Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξάντληση δόμησης σε κάθετη λόγω ΦΕΚ 289/ΠΔ/4-11-11


Recommended Posts

η κάθετη κτίζει ότι δικαιούται ως ποσοστό του συνολικού συντελεστή ίσο με τα χιλιοστά της.

Το πρόβλημά της ίσως προκύψει αν υπάρχει στατική εξάρτηση από αυθαίρετα τμήματα (δικά του ή του γείτονα)

κάτι όμως το οποίο δεν σχετίζεται με το θέμα των αυθαιρέτων.

Στο Μαρκόπουλο το έχω δει να εφαρμόζεται, με μόνο πρόβλημα αυτό που προανέφερα. 

Ενώ στον 4014 απαιτούνταν ρύθμιση, τώρα όχι.

(Εννοείται για τα ξένα. Για τα δικά του είναι προφανές.

Εγώ έχω ακόμα μία επιφύλαξη, αν δηλαδή μπορείς να κάνεις προσθήκη σε αυθαίρετο, θεωρώντας αυτό ρυθμισμένο και υλοποιώντας τον υπόλοιπο συντελεστή.

Κατά τη γνώμη μου δεν θα έπρεπε να ισχύει κάτι τέτοιο, και θα έπρεπε ο ιδιοκτήτης να υποχρεούται να κάνει νομιμοποίηση, και μετά να χτίσει το υπόλοιπο, αν υπάρχει.

Βέβαια προκύπτει θέμα με τμήματα που δεν νομιμοποιούνται και μπορούν να διατηρηθούν με εξαίρεση από κατεδάφιση)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αρα, αν εχει προχωρησειτο θεμα  ισως να μπορει να μας πει  την επισημη απαντηση της Υπηρεσιας.

 

 

 

Όχι, το θέμα δεν προχώρησε τελικά. Δεν έχω επίσημη απάντηση λοιπόν...

Νομίζω όμως, όπως είπα και στο #96, πως με το αρ. 25 παρ 2 του 4178/2013, πως ο τρίτος έχει δικαίωμα δόμησης 33,33*240=80τμ όπως είπε και ο Παύλος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μάλλον ισχύει το : ποσοστό κάθετης * μ2 οικοπέδου * όροι δόμησης που ισχύουν σήμερα. Ανεξάρτητα του αν έχει μειωθεί - εξαντληθεί η δόμηση ολόκληρου του οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Το θέμα μάλλον έχει πάψει να είναι τόσο ενδιαφέρον, απλώς θέλω να πω πως έχω βγάλει άδεια δόμησης το 2015 σε τμήμα οικοπέδου που υπάρχει κάθετη και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ασχολήθηκε με το τι υπάρχει στο άλλο τμήμα της κάθετης. Έχτισα δηλαδή κανονικά με τον ΣΔ που αναλογεί στο ποσοστό μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα, μια επαλήθευση για κάτι που έχει ήδη συζητηθεί παραπάνω...μερικά χρόνια πριν. Σε οικόπεδο με σύσταση καθέτου το 1998, αντιστοιχούσε δόμηση από 200 τ.μ περίπου σε κάθε κάθετη. Η μία κάθετη έβγαλε ο.α και εξάντλησε το συντελεστή της, προ πδ του '11. Η δεύτερη κάθετη χτίζει τώρα 120 τ.μ+20 τ.μ πατάρι ξηράς δόμησης; Ισχύει μόνο για κατοικία; Με την νομιμότητα του κτίσματος της άλλη καθέτου, δεν ασχολούμαι σε περίπτωση έκδοση ο.α, ε;  ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως δεν ασχολείσαι με την νομιμότητα του κτίσματος της άλλη καθέτου σε περίπτωση έκδοσης ο.α. 

Τώρα, για το τι χτίζει εξαρτάται από τους όρους δόμησης, πάντα με το ποσοστό της κάθετης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.