Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπόδειγμα Διαγράμματος Γεωμετρικών Μεταβολών για Κτηματολόγιο


sonja_k

Recommended Posts

Το 1271 έβγαλε άδεια διότι είναι είναι εντός ζώνης. 

Τι εννοείς Δημήτρη? Αφού γίνεται στιγμιαία κατάτμηση και συνένωση . Το πρόβλημα μου εμένα είναι πως το αντιμετωπίζω ως προς το κτηματολόγιο 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 334
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο Δημήτρης στο κλείσημό του βάζει ένα ερώτημα. Εγω θα ήθελα πάρα πολύ να μας δώσεις την απάντηση. 

Πως δηλαδή το γήπεδο αυτό με εμβαδόν (γύρο) στα 3000τμ έβγαλε Ο.Α.

Αυτό για 'μένα είναι το θέμα και όχι αν έκλεισαν ή όχι οι πλατφόρμες του κτηματολογίου. Πρέπει κάποια στιγμή αυτά τα "ελληνικά κόλπα" να τελειώσουν.

Το τοπογραφικό της Ο.Α. εσύ τελικά το είδες?

Έχει πίνακα "έρευνας Ιδιώτη Μηχανικού"

Γράφει με ποιες διατάξεις κτίζει το γήπεδο αυτό?? Υπάρχει επιβλέπων μηχανικός στο Φάκελο της Ο. άδειας. Όταν πασσάλωναν την θέση του κτίσματος αυτός έπινε ούζα?? ...............

Γιατί δεν τα γκρεμίζει η "πολιτεία" ??? 

Link to comment
Share on other sites

Το Τοπογραφικό της αδείας φυσικά και το είδα φίλε nbr . Η άδεια βγήκε το 2004 . Ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση επειδή είναι εντός ζώνης . Άλλος υπέγραψε το τ.δ. της αδείας και άλλος έκανε την πασσάλωση . Ναι υπήρχε επιβλέπων στη Ο.Α.

Link to comment
Share on other sites

Γράφαμε ταυτόχρονα.

Για να έχει Ζώνη πρέπει να είναι προ 1923 οικισμός. Στο σχέδιο μας δίνεις όρια Τοπογραφικής υπηρεσίας. 

Είναι απλά μία αποτύπωση που έγινε από τη Τ.Υ?? Αν ναι τότε αυτή δεν έχει "μετρητικά" στοιχεία. Είναι απλά μία αποτύπωση με υπόδειξη ορίων ίσως από έναν .... αγροφύλακα. 

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια βγήκε ως εντός ζώνης . Από τη στιγμή που η πολεοδομία έδωσε την άδεια ως εντός ζώνης φίλε nbr εγώ δεν μπορώ να προσβάλω την άδεια. Το θέμα είναι το τι γίνεται από εδώ και πέρα . Με τη δικιά μου πράξη το γήπεδο που ήταν 3 στρέμματα γίνεται 4 και το όμορο παραμένει άρτιο. 

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, Dudu1993 said:

Το 1271 έβγαλε άδεια διότι είναι είναι εντός ζώνης. 

Τι εννοείς Δημήτρη? Αφού γίνεται στιγμιαία κατάτμηση και συνένωση . Το πρόβλημα μου εμένα είναι πως το αντιμετωπίζω ως προς το κτηματολόγιο 

"ως εντος ζωνης"

ετσι λεει η αδεια....ετσι λεμε και εμεις.

Κατα τα λοιπα

Για μεταβιβαση ειχες πεί 1000 τμ. οχι για ανταλλαγη...

Δεν υπαρχει στιγμιαια κατατμηση επι μεταβιβασεως

Μονον επι ανταλλαγης.

Εν παση περιπτωσει

Ησουνα  αρτιος και οικοδομησιμος με παρεκκλιση στα 3 στρ.

Με την αγορα τμηματος δεν την χανεις

[Εχεις δει  εαν η κατατμηση απαγορευεται για λογους ΓΠΣ/ΝΑΤΟΥΡΑ/ΖΟΕ κλπ]

[εγω θα ζητουσα μονον την  "αναγκαστικη" εξαγορα του τμηματος που καταπατησα με το 1010 και δεν θα επαιρνα 1000 τμ. τα οποια, με βαση οσα λεμε, δεν τα χρειαζεσαι,

ή την ανταλλαγη τοσων τμ. οσων καταπατησα]

Συζητειστε τα και μετα, αναλογως τι θα αποφασισετε , βλεπουμε και την "διαδικασια" των γεωμετρικων μεταβολων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν απαγορεύεται η κατάτμηση Δημήτρη το έχω τσεκάρει . Ο 1271 εκεί ήταν περιφραγμένος για το λόγω αυτό θα πάρει το 1 στρέμμα και για να μην έχει πρόβλημα με το Δ. Η κατάσταση θα προχωρήσει με αυτό το τρόπο για το λόγο αυτό ρωτάω ως προς τις γεωμετρικές μεταβολές .

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς Δημήτρη. (και προς όλη την παρέα).

Έρχεται κάποιος και κτίζει το μισό σπίτι του στο διπλανό χωράφι, επειδή ο "επιβλέπων" μηχανικός, την ώρα του πασσαλώματος του κτίσματος, έπινε ούζα. (Εγώ αυτό δεν το πιστεύω. Υπήρχε σκοπιμότητα).

Αφού κτίζεται λοιπόν το σπίτι κατασκευάζουμε, καμιά δεκαριά μέτρα πιο πέρα (τόσο την κόβω την απόσταση βόρεια) και έναν μαντρότοιχο μέσα στο ξένο χωράφι.

Αργότερα "αναγκάζουμε" τον όμορο ιδιοκτήτη του χωραφιού που καταπατήσουμε (αυτόν των 7000τμ) να μας πουλήσει,  με το έτσι θέλω, την λωρίδα γης που έχουμε ήδη καταλάβει. 

Στέκει αυτό νομικά????

Να επιβάλεις κάποιον να πουλήσει?

Κύριε "ΔΕΝ πουλώ"! 

Είχα υπόθεση στο αγρόκτημα Πανοράματος (νότια του οικισμού. Περιοχή Αμερικάνικα) που κάποιος, αν και είχε γύρο στα 6500τμ, επειδή όμως γέμισε το γήπεδο με κτίσματα και πισίνα (αυθαιρεσία στο μεγαλείο)  πίστευε λανθασμένα πως, αν έπαιρνε και μία λωρίδα, με το έτσι θέλω, κάπου 1,5μ πλάτος, από τον γείτονα θα τον βόλευε καλύτερα στον δρόμο που θα κατασκεύαζε, επειδή το χωράφι ήταν έντονα ανηφορικά.

Για να την κατοχυρώσει λοιπόν, την λωρίδα αυτή, έκανε έναν τοίχο τεράστιο σε όλο το μήκος, πάνω από 120μ.

Πήγαν λοιπόν, για την υπόθεση αυτή, στο δικαστήριο το οποίο  όμως του επέβαλε να γκρεμίσει άμεσα τον τοίχο αυτό. Ο τοίχος Γκρέμισε !

Στην φωτοληψία των χαρτών του "ktimanet" (των χαρτών του κτηματολογίου) φαίνονται καθαρά τα μπάζα από του beton από το τοιχίο που κατεδαφίστηκε.

 

Υγ. Για την αλήθεια όσων γράφω δίνω τις συντ/νες χ=416090, Υ=4491270 όπου μπορείτε να δείτε τα μπάζα του τοίχου  Β.Δ. (αριστερά) του δρόμου προς το κτίσμα.

 

Link to comment
Share on other sites

ο...Πανοραμιτης δεν τα ηξερε ολα...γι αυτο και του γκρεμισαν τον τοιχο....

Η λυση του  1010 ΑΚ προτεινεται οταν

Αν ο κύριος ακινήτου, ανεγείροντας πάνω σ' αυτό οικοδομή, την επεκτείνει καλόπιστα στο γειτονικό γήπεδο και ο κύριος του γηπέδου δεν διαμαρτυρήθηκε καθόλου πριν από την ανέγερση της οικοδομής κατά μεγάλο μέρος, το δικαστήριο μπορεί κατά εύλογη κρίση να επιδικάσει την κυριότητα του γηπέδου που καταλήφθηκε στον κύριο του ακινήτου που οικοδομήθηκε· η επιδίκαση γίνεται έναντι καταβολής της αξίας του γηπέδου κατά το χρόνο της κατάληψής του και αποκατάστασης κάθε άλλης ζημίας, ιδίως από την τυχόν μείωση της αξίας του υπολοίπου.

Αυτη την λυση προτεινα εξ αρχης. Οπότε, μετα την εκδοση αποφασης ή πρακτικου θα δικαιουται, πριν μεταγραφει η αποφαση να τακτοποιησει την αυθαιρεσια.

Αλλως, δξ πώς θα γινει μεταβιβαση  ενος τμηματος 1000 τμ. οταν  υπαρχει  σε αυτο, μερος κτισματος  του διπλανου,

 με βαση νομιμη αδεια μεν  που εχει ο διπλανος, αλλα επεκταθηκε εκτος οριων τοπογραφικου της άδειας του.

[καπου εδω, με τα 1000 τμ.  θελουν να τακτοποιησουν και τις αποστασεις κλπ.  αυθαιρεσιες.]

Ολα αυτα,  συζητουνται  με την προυποθεση  οτι,   δεν υπαρχει κτισμα στο διπλανο...

Οταν  κανει ο συμβ/φος  το συβολαιο για τα 1000 τμ. θα μας πει τι βεβαιωση εχει δοσει.

 

 

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι έχω την εξής περίπτωση.

Στο ένα όριο οικοπέδου εντός οικισμού υπάρχει  σημαντική διαφορά για την οποία θα ζητηθεί γεωμετρική μεταβολή.
Σε άλλη πλευρά υπάρχει μικρή διαφορά στο  όριο για την οποία δεν θα ζητηθεί γεωμετρική μεταβολή.


Κατά την σύνταξη  ΔΓΜ , σε ότι αφορά το τμήμα που δεν ζητώ μεταβολή ,
θα καταχωρήσω συντεταγμένες κορυφών και εμβαδόν βάσει των  ΚΑΕΚ ή βάσει της πραγματικής κατάστασης?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.