστον ένα εκ των 
1. bound_impl
2. bound_unimpl

β- Το pst_kaek
γ- τουλάχιστον ένα εκ των 
1. topo_prop
2. topo_prop_new
δ- τουλάχιστον ένα εκ των 
1. line_xm
2. line_xm_vst
3. vst_final
4. eas_final

5. mine_final

6. dgm_prop_final
ΕΠΙΠΛΕΟΝ 
- όταν υπάρχει το line_xm θα πρέπει να υπάρχει και το dgm_prop_final
- όταν υπάρχει το line_xm_vst θα πρέπει να υπάρχει το vst_final

Ζητώ συγνώμη αν σε μπέρδεψα πριν.

 

Edited by Quickben80
Διόρθωση ανακρίβειας
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μου είναι οτι δεν μπορώ να καταλάβω οτι τα τελικά οικόπεδα στο dgm_prop_final  δεν πρέπει να διαφέρουν από το PST_KAEK.

Μα αφού έχω διαφορετική υφιστάμενη κατάσταση topo_prop (οχι μεγάλες διαφορες απο το ΚΑΕΚ) που στο καλό θα κάνω την κατάτμηση;

Στο παράδειγμα που εχει το κτηματολόγιο πάει και δημιουργεί νεα οικοπεδα στο pst_kaek ενω έχει διαφορετικο topo_prop.

Link to comment
Share on other sites

Συνεννοήσου με το κτηματολογικό γραφείο και συγκεκριμένα με τον μηχανικό.

Έχεις δύο τρόπους, ή πας για διόρθωση ορίων ώστε το topo_prop να ταυτιστεί με το pst_kaek και μετά κάνεις την κατάτμηση ή δουλεύεις πανω στο pst_kaek ως έχει.

Τωρα θα μου πείς με το δίκιο σου ότι αν δουλέψεις πανω στο pst_kaek τα εμβαδά θα είναι διαφορετικά απο την αποτύπωση σου. Υποθέτω πως θα το περάσουν εφόσον οι αποκλίσεις είναι μικρές.

Με αυτή τη λογική (του να μην διορθώνω το pst_kaek) έχω κάνει αρκετές κάθετες οι οποίες περνάνε και ας έχουν μικρή απόκλιση απο τα τμ του τιτλου. Τωρα σε κατάτμηση είναι λίγο διαφορετικά βεβαια, κι εμένα θα με προβλημάτιζε. Μίλα με τον μηχανικό του κτηματολογίου να σου πει πως θα το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε γεωτεμάχιο (οικόπεδο) εντός σχεδίου βάσει Σ.Ε. έχουν ορισθεί 2 κάθετες που όμως δεν αποτυπώνονται και δεν προκύπτουν από τα Σ.Ε. οι αποκλειστικές χρήσεις (περίγραμμα και εμβαδόν) απλά αναφέρονται νομικά ν.δ.1024/1971 και περάστηκαν στα κτηματολογικά φύλλα. Αναφέρεται 50% εξ αδιαιρέτου η κάθε μία στο γεωτεμάχιο. Εγώ θα ορίσω σήμερα με ΤΔΓΜ τις αποκλειστικές χρήσεις των καθέτων που υφίστανται στο λειτουργούν κτηματολόγιο αλλά δεν σχεδιάζονται (Οπότε στο σύστημα επιλέγω διόρθωση για εγγραπτέα πράξη επειδή δεν αλλάζω το pst_kaek σωστά;). Ταυτόχρονα θα ορίσω και δουλεία διόδου για πρόσβαση στη πίσω αποκλειστική χρήση που δεν έχει πρόσβαση στο δρόμο. Από εμπειρία κάποιου γίνετε ταυτόχρονα η παραπάνω μεταβολή; αν ναι θα πάρω ΚΗΔ για την παραπάνω πράξη θα καταχωριθεί στο κτηματολόγιο και κατόπιν θα συντάξω νέο τοπογραφικό με νέο ΚΗΔ για να γίνει συμβ. πράξη μεταβίβασης με τις αποκλειστικές χρήσεις που θα έχω ορίσει;

Link to comment
Share on other sites

[αν καταλαβα καλα,]

 Σε ενα οικοπεδο εγινε συσταση δυο καθετων για οικοδομη Α και Β, χωρις καθορισμο αποκλειστικων χρησεων..

Οι υπολοιποι ακαλυπτοι χωροι εμειναν κοινοχρηστοι, αλλως η "πισω" οικοδομη δεν θα ειχε "διοδο" προς τον δρομο.

Μηπως απλα να  κανατε εναν κανονισμο;;;

Μιλησες με τον συμβ/φο;

 

 

.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, dimitris GM said:

[αν καταλαβα καλα,]

 Σε ενα οικοπεδο εγινε συσταση δυο καθετων για οικοδομη Α και Β, χωρις καθορισμο αποκλειστικων χρησεων..

Οι υπολοιποι ακαλυπτοι χωροι εμειναν κοινοχρηστοι, αλλως η "πισω" οικοδομη δεν θα ειχε "διοδο" προς τον δρομο.

Μηπως απλα να  κανατε εναν κανονισμο;;;

Μιλησες με τον συμβ/φο;

 

 

.

 

Ναι έγινε χωρίς αποκλ. χρήσεις. Από τις 2 οικοδομές η 1 στο εμπρόσθιο μέρος του οικοπέδου έχει γκρεμιστεί και τώρα ο υποψήφιος αγοραστής της έμπροσθεν κάθετης θέλει να αγοράσει και πιθανά να χτίσει στο μέλλον, για αυτό θα πρέπει να καθοριστούν και οι αποκλειστικές. Η δίοδος θα καθοριστεί για να έχει πρόσβαση ο πίσω στο κτιριό του.

Link to comment
Share on other sites

ισχυει αυτό:

"Μηπως απλα να  κανατε εναν κανονισμο;;;

Μιλησες με τον συμβ/φο;"

παρακληση

εφοσον απαντατε σε αμεσως προηγουμενη αναρτηση

μην κανετε παραθεση.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα στην ομάδα 

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!

Έχει λίγο καιρό που στη περιοχή μου έκλεισε η βάση και άνοιξε κτηματολογικό Γραφείο. Σε γήπεδο εκτός σχεδίου με Ο.Α. και κτίσμα ήταν να γίνει μεταβίβαση. Κατόπιν αυτοψίας διαπιστώθηκε ότι μέρος του κτίσματος πατάει στο όμορο οικόπεδο. Έτσι αποφασίστηκε να γίνει εξαγορά του τμήματος του όμορου γηπέδου που πατάει το κτίσμα για να σωθεί το κτίριο. Λόγω καθυστέρησης της συμβολαιογράφου, ενώ η δουλεία ήταν να τελειώσει πριν το καλοκαίρι και πριν κλείσει η βάση , τώρα αναγκαστικά θα χρειαστεί ΔΓΜ. Όπως φαίνεται στο διάγραμμα που επισυνάπτω οι ιδιοκτησίες που εμπλέκονται είναι το υπό τα στοιχεία Α,Β,Θ,Ε,Ζ,Η,Α και με αριθ. 1270 γήπεδο έκτασης Ε=7563,00τ.μ. και το υπό τα στοιχεία Α,Β,Ι,Κ,Α και με αριθ. 1271 γήπεδο έκτασης Ε=3000,00τ.μ. . Από το πρώτο γήπεδο θα αποκολληθεί το τμήμα με στοιχεία Α,Β,Γ,Δ,Α έκτασης Ε=1000,00 και θα συνενωθεί με το υπ'αριθ. 1271 γήπεδο χωρίς να θιγεί η αρτιότητα του υπ'αριθ. 1270 γηπέδου . Έτσι , παραμένουν και τα δυο γήπεδα άρτια και οικοδομήσιμα , και οι τελικές ιδιοκτησίες διαμορφώνονται ως εξής:

1270 γήπεδο με στοιχεία Α,Δ,Γ,Θ,Ε,Ζ,Η,Α έκτασης Ε=6563,00τ.μ.

1271 γήπεδο με στοιχεία Α,Ι,Κ,Β,Γ,Δ,Α έκτασης Ε=4000,00τ.μ.

Βάζοντας τώρα τις συντεταγμένες του κτηματολογίου όπως φαίνεται στο παρακάτω διάγραμμα διαπιστώνεται ότι δεν υπάρχει απόκλιση όσων αφορά το εμβαδόν όμως υπάρχει αλλαγή σχήματος .  Μπορείτε να μου πείτε πως να διαχειριστώ την υπόθεση αυτή ; θα χρειαστεί ένα ΔΓΜ ως προς την χωρική μεταβολή και ένα για τη καταχώριση της εγγραπτέας πράξης στο κτηματολόγιο;

topo1271.pdf

Link to comment
Share on other sites

Το 1271 μπηκε στο 1270.

Κατ' αρχας,  δικαιουται να του επιδικασθει η εκταση που κατα λαθος κατελαβε, με το 1010 του ΑΚ.

 Πώς θα εκανε η συμβ/φος μεταβιβαση τμηματος, πανω στο οποιο υπηρχε τμημα οικοδομης που  κατα λαθος  εχτισε ενας γειτονας, με αδεια μεν, αλλα η οποία  αφορουσε αλλο γηπεδο;;;

Το 1270 με εμβαδον 7 στρ. και προσωπο σε κοινοχρηστο δρομο, μαλλον δεν επηρεαζεται μετα την αποκοπη των 1000 τμ.

Λες οτι και το 1271 θα παραμεινει αρτιο και οικοδομησιμο.

Με ποιες διαταξεις το 1271 που ειχε εμβαδον 3000 τμ. πήρε ΟΑ;

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.