Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υποχρέωση δύο κλιμακοστασίων τετραώροφου κτηρίου


ektwr

Recommended Posts

Το κτίριο μου αποτελείται από το ισόγειο, που θα έχει χρήση εμπορικού καταστήματος, τον ημιόροφο που απλά υπαρχει το κλιμακοστάσιο και τρεις ορόφους που θα έχουν χρήση γραφείων.Το προβλημα προέκυψε στην πυροπροστασία.Υπάρχει ένας κανονισμός που λέει ότι για γραφεία υποχρεούσαι να έχεις δύο κλιμακοστάσια έκτος αν υπάρχουν μέχρι τέσσερις υπεργειοι όροφοι.Στην πολεοδομία μου μετρούν και το κλιμακοστάσιο στον ημιόροφο σαν κανονικό όροφο και με υποχρεώνουν να καταργήσω τον ένα όροφο κι όλα αυτά ενώ η άδεια ήταν έτοιμη να εκδωθεί.Δεν γνωρίζω κάποιο νόμο που να λέει ότι ο όροφος είναι στα τρία μέτρα.Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε.Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, μα ακριβώς, το ίδιο πράγμα το πέρασα με ενα κλιμακοστάσιο. Συνολικό ύψος ισογείου 5,70 μ. + 3 όροφοιΧ3,10. Τι να σου πώ, είναι θέμα ελεγκτή-ερμηνείας.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, μα ακριβώς, το ίδιο πράγμα το πέρασα με ενα κλιμακοστάσιο. Συνολικό ύψος ισογείου 5,70 μ. + 3 όροφοιΧ3,10. Τι να σου πώ, είναι θέμα ελεγκτή-ερμηνείας.
Σου δημιούργησε κάποιο πρόβλημα ο ελεγκτής.Αν ναι που βασίστηκες για να τον πείσεις:Ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

Οχι, κανένα πρόβλημα. Στον έλεγχο Η/Μ προφανώς κόλλησες. δηλαδή αν είχες ύψος ορόφου 4,50 μ. θα είχες 4,5 όροφο?

Καταλαβαίνω βέβαια και τον ελεγκτή που θα πεί ότι π.χ. με την ίδια λογική μπορείς να έχεις ύψος ισογείου 9 μ., θα το θεωρήσεις πάλι 1 όροφο? γι' αυτό λέω ότι είναι θέμα ερμηνείας και "ελαστικότητας" ελεγκτή.

 

δε γράφεις λέω εγώ τις λέξεις πλατύσκαλο κλιμακοστασίου

Αυτό ακριβώς έκανα :D (από την αρχή όμως...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.