Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπόδειγμα Διαγράμματος Γεωμετρικών Μεταβολών για Κτηματολόγιο


sonja_k

Recommended Posts

ναι συναδελφε ειναι εκτος σχεδιου,μαλλον εγω δεν σου εδωσα να καταλαβεις,απλα ειναι καιροι δυσκολοι και λιγο πολλοι ολοι δυσκολευονται καπως

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 334
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η κατάθεση τοπογραφικού διαγράμματος δεν είναι υποχρεωτική.

Αναφέρεις ότι είναι δύσκολοι οι καιροί και δεν μπορεί προφανώς ο ιδιοκτήτης να συντάξει νέο. Ε απλά τότε δεν προσκομίζει τοπογραφικό.

Το θέμα είναι ότι είναι πολύ πιθανό αργότερα να αναγκαστεί να πληρώσει περισσότερα (σε δικηγόρους και μηχανικούς) όταν διαπιστώσει ότι έχει κτηματογραφηθεί λανθασμένα το ακίνητο του και με αυτόν τον τρόπο μπλοκάρονται τυχούσες μελλοντικές ενέργειες του (μεταβίβαση, έκδοση ΟΑ κ.α.)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να τονίσω πόσο δίκιο έχει ο συνάδελφος agios , ξανάλεω το ίδιο. Μπορεί ένας ιδιοκτήτης να θεωρεί πως κάνει οικονομία αν δεν υποβάλλει ένα σωστό τοπογραφικό όταν πρέπει, δηλ. κατά την δήλωση, ενώ μπορεί να πληρώσει τα 5απλάσια για ενδεχόμενη διόρθωση που θα χρειαστεί αργότερα εάν δεν προκύπτουν ισχυρά στοιχεία τεκμηρίωσης της ιδιοκτησίας τους από τον τίτλο του. 

Το τοπογραφικό κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να υποβάλλεται οπωσδήποτε σε περιπτώσεις παλαιών τίτλων που δεν συνοδεύονται από διάγραμμα, που δεν αναφέρουν σαφώς εμβαδόν, διαστάσεις, όμορους, δεν προκύπτει το σχήμα του γηπέδου κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σύντροφοι , συναγωνιστές και συνάδελφοι , έχω το εξής προσωπικό πρόβλημα .

 

Εχω κληρονομήσει εδώ και 20+ χρόνια ένα οικοπεδάκι 250 τμ σε παλιό συνεταιρισμό στην συνοικία Ζ της Χαλκίδας . Εκεί ξεκίνησε πριν 15 χρόνια , αφού δηλαδή είχα το τότε κληροτεμάχιο στην ιδιοκτησία μου , η σύνταξη μελέτης εφαρμογής και ένταξης της περιοχής στο σχέδιο .

 

Σε συζητήσεις που είχα με τους μελετητές στα τέλη της δεκαετίας του 90 , μου είχαν πει ότι το κληροτεμάχιο θα απαλλοτριωθεί και θα μεταφερθώ .

 

Αρχικά μου είπαν ότι θα πάω στο πολεοδομικό κέντρο με εμβαδόν περί τα 100 τμ , αλλά με ΣΔ 2,10 . Μετά το άλλαξαν και έτσι στην πρώτη ανάρτηση μου έδωσαν ένα οικόπεδο γύρω στα 230 τμ σε κάποιο σημείο της περιοχής . Πήγα το είδα , δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο , μεσαίο δίπλα σε αυθαίρετο διόροφο σπίτι . Ετσι είπα ότι συμφωνώ και έμεινε εκεί το θέμα και όλα αυτά τα 15+ χρόνια πήγαινα κάποιες φορές και του έριχνα καμιά ματιά .

 

Πριν 3 μήνες κοιτώντας το street view , είδα ότι ο γείτονας είχε κάνει κάτι σαν μάντρα με πεζοδρόμιο μέσα στο δικό μου και είχε ανοίξει παράθυρα προς αυτό . 

 

Εδώ ξεκινάει η πλάκα και ο μπελάς .

 

Πήγα στο κτηματολόγιο να δω τι γίνεται . Το κτηματολόγιο μου λέει εκεί δεν βλέπω οικόπεδο και να πάω πολεοδομία . Πήγα πολεοδομία και είδα ότι με την δεύτερη ανάρτηση και χωρίς να έχω κάνει ένσταση και χωρίς βέβαια να με ειδοποιήσουν , παρ΄ ότι είχαν όλα τα στοιχεία μου , με είχαν μεταφέρει σε άλλο σημείο και τώρα το πρώην οικόπεδο είναι κοινόχρηστος χώρος , οπότε αθώος ο πρώην γείτονας . Εκτός βέβαια ότι επειδή είχε χτίσει αυθαίρετα επιβραβεύτηκε από το αστέρι τον μελετητή με τρίφατσο οικόπεδο  :mrgreen:  8-)

 

Πάμε τώρα στην συνέχεια . Για το κτηματολόγιο είμαι ακόμα στο παλιό οικόπεδο της πρώτης ανάρτησης , ενώ το καινούργιο είναι άγνωστος .

Για την πολεοδομία και την πράξη εφαρμογής είμαι κανονικά στο καινούργιο .

 

Το θέμα είναι ότι το κτηματολόγιο δεν έχει τα σχέδια της πολεοδομίας , αλλά τα αρχικά , πριν την πρώτη ανάρτηση και μου ζητάνε να κάνω ταυτοποίηση με την πράξη εφαρμογής .

 

Μου ζήτησαν τα εύκολα , Απόφαση πολεοδομίας , Πίνακα πράξης , Σχέδιο πόλης με συντεταγμένες , Συντεταγμένες οικοπέδου και Αίτηση και όλα αυτά πρωτότυπα και 2 σειρές φωτοτυπίες . Τα πήρα γρήγορα από τους πολύ εξυπηρετικούς του τοπογραφικού της πολεοδομίας , ενώ και στο κτηματολόγιο είναι εξυπηρετικοί . Αλλά πλήρωσα και γύρω στα 100 € , για πιστοποιητικά του παλιού και συντεταγμένες του καινούργιου στο κτηματολόγιο .

 

Το πρόβλημα που απομένει είναι ότι πρέπει να κάνω ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΩΝ ΜΕΤΑΒΟΛΩΝ . 

 

Εδώ έχουμε το εξής πρόβλημα . Το οικόπεδο στην πράξη είναι 230,22 και στο κτηματολόγιο 218,01 , έχουν δηλαδή διαφορά 5,3 % .

 

Το σχήμα του οικοπέδου είναι περίπου σαν τμήμα κύκλου . Δηλαδή έχει γωνία με τα δύο όμορα , αλλά η πρόσοψη έχει δύο ευθύγραμμα τμήματα και αυτά ενώνονται με ένα τμήμα τόξου κύκλου , ακτίνας 18 μ. στην πράξη , ενώ στο κτηματολόγιο είναι τεθλασμένη γραμμή . Οι μεγάλες διαφορές όμως δεν είναι στην πρόσοψη , όσο είναι στα όρια με τα όμορα και κυρίως με το ένα όμορο που δεν έχει καθοριστεί επί του εδάφους το όριο , αφού και αυτό είναι οικόπεδο νέο από μεταφορά . 

 

Ετσι στην πραγματικότητα έχουμε τον δρόμο που είναι διανοιγμένος και ασφαλτοστρωμένος στο περίπου χωρίς κράσπεδα και το κοινό όριο με το νέο οικόπεδο δεν είναι διαμορφωμένο .

 

Αρα τι ψάχνω και που βασίζομαι ?

 

Βασίζομαι στην πράξη εφαρμογής και θεωρώ σωστά τα σημεία , αφού άλλωστε πρόκειται περί νέων οικοπέδων και νέων δρόμων ?

 

Απαιτείται αποτύπωση ? 

 

Το διάγραμμα αυτό θέλει θεώρηση από την πολεοδομία και υποβολή στο κτηματολόγιο .

 

Το υπογράφω εγώ , αν τελικά δεν απαιτείται αποτύπωση επί του εδάφους αφού δεν υπάρχουν τεχνικές εκθέσεις η κάτι ανάλογο ?

 

Προσωπικά θεωρώ ότι δεν έπρεπε να έχει γίνει αυτό το μπέρδεμα και εν πάσι περιπτώσει να μην τρέχω για δουλειές που έπρεπε να είχαν γίνει από τον μελετητή .

 

Αναμένω βοήθεια από τους ειδικούς .

Link to comment
Share on other sites

[εμ.... ο διφατσος μενει εκει....αρα...λογικα τον εκαναν τριφατσο...]

κατα τα λοιπα...

Συνταχθηκε μια ΠΕ και σου απεδωσε  νεο οικοπεδο

Αυτη η ΠΕ εχει μεταγραφει και αυτος ειναι ο τιτλος σου για αυτο το οικοπεδο που μεταγραφηκε...

.

Αφου εκαναν "οικοθεν"   αυτα που εκαναν,  και εκαναν κοινοχρηστο χωρο αυτο το νεο οικοπεδο και  δημιουργησαν και σου απεδωσαν ενα αλλο,

οφειλαν να μεταγραψουν την νεα πολεοδομικη κατασταση και το τελικο οικοπεδο στην μεριδα σου και να αποδοσουν σε εσενα το "τελικο οικοπεδο" για να ξερεις το "δουναι και λαβειν"

 

[Μονον  αν ειχες προβει  εσυ ο ιδιος σε καποια διορθωτικη θα οφειλες εσυ να κανεις τις μεταγραφες...]

 

δλδ  εσυ εχεις τιτλο στο ονομα σου για ανυπαρκτο οικοπεδο

και σου εχει αποδοθει άλλο οικοπεδο αλλα δεν το μετεγραψαν στο ονομα σου..

Δικη τους δουλειά ειναι...ειναι μεσα στις υποχρεωσεις του μελετητη...

 

αυτη ειναι η γνωμη μου

τις καλημερες μου

Link to comment
Share on other sites

υποψιάζομαι (λόγω εμπειρίας από άλλες περιπτώσεις) ότι ο Δήμος κάποια στιγμή σταμάτησε να πληρώνει τον μελετητή και ανέθεσε τις διορθωτικές στην ΥΔΟΜ του ή στην ΤΥ του

οπότε ήταν υποχρέωση του Δήμου να κάνει τη μεταγραφή

..

ερώτηση:

η ΠΕ έχει συντεταγμένες κορυφών των νέων γηπέδων ή έστω των αξονοδιασταυρώσεων και διαστάσεις οικοπέδων (έστω σε πίνακα)??

 

αν ναι βασίζεσαι εκεί

 

δεύτερη ερώτηση:

ο Δήμος έχει την ΠΕ σε ηλεκτρονική μορφή?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου BAS

 

Το πρόβλημα που απομένει είναι ότι πρέπει να κάνω ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΩΝ ΜΕΤΑΒΟΛΩΝ . 

 

Εδώ έχουμε το εξής πρόβλημα . Το οικόπεδο στην πράξη είναι 230,22 και στο κτηματολόγιο 218,01 , έχουν δηλαδή διαφορά 5,3 % .

Θεωρώ πάντα πως έχει κυρωθεί η πράξη εφαρμογής.

Ο πίνακας της πράξης τι εμβαδό δίνει στο οικόπεδο? Αυτός είναι ο τίτλος σου και το εμβαδόν σου και με αυτό πρέπει να συμφωνούν όλα τα άλλα.

 

Το σχήμα του οικοπέδου είναι περίπου σαν τμήμα κύκλου . Δηλαδή έχει γωνία με τα δύο όμορα , αλλά η πρόσοψη έχει δύο ευθύγραμμα τμήματα και αυτά ενώνονται με ένα τμήμα τόξου κύκλου , ακτίνας 18 μ. στην πράξη , ενώ στο κτηματολόγιο είναι τεθλασμένη γραμμή . Οι μεγάλες διαφορές όμως δεν είναι στην πρόσοψη , όσο είναι στα όρια με τα όμορα και κυρίως με το ένα όμορο που δεν έχει καθοριστεί επί του εδάφους το όριο , αφού και αυτό είναι οικόπεδο νέο από μεταφορά . 

 

Ετσι στην πραγματικότητα έχουμε τον δρόμο που είναι διανοιγμένος και ασφαλτοστρωμένος στο περίπου χωρίς κράσπεδα και το κοινό όριο με το νέο οικόπεδο δεν είναι διαμορφωμένο .

 

Αρα τι ψάχνω και που βασίζομαι ?

 

Βασίζομαι στην πράξη εφαρμογής και θεωρώ σωστά τα σημεία , αφού άλλωστε πρόκειται περί νέων οικοπέδων και νέων δρόμων ?

Αυτό ακριβώς. Παίρνεις συν/νες κορυφών Ο.Τ. και οικοπέδου από την πολεοδομία / Δήμο και εφαρμόζεις αυτές. Αυτό είναι το οικόπεδο σου με το εμβαδόν που αναγράφεται στον πίνακα της πράξης εφαρμογής ( πολλές φορές αυτό που προκύπτει από τις συν/νες έχει μικροδιαφορές λόγω στρογγυλοποιήσεων)

 

Απαιτείται αποτύπωση ? 

Αν η πράξη εφαρμογής είναι σε ΕΓΣΑ και δεν υπάρχει τριγύρω κάτι υλοποιημένο ώστε να έχεις επιφύλαξη ως προς την ορθότητα των υλοποιημένων ορίων, τότε μπορείς να μην αποτυπώσεις. Αν δεν είναι σε εΓΣΑ η πράξη τότε θέλει αποτύπωση έστω για να μπορέσεις να μετασχηματίσεις τοπικά τις συν/νες της πράξης ΤΜ3 σε ΕΓΣΑ που απαιτούνται απο το κτηματολόγιο για την διόρθωση.

 

Το διάγραμμα αυτό θέλει θεώρηση από την πολεοδομία και υποβολή στο κτηματολόγιο .

 

Το υπογράφω εγώ , αν τελικά δεν απαιτείται αποτύπωση επί του εδάφους αφού δεν υπάρχουν τεχνικές εκθέσεις η κάτι ανάλογο ?

Το Κτηματολόγιο για διαγράμματα διόρθωσης γεωμετρικών χαρακτηριστικών ζητάει υπογράφη/ σφραγίδα από μηχανικό έχοντα το επαγγελματικό δικαίωμα σύνταξη ενταγμένου τοπογραφικού.

 

Προσωπικά θεωρώ ότι δεν έπρεπε να έχει γίνει αυτό το μπέρδεμα και εν πάσι περιπτώσει να μην τρέχω για δουλειές που έπρεπε να είχαν γίνει από τον

μελετητή .

Πιστεύω κι εγώ πως το να μην έχουν μεταγραφεί σωστά στο Κτηματολόγιο τα οικόπεδα κυρωμένη πράξης , από την στιγμή που αυτή κυρώθηκε ενώ υπήρχες εν ενεργεία κτηματολογικό γραφείο είναι λάθος. 

 

Καλη συνέχεια, ό,τι χρειαστείς στην διάθεση σου.

 


 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ . Χτες εδώ που είμαι δεν είχε ίντερνετ η wind και σήμερα σέρνεται , οπότε περισσότερα αργότερα που θα επιστρέψω Αθήνα .

 

Πράγματι Δημήτρη με βάζουν να κάνω κάτι που δεν είναι υποχρέωση μου . Ισως επιστρέφοντας περάσω από Χαλκίδα να ρωτήσω στην πολεοδομία πλέον γιατί θα πρέπει εγώ να κάνω το διάγραμμα γεωμετρικών μεταβολών και όχι ο Δήμος , διότι το μεγάλο πρόβλημα δεν είναι στο καμπύλο σχήμα της πρόσοψης μου , αλλά στο κοινό μας όριο με το άλλο νέο οικόπεδο και μικρές διαφορές με το όμορο παλιό .

 

Οι συντεταγμένες των κορυφών των οικοπέδων είναι σε ΕΓΣΑ και στα δύο , δεν έχω αξονοδιασταυρώσεις , αλλά στο κτηματολόγιο μου έδωσαν άλλα σχήματα οικοπέδων με παλιά δρομάκια και πριν την δημιουργία των δρόμων και τις ρυμοτομίες .

 

Εννοείται ότι υπάρχει θέμα με την μη μεταγραφή της πράξης στο κτηματολόγιο .

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Μπορεί να έχει πολύ πληροφορία επάνω αλλά είναι πολύ απλό. Παίρνεις τις συντεταγμένες όλων των ομόρων από το κτηματολόγιο (με αίτηση) και φτιάχνεις με αυτές την κατάσταση των γηπέδων όπως υπάρχει τώρα στο κτηματολόγιο.(η πρώτη φάση του διαγράμματος) Αφού θα έχεις μετρήσει και στο πεδίο, βάζεις επάνω στο ίδιο σχέδιο και την πραγματικότητα.Θα πρέπει δηλαδή να έχεις καλύψει στο πεδίο όλη την πληροφορία που χρειάζεται γύρω γύρω από τα σύνορα του δικού σου γηπέδου.Εννοείται πως αν υπάρχουν δρόμοι ή άλλοι κοινόχρηστοι χώροι αποτυπώνονται και αυτοί. Μετά τη σχεδίαση και των 2 καταστάσεων (κτηματολόγιο και πραγματικότητα) θα δημιουργηθούν τμήματα από τα γήπεδα τα οποία θα πρέπει να δώσει (ή να πάρει) ο κάθε γείτονας στο δικό σου για να προκύψουν τα τελικά σύνορα.Αυτό που κάνεις λοιπόν για κάθε γείτονα ξεχωριστά είναι: Πινακάκι με συντεταγμένες του όλου γηπέδου πριν την αλλαγή όπως φαίνεται τώρα στο κτηματολόγιο, πινακάκια με συντεταγμένες σε όλα τα τμήματα μικρά ή μεγάλα που θα αλλάξουν από αυτήν την ιδιοκτησία και στο τέλος ένα πινακάκι με συντεταγμένες του τελικού γηπέδου.Αυτό θα κάνεις σε όλους τους γείτονες που ζητάς να γίνει διόρθωση ορίων.Βέβαια θα κάνεις το ίδιο και σε αυτό που ζητάς να κάνεις τη διόρθωση., το δικό σου . Πινακάκι με συντεταγμένες όπως ήταν στο κτηματολόγιο και πινακάκι με το τελικό γήπεδο όπως θα προκύψει μετά τη διόρθωση ορίων που θα είναι και το τελικό ζητούμενο μετά το πέρας της διαδικασίας.Δε χρειάζεται να ξανακάνεις τα πινακάκια με συντεταγμένες των τμημάτων που θα αλλάξουν γιατί υπάρχουν ήδη αφού τα έκανες για κάθε γείτονα.Αυτά

 

Επειδή έχουν περάσει και καμποσα χρονάκια, θέλω απλά να επιβεβαιώσω οτι δεν έχει αλλάξει κάτι στη διαδικασία διόρθωσης, όπως την είχε λεπτομερέστατα περιγράψει ο συνάδελφος...

 

Ένας πελάτης μου θέλει να διορθώσει το εμβαδό του αγροτεμαχίου του στο κτηματολόγιο.

Έχει ένα αγροτεμάχιο σχεδόν 4 στρέμματα και στο κτηματολόγιο φαίνεται σχεδόν 3 στρέμματα.

Η διαφορά έγκειται στο όριο με έναν γείτονα κυρίως όπου το συρματόπλεγμα που υπάρχει ακόμα και σήμερα υποστηρίζει την εκδοχή των 4 στρεμμάτων, Συνεπώς δε νομίζω να υπάρχει αντίρρηση από το γείτονα για τη διόρθωση αυτή.

 

Από το μηχανικό χρειάζεται ένα τοπογραφικό γεωμετρικών μεταβολών, όπως περιγράφει παραπάνω ο Manolis gon και μια τεχνική έκθεση που να αναλύει την κατάσταση?

Χρειάζεται και τίποτα άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.