Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπόδειγμα Διαγράμματος Γεωμετρικών Μεταβολών για Κτηματολόγιο


sonja_k

Recommended Posts

Σε περιοχή με λειτουργούν Κτηματολόγιο το layer PST_KAEK (καθώς και άλλα), είναι υποχρεωτικό.  Δες και τις σχετικές οδηγίες.

Αν μπορείς να δηλώσεις  και τους δύο ΚΑΕΚ κάνε το, αλλιώς, βάζεις το πιο επηρεαζόμενο

Επειδή έχω ασχοληθεί με το θέμα (για δικόγραφο) για δημιουργία νέου γεωτεμαχίου εντός υφιστάμενου (κατά το κτηματολόγιο) ΚΑΕΚ, μπορώ  να σου στείλω τα σχετικά αρχεία

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 334
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περνάει και σε λειτουργούν χωρίς PST_KAEK. Λέει ναι μεν υποχρεωτικό στις οδηγίες, σε αφήνει όμως. Και στην τελική δεν καταλαβαίνω γιατι να πρέπει να πληρώσει ο πολίτης Κτηματογραφικό διάγραμμα με συντεταγμένες για να περάσω εγώ στο τοπογραφικό μου το layer PST_KAEK; (δε νομίζω να μπορεί να περαστεί διαφορετικά).

Έλεγχο μπορούμε να κάνουμε απο το maps.gov αρα γιατί να βάζουμε υποχρεωτικά layers αν δεν υπάρχει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά Κτηματογραφικό εκδίδω μόνο όταν πρόκειται να γίνει Διάγραμμα Μεταβολών. Στα πλαίσια σύνταξης απλού Τοπογραφικου, στο PST_KAEK βάζω τις συντεταγμένες από το maps.gov.gr. 

Οι διαφορές άλλωστε είναι πάντα κάτω του 1 τ.μ. και αυτό λόγω στρογγυλοποιήσεων στα δεκαδικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι κάνεις, αλλά δε νομίζω ότι είναι τυπικό αυτό. Το θεωρώ τζάμπα κόπο οπότε εγώ έχω επιλέξει να μην βάζω καθόλου PST_KAEK (για λειτουργούν κτηματολόγιο μιλάμε πάντα) αφού φυσικά το έχω ελέγξει και δει ότι είναι εντός ανοχής.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τις συντεταγμένες, κτημ φύλλα, πρέπει να τις προμηθευτούμε επι πληρωμή λογω οτι τα στοιχεία που κατεβαίνουν  απο την ερευνα είναι μόνο πληροφοριακού χαρακτήρα?Εχει δει καποιος συναδελφος διαφορές?

 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, pavlos romios said:

Τις συντεταγμένες, κτημ φύλλα, πρέπει να τις προμηθευτούμε επι πληρωμή λογω οτι τα στοιχεία που κατεβαίνουν  απο την ερευνα είναι μόνο πληροφοριακού χαρακτήρα?Εχει δει καποιος συναδελφος διαφορές?

 

Όσον αφορά τα Κτηματογραφικά Διαγράμματα και τα Πολύγωνα από το maps.gov.gr, η διαφορά τους έγκειται μεν στο 3ο δεκαδικό, αλλά για μένα είναι διαφορά και γι'αυτό τα αγοράζω πάντα.

Επίσης δε γνωρίζω κάθε πότε ανανεώνεται η πληροφορία στο maps.gov.gr, και πιθανώς να έχει προηγηθεί κάποια χωρική μεταβολή σε πολύγωνο του ενδιαφέροντός σου και να μην την πάρεις χαμπάρι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλησπέρα. Πρόκειται να γίνει συμβολαιογραφική πράξη κατάργησης χώρων αποκλειστικής χρήσης, και η υποθηκοφύλακας ζήτησε συνημμένο Διάγραμμα ΓΜ για την καταχώρηση της εγγραπτέας πράξης.Στο συγκεκριμένο διάγραμμα δηλαδή θα έχω μόνο το DGM_PROP_FINAL το οποίο θα ταυτίζεται με το PST, χωρίς να έχω άλλα layers για το ΔΓΜ (εκτός από τα υποχρεωτικά), μιας και πλέον δεν θα έχω line xm κτλ να δείξω αφού καταργώ τα αρχικά VST. Μου ξεφεύγει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοια περίπτωση είχα επιλέξει ΔΓΜ για διόρθωση και είχα χρησιμοποιήσει τα TOPO_PROP, PST_KAEK, VST, LINE_XM_VST, VST_FINAL, BOUND_IMPL & UNIMPL, AREA_A ή AREA_D και DGM_PROP_FINAL.

Όσο και αν φαίνεται περίεργο το ένα απαιτούσε το άλλο και κατέληξα να τα βάλω όλα αυτά για να γίνει αποδεκτό. Το VST_FINAL ήταν ίδιο με το DGM_PROP_FINAL και το AREA_D. Στο LINE_XM_VST είχα δείξει το καταργούμενο όριο μεταξύ των καθέτων. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 16/11/2022 at 9:13 ΠΜ, angusmacgyver said:

Όσον αφορά τα Κτηματογραφικά Διαγράμματα και τα Πολύγωνα από το maps.gov.gr, η διαφορά τους έγκειται μεν στο 3ο δεκαδικό, αλλά για μένα είναι διαφορά και γι'αυτό τα αγοράζω πάντα.

Επίσης δε γνωρίζω κάθε πότε ανανεώνεται η πληροφορία στο maps.gov.gr, και πιθανώς να έχει προηγηθεί κάποια χωρική μεταβολή σε πολύγωνο του ενδιαφέροντός σου και να μην την πάρεις χαμπάρι.

Όντως, επιβεβαιώνω ότι, αν πληκτρολογήσει κανείς τις συντεταγμένες από τα αποσπάσματα του gov.gr, υπάρχουν μικροδιαφορές σε σχέση με τα πολύγωνα του επίσημου κτηματογραφικού διαγράμματος (που ανακτώνται σε ψηφιακή μορφή, με τον 16ψηφιο κωδικό).

Και εγώ, σε απλά τοπογραφικά διαγράμματα, δεν βάζω πολύγωνο pst_KAEK. Σε Δ.Γ.Μ. όμως είναι φυσικά απαραίτητο, και εκεί πρέπει να μπει το επίσημο πολύγωνο από το κτηματογραφικό διάγραμμα.

Να σας πω εδώ το εξής που κάνω, σε περιπτώσεις που για κάποιο λόγο θέλω να παραδώσω ένα ΔΓΜ και δεν έχει έρθει ακόμα στα χέρια μου από τον πελάτη το διάγραμμα με τις συντεταγμένες: κάνω μία δοκιμαστική υποβολή διαγράμματος με ένα πολύγωνο που περικλείει όλη την περιοχή που με αφορά, και μέσω της αναφοράς εφαρμογής σύγκρισης, κατεβάζω σε shapefile τα πολύγωνα. Έχω τσεκάρει ότι είναι ολόιδια (σε όλα τα δεκαδικά) με τα πολύγωνα του κτηματογραφικού διαγράμματος, και χρησιμοποιώ αυτά. Για επιβεβαίωση, πρέπει να ελεγχθεί στην αναφορά ότι δεν επηρεάζονται μη επιθυμητά όμορα γεωτεμάχια.

Επίσης, από δικές μου περιπτώσεις που πέτυχα τελικά την έγκριση ΔΓΜ, μπορώ να πω ότι το gov.gr  ενημερώνεται real time σε ότι αφορά τα πολύγωνα. Κάποιες φορές μόνο, χρειάστηκαν μερικές ημέρες για να συμπληρωθεί η περιγραφική βάση (συμβόλαια κλπ) στο κτηματολογικό φύλλο.

  • Like 3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα.

Σε οικόπεδο προς μελέτη ανέγερσης έχω από τον τοπογράφο την ακόλουθη ενημέρωση:

"Χρειάζεται γεωμετρική μεταβολή καθώς βρίσκεται εκτός ζώνης συμβατότητας σχήματος (Ζ.Σ.Σ.), προκειμένου να ενημερωθεί η κτηματολογική βάση σύμφωνα με την υφιστάμενη κατάσταση."

Με την απλή λογική μου καταλαβαίνω ότι η αποτύπωση έχει διαφορά από το κτηματολόγιο.

Αυτό μπορεί να δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα σε μια μεταβίβαση ή/και οικοδομική άδεια, ή είναι κάτι που μπορεί να διορθωθεί σε δεύτερο χρόνο με ΔΓΜ;

Edited by petros71
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.