Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπόδειγμα Διαγράμματος Γεωμετρικών Μεταβολών για Κτηματολόγιο


sonja_k

Recommended Posts

12 ώρες πριν, tetris said:

έχεις γεωμετρική μεταβολή

άρα, έτσι θα κινηθείς

Συνάδελφε διαφωνώ. Η παραχώρηση σε κοινή χρήση είναι εγγραπτέα πράξη και επομένως θα το δουλέψει σαν "κατάτμηση". Δεν είναι λάθος του ΚΑΕΚ για να προβεί σε διόρθωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 334
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

9 ώρες πριν, Giannis Psihogios said:

image.png.d668bc9c62850756f200f49c92f97a3e.png

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά: Είσαι περιοχή Λειτουργούντος Κτηματολογίου (δηλ. έχεις ΚΑΕΚ) ή σε άλλη περιοχή?

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, angusmacgyver said:

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά: Είσαι περιοχή Λειτουργούντος Κτηματολογίου (δηλ. έχεις ΚΑΕΚ) ή σε άλλη περιοχή?

Περιοχή λειτουργούντος κτηματολογίου.

Link to comment
Share on other sites

Άρα πας με τα εξής ΚΑΕΚ:

1. PST_KAEK,

2.BOUND_(IMPL/UNIMPL),

3. TOPO_PROP η αρχική σου ιδιοκτησία (πριν την παραχώρηση),

4. TOPO_PROP_NEW (1 για τη νέα σου ιδιοκτησία και 1 για το παραχωρούμενο τμήμα),

5. LINE_XM ανάμεσα στα 2 αποκοπτόμενα τμήματα και να ξεκινάει και να τελειώνει από PST_KAEK σε PST_KAEK,

6. DGM_PROP_FINAL (1 για το νέο σου ΚΑΕΚ - χωρίς το αποκοπτόμενο τμήμα, και 1 όλο το υπόλοιπο κομμάτι του δρόμου - με το αποκοπτόμενο τμήμα)

7. + ότι άλλο LAYER χρειαστείς (ROAD, BLD, OT, DBOUND_...)

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

δεν είμαι σίγουρος αν έχει απαντηθεί ξανά το ερώτημα μου.

Έχω περίπτωση όπου πρέπει να "δημιουργηθεί" γεωτεμάχιο στο Κτηματολόγιο. Το αποτύπωσα και η έκταση του εντοπίζεται εξ'ολοκλήρου εντός 2 ΚΑΕΚ. Έχω φτιάξει το Διάγραμμα Γεωμετρικών Μεταβολών, αλλά μου δημιουργήθηκε η εξής απορία ως προς το Τοπογραφικό Διάγραμμα.

Στο Τοπογραφικό (που πρέπει να ανέβει και αυτό στο σύστημα για ΚΗΔ μαζί με το Διάγραμμα Μεταβολών) τι θα βάλω στο layer PST_KAEK; Να βάλω τα δυο πολύγωνα των ΚΑΕΚ που εμπλέκω στην διόρθωση; Θα το πάρει το σύστημα αν βάλω 2 πολύγωνα PST_KAEK;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βάλεις όλα τα εμπλεκόμενα ΚΑΕΚ στο ψηφιακό αρχείο , θα στο κόψει το σύστημα στον αυτόματο έλεγχο καθώς το πολύγωνο  dgm prop final δεν μπορεί να είναι έξω από το pst kaek.

Link to comment
Share on other sites

Στο Διάγραμμα Μεταβολών θα μπούνε όλα τα εμπλεκόμενα. Στο Τοπογραφικό Διάγραμμα που θα το υποβάλλω ξεχωριστά; Το ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

Στο τοπογραφικό και να μην βάλεις τα PST_KAEK περνάει απο το σύστημα.

Το ερώτημα είναι γιατί αναρτάς και τοπογραφικό και ΔΓΜ; Αφου το ακίνητο δεν υπάρχει και θα δημιουργηθεί, δεν πρέπει να περιμένεις να υλοποιηθεί πρώτα η πράξη στο κτηματολόγιο και μετά να αναρτήσεις το τοπογραφικο;

Link to comment
Share on other sites

Το γεωτεμάχιο υφίσταται στην πραγματικότητα, αλλά όχι στο κτηματολόγιο. 

Συνεπώς, αυτό θα αποτυπωθεί στο διάγραμμα μαζί με τα εμπλεκόμενα.

Το σύστημα δεν εξετάζει το περιεχόμενο του .pdf

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν ότι θα χρειαστεί και το Τοπογραφικό να έχει ΚΗΔ καλού κακού. Χωρίς PST_KAEK το περνάει σίγουρα όταν δεν υπάρχει λειτουργούν Κτηματολόγιο στην περιοχή. Σε περιοχή με λειτουργούν δεν έχω δοκιμάσει ποτέ.

Και τώρα σκέφτηκα πως στην τρίτη καρτέλα, που επιλέγεις ΚΑΕΚ ποιό από τα 2 εμπλεκόμενα πρέπει να επιλέξω; Και τα δύο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.