Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπόδειγμα Διαγράμματος Γεωμετρικών Μεταβολών για Κτηματολόγιο


sonja_k

Recommended Posts

Καλησπέρα  , θα ήθελα την βοήθεια σας. Συντάσσω ΔΓΜ για διόρθωση γεωμετρικών στοιχείων. Πως γίνεται τα περιμετρικά όρια του pst_kaek να συμπίπτουν με αυτά του dmg_prop_final , αφού στο layer dgm_prop_final σχεδιάζονται τα τελικά γεωτεμάχια μετά την μεταβολή ? . Προσπαθώ να το ανεβάσω στο σύστημα και μου το βγάζει σαν σφάλμα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 334
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο PST_KAEK βάζεις τα όρια του γεωτεμαχίου αίτησης και όλων των επηρεαζόμενων γεωτεμαχίων. Στο dgm_prop_final το ίδιο.

Η συνολική έκταση του PST_KAEK και του DGM_PROP_FINAL εξ ορισμού πρέπει να είναι ίδια. Αλλιώς έχεις και άλλα επηρεαζόμενα τεμάχια που δεν έχεις λάβει υπόψη σου.

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Polytexnitis said:

Στο PST_KAEK βάζεις τα όρια του γεωτεμαχίου αίτησης και όλων των επηρεαζόμενων γεωτεμαχίων. Στο dgm_prop_final το ίδιο.

Η συνολική έκταση του PST_KAEK και του DGM_PROP_FINAL εξ ορισμού πρέπει να είναι ίδια. Αλλιώς έχεις και άλλα επηρεαζόμενα τεμάχια που δεν έχεις λάβει υπόψη σου.

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε, το λάθος μου ήταν πολύ απλό. Μέσα στο PST_KAEK άφησα και τα υπόλοιπα όμορα γεωτεμάχια σχεδιασμένα , που δεν είχαν σχέση με την μεταβολή μου, όπως στο ΚΔ και γι'αυτό έβγαζε το σφάλμα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

συντάσσω ΤΔΓΜ για κτηματολογικό δικαστήριο (αναγνωριστική αγωγή).

Όταν έχουμε μικροδιαφορές (~5-10cm) μεταξύ TOPO_PROP και PST_KAEK μπορώ να κρατήσω το πραγματικό όριο TOPO_PROP και να βάλω το DGM_PROP_FINAL πανω στο PST_KAEK ή πρέπει οπωσδήποτε να εμπλέξω και τους ιδιοκτήτες του όμορου ΚΑΕΚ για λίγους πόντους; Οι δικηγόροι λένε ότι επειδή είναι αναγνωριστική αγωγή θα αναγνωριστεί αυτό που τελικά περιγράφεται (DGM_PROP_FINAL).  Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοια περίπτωση έκανα αυτό ακριβώς που είπες. Για λίγους πόντους δεν ζήτησα γεωμετρική μεταβολή. 

Έκανα βέβαια μνεία στην Τεχνική Έκθεση, πως τα πραγματικά όρια είναι αυτά (TOPO_PROP), αλλά δεν αιτούμαστε μεταβολή σε εκείνο το όριο γιατί είμαστε εντός αποδεκτών αποκλίσεων (όποια και αν είναι αυτή...)

Θεωρώ πως τα όρια που θα αναγνωριστούν είναι αυτά του Τοπογραφικού (TOPO_PROP) και το DGM_PROP είναι απλά το πως μεταφράζονται αυτά στην Κτηματολογική Βάση.

 

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωση σου ήταν απλή χωρική μεταβολή ή ήταν ΤΔΓΜ αναγνωριστικής αγωγής;

Εμένα ο πελάτης δεν έχει τίτλο και θα κάνει τωρα. Φοβάμαι ότι οι δικηγόροι και οι δικαστές θα μπλέξουν τα μπούτια τους αν βλέπουν διαφορετικό εμβαδό ιδιοκτησίας και διαφορετικό εμβαδό καταχώρησης.

Στις πράξεις εφαρμογής γίνεται συχνά η αναγνώριση του αρχικού οικοπέδου (με το ρυμοτομούμενο) και η καταχώριση του καθαρού οικοπέδου στη βαση του κτηματολογίου αλλά είναι μια συγκεκριμένη περιπτωση που την ξέρουν οι δικηγόροι και οι δικαστές. Τωρα στην περίπτωση μου φοβάμαι...

Link to comment
Share on other sites

Ας μην πω κάτι τότε για το οποίο δεν είμαι 100% σίγουρος.

Συζήτησε το με τον/την δικηγόρο που έχει αναλάβει την υπόθεση.

Αν πρέπει να γίνει έτσι για να είστε ασφαλείς τότε καλού κακού βάλε στις μεταβολές και τα 5-10cm. Λάθος δεν είναι σίγουρα. Απλά θα ταλαιπωρηθείς εσύ με μερικούς πίνακες παραπάνω, ο/η δικηγόρος με τις κοινοποιήσεις και ο/η πελάτης με τα αντίστοιχα έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

[email protected] Για ερωτήσεις για χωρική μεταβολή ισχύει αυτό το email;

ξέρουμε τίποτα τηλέφωνα;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Geo-engineer said:

[email protected] Για ερωτήσεις για χωρική μεταβολή ισχύει αυτό το email;

ξέρουμε τίποτα τηλέφωνα;

ευχαριστώ

Ναι ισχύει. Απαντάνε στα mail γενικά.

Τηλέφωνα δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Οι συντεταγμένες στους πίνακες του ΔΓΜ είναι υποχρεωτικό να είναι με τρία δεκαδικά ψηφία  η επιτρέπεται να είναι και με δύο ?
 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.