Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόδειγμα Διαγράμματος Γεωμετρικών Μεταβολών για Κτηματολόγιο


Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 334
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ΤΔΓΜ ενω κάνει όλους τους ελέγχους και ειναι οκ, στη θέαση δ/τος δεν μου κατεβάζει ορθό αρχείο pdf της αναφοράς εφαρμογής (βγάζει ένα apospasma1.aspx 0 bytes) δοκίμασα τόσο με chrome οσο και με mozilla αλλα τίποτα. Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι ανάλογο; καμιά λύση;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας 

Γνωρίζετε που θα μπορούσα να βρω ενα πρότυπο  διαγραμμα γεωμετρικων μεταβολων ή αλλιως θα μπορουσε καποιος να μου λύσει ορισμένες αποριές σχετικά με τα στοιχεία που πρέπει να περιέχει?

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή είμαι σε περιοχές που ΘΑ λειτουργήσει κτηματολόγιο σύντομα, οπότε έχω τις εξής απορίες γιατί είμαι τελείως άσχετος:

1) Ως περίγραμμα και εμβαδόν και ως TOPO_PROP βάζω την πραγματική κατάσταση, και όχι το εμβαδόν και το όριο του κτηματολογίου, σωστά; Και απλά αφήνω στο τοπογραφικό να φαίνεται και το όριο του κτηματολογίου χωρίς διαστάσεις/αρίθμηση/εμβαδόν;

2) Όταν έχω απόκλιση στο εμβαδόν υφιστάμενης κατάστασης και κτηματολογίου μεγαλύτερη της επιτρεπόμενης, γίνεται οπωσδήποτε ΔΓΜ;

3) Με ενδιαφέρει μονάχα εμβαδόν ή ελέγχω και ζώνη συμβατότητας;

4) Αν έχω μεγάλες αποκλίσεις πάνω από τα επιτρεπόμενα, με αφήνει να κάνω ηλεκτρονική υποβολή ή γίνεται έλεγχος και δεν με αφήνει να προχωρήσω;

 

 

Link to comment
Share on other sites

1. Το layer TOPO_PROP (το οποίο συντίθεται από τα BOUND_IMPL και BOUND_UNIMPL) αναφέρεται στην πραγματική κατάσταση. Το επίσημο περίγραμμα του Κτηματολογίου (και ο ΚΑΕΚ) είναι στο layer PST_KAEK.

2. ΔΓΜ κάνεις μόνον όταν απαιτείται. Σε περίπτωση μεταβίβασης νομίζω πως εναπόκειται στην κρίση του Προϊσταμένου. Για πιο σίγουρα, συνεννοήσου είτε με το Συμβ/φο, είτε με τον Προϊστάμενο του Κτημ. Γραφείου.

3. Προς το παρόν, μόνο το εμβαδόν

4. Αν και δεν νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα, μια δοκιμή θα σε πείσει. 

Κατέβασε τις σχετικές οδηγίες. Θα σε βοηθήσουν πολύ

  • Like 3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα στην ομάδα. 

 

Θέλω να συντάξω ΔΓΜ ως προς τη θέση ενός γεωτεμαχίου. Το κτηματολόγιο δείχνει ότι  βρίσκεται μέσα στο γεωτεμάχιο πυλώνας του ΑΔΜΗΕ ενώ κατά την αποτύπωση διαπιστώθηκε ότι ο πυλώνας είναι εκτός του γεωτεμαχίου. Υπάρχει δουλεία του ΑΔΜΗΕ που σύμφωνα με το κτηματολόγιο διέρχεται και από το γεωτεμάχιο μου. Όταν κατεβάζω το διανυσματικό αρχείο του κτηματογραφικού διαγράμματος τη δουλεία την έχει σε layer EAS και χωρισμένη σε πολύγωνα αριθμημένα.  Η διαδικασία είναι διαφορετική εδώ ή ακολουθώ την ίδια νοοτροπία ? Δηλαδή με ενδιαφέρουν να διορθώσω τα όρια του κτηματολογίου PST_KAEK σύμφωνα με το TOPO_PROP ή πρέπει να προσέξω κάτι με τη δουλεία την υφιστάμενη 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Σε οικισμό με λειτουργούν κτηματολόγιο, υπάρχει οικόπεδο (αδόμητο) για το οποίο το 2015 είχε πραγματοποιηθεί ΤΔ (για αποδοχή κληρονομιάς και καταχώρηση μετέπειτα στο κτηματολόγιο) το οποίο σήμερα ο ιδιοκτήτης θεωρεί λανθασμένο (ένα τμήμα του περίπου 50τμ δεν είχε συμπεριληφθεί). Αυτό το τελευταίο κομμάτι στο κτηματολόγιο προφανώς έχει δικό του ΚΑΕΚ και είναι ιδιοκτησίας 'αγνώστου'. Σήμερα ο ιδιοκτήτης θέλει αυτό να διορθωθεί και το τμήμα αυτό να προσαρτηθεί στη δική του ιδιοκτησία. Από ότι καταλαβαίνω χρειάζεται ΔΓΜ αλλά θα μπορούσε κάποιος συνάδελφος με εμπειρία σε σχετική περίπτωση επιγραμματικά τα βήματα?

Link to comment
Share on other sites

"Αυτό το τελευταίο κομμάτι στο κτηματολόγιο προφανώς έχει δικό του ΚΑΕΚ και είναι ιδιοκτησίας 'αγνώστου'."

Τί του απεδωσε το ΕΚ;

ειδες το κτηματολογικο φυλλο του πελατη;  και το "διπλανο";;

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.