Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πράξη νομοθετικού περιεχομένου για την έκδοση βεβαιώσεων από μηχανικούς


Engineer

Recommended Posts

Στην έκδοση Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου με την οποία θα δίνεται η δυνατότητα για παροχή βεβαιώσεων που εκδίδονται από διπλωματούχους μηχανικούς και αφορούν στη σύναψη συμβολαιογραφικών πράξεων χωρίς η όλη διαδικασία να «περνά» υποχρεωτικά από τη βάση δεδομένων που διαχειρίζεται το ΤΕΕ (όπως ισχύει σήμερα), θα προχωρήσει η κυβέρνηση μετά τις 17:00 σήμερα.

 

Σημειώνεται πως η συγκεκριμένη χρονική προθεσμία έχει δοθεί από χθες, μετά από επικοινωνία του Αναπληρωτή Υπουργού ΠΕΚΑ κ. Σταύρου Καλαφάτη, με τον πρόεδρο του ΤΕΕ προκειμένου το Επιμελητήριο να επαναλειτουργήσει τη σχετική βάση δεδομένων, της οποίας τη λειτουργία έχει αναστείλει από τις 8 Οκτωβρίου, προκαλώντας κοινωνική αναστάτωση και οικονομική αιμορραγία ύψους 1 εκ. ευρώ ημερησίως, λόγω του ότι έχει σταματήσει η σύνταξη συμβολαίων για αγοραπωλησίες ακινήτων σε όλη τη χώρα.

 

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ενημέρωση: Δελτίο τύπου ΤΕΕ προς απάντηση του ΥΠΕΚΑ

 

Click here to view the είδηση

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα των βεβαιώσεων είναι ακόμα ανενεργό. Πως θα εκδώσουμε βεβαιώσεις βάση της παραπάνω ανακοίνωσης?

 

Υ.Γ: Ίσως και λίγο off topic: Γιατί πρέπει να απολογηθώ σε συναδέλφους που θέλω να βγάλω βεβαίωση για πώληση δικού μου ακινήτου έτσι ώστε να καλύψω εγχείρηση που πρέπει να κάνει μέλος της οικογένειάς μου? Υπέρ της διασφάλισης των δικαιωμάτων μας, (αμοιβές, λογικές εισφορές και φορολογία) αλλά νομίζω ότι στον βωμό του "επαναστάτη μηχανικού" (και αναφέρομαι σε μειοψηφία ευτυχώς) ορισμένοι κρίνουν πολύ εύκολα πίσω από ένα πληκτρολόγιο.

Edited by savvas.p
Link to comment
Share on other sites

κανενας δεν εκρινε τετοιες περιπτωσεις....

και γιατι να απολογηθεις στο ζητησε κανεις?

 

 

ευχομαι τα καλυτερα και γρηγορα σιδερΕνιο για το μελος της οικογενειας σου

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Σάββα,μη βγάζεις το άχτι σου για την επαναστατικότητα εδώ, είναι άδικο και για σένα και για τον μηχανικό που πεινάει που ίσως δεν έχει καν ακίνητο να πουλήσει για να ζήσει.

 

Σου εύχομαι και εγώ τα καλύτερα, ανέμενε λίγο όπως βλέπεις το υπουργείο θα βρει μια λύση για τις βεβαιώσεις,

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα των βεβαιώσεων είναι ακόμα ανενεργό. Πως θα εκδώσουμε βεβαιώσεις βάση της παραπάνω ανακοίνωσης?

 

Υ.Γ: Ίσως και λίγο off topic: Γιατί πρέπει να απολογηθώ σε συναδέλφους που θέλω να βγάλω βεβαίωση για πώληση δικού μου ακινήτου έτσι ώστε να καλύψω εγχείρηση που πρέπει να κάνει μέλος της οικογένειάς μου? Υπέρ της διασφάλισης των δικαιωμάτων μας, (αμοιβές, λογικές εισφορές και φορολογία) αλλά νομίζω ότι στον βωμό του "επαναστάτη μηχανικού" (και αναφέρομαι σε μειοψηφία ευτυχώς) ορισμένοι κρίνουν πολύ εύκολα πίσω από ένα πληκτρολόγιο.

 

Savva σε κάποιο άλλο post είχα αναφέρει ένα τέτοιο παράδειγμα και ορισμένοι επέλεξαν να το αντιμετωπίσουν ως σενάριο επιστημονικής φαντασίας-εξωπραγματικό.

 

Να που συμβαίνουν

Link to comment
Share on other sites

Λογικό και επόμενο. Σε λίγο θα παρακάμψουν την πλατφόρμα και για τις δηλώσεις των αυθαιρέτων (ελπίζω τουλάχιστον να μην πηγαίνουμε πολεοδομία πάλι...)

 

Βγάζουμε τα μάτια μας με τα ίδια μας τα χέρια.

 

Όταν στο ΤΕΕ ανατέθηκε να οργανώσει τη διαδικασία ρύθμισης των αυθαιρέτων, του δόθηκε η ευκαιρία να παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο, να φτιάξει ένα πρωτόγνωρο για τον ελληνικό τεχνικό κόσμο ηλεκτρονικό σύστημα που θα έκανε - αν μη τι άλλο - την επαγγελματική μας ζωή αξιοπρεπή (να μην στριμωχνόμαστε στις πολεοδομίες από τα χαράματα σαν συνταξιούχοι του ΙΚΑ). Το κράτος δεν ήταν υποχρεωμένο να δώσει στο ΤΕΕ τη διαδικασία διότι θα μπορούσε κάλλιστα να κάνει έναν ανοικτό διαγωνισμό και να το αναθέσει σε οποιαδήποτε εταιρία πληροφορικής. Ανέθεσε τη διαδικασία στο ΤΕΕ όμως, και αυτό το θεωρώ μια νίκη, αλλά και ένα "δώρο" προς εμάς, όσες αναπηρίες και να έχει το σύστημα μέχρι στιγμής. Με τον ίδιο τρόπο θα μπορούσε να οργανωθεί στο μέλλον η διαδικασία για την ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίων ή - ακόμα περισσότερο - η έκδοση των αδειών δόμησης.

 

Το ΤΕΕ όμως φάνηκε πολύ κατώτερο των περιστάσεων διότι ξέχασε ότι κλήθηκε να ετοιμάσει και να "τρέξει" την ηλεκτρονική πλατφόρμα ως όργανο της πολιτείας και όχι ως συνδικαλιστικός φορέας. Το "δώρο" που πήραμε το χρησιμοποιούμε για εκβιασμό προς αυτόν που μας το έδωσε. Στρέψαμε εναντίον μας συμβολαιογράφους, αποφοίτους ΤΕΙ και έπονται και άλλοι... Περιμένει κανείς ότι η επόμενη ηλεκτρονική πλατφόρμα θα δοθεί στο ΤΕΕ? (ειλικρινά, θα εκπλαγώ!).

  • Upvote 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο που αναφέρεις έχουν ήδη δοθεί στο ΤΕΕ (πλατφόρμα ηλεκτρονικής ταυτότητας και πλατφόρμα ηλεκτρονικής έκδοσης αδειών δόμησης).....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως είναι θέμα της σύμβασης που θα έχουν υπογράψει.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγηθώ, είναι κάτι που δεν θα ήθελα να συμβεί ποτέ. Μάκαρι το ΤΕΕ να είναι αυτό που θα υλοποιήσει τις παραπάνω ηλεκτρονικές πλατφόρμες.

Φοβάμαι όμως πως μετά τα τελευταία κάποιοι θα το ξανασκεφτούν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.