Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

Αυτοψία και εμένα 30' δεν μου έχει κάτσει με τις αλλαγές στα σχέδια αλλά το χειρότερο είναι ο έλεγχος λεβητοστασίου όπου δεν βρίσκεις εύκολα διαχειριστές και φυσικά ούτε λόγος να είναι το κλειδί απ΄εξω. Κατά τα άλλα συμφωνώ με τους προηγούμενους ότι αν έχεις τα υπόλοιπα στοιχεία 2 h και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4ωρο ΠΕΑ σε διαμερισμα δεν υπαρχει. Τωρα αν ειναι κανα καμια μονοκατοικια 400 τ.μ το συζηταμε....

 

Η υπερβολη βασιλευει σ αυτο το φορουμ....

Link to comment
Share on other sites

4 ωρες για ενα ΠΕΑ δεν το λες και υπερβολη.... Νορμαλ ειναι.

Τωρα το μισαωρο για αυτοψια μπορει να επιτευχθει αν εχεις λεβητα φυσικου αεριου στο μπαλκονι, οποτε δεν εχεις ουτε ταρατσες ουτε λεβητοστασια.

Μια φωτογραφια το λεβητα και βρισκεις το pdf με τα τεχνικα του χαρακτηριστικα απο το ιντερνετ

Αν και, πλεον, με τοσους λεβητες που εχω δουλεψει, εχω ενα φακελο με το pdf του καθενος, οποτε το βρισκω απευθειας απο εκει χωρις ιδιαιτερη αναζητηση

Θεσεις κουφωματων δεν αλλαζω, εκτος κι αν ειναι κατι οφθαλμοφανες... Γιατι? Για να εχω μεγαλυτερη ακριβεια στις πλευρικες σκιασεις? Σιγα τα ωα...

Απλως, αν δεν εχω τα εγκεκριμενα σχεδια της ιδιοκτησιας απο την πολεοδομια και εχω παρει απο συμβολαιογραφο, θα χτυπησω τα μετρα με το λειζερ μου για να επαληθευσω οτι τα μετρα του μη εγκεκριμενου σχεδιου ειναι σωστα η να παρω τα σωστα τελος παντων για την ακριβεστερη εμβαδομετρηση, οταν δεν εχω καθαρα τετραγωνικα στο συμβολαιο γραμμενα...

Αυτα, σε γενικες γραμμες... και αν οι εξωτερικες επιφανειες ειναι λιγες, το μισαωρο μπορει να ειναι και πολυ...

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salpigoal γίνεσαι λίγο άδικος

 

Στα πρώτα ΠΕΑ που έκανα μπαινόβγαινα στις βεράντες, ανεβοκατέβαινα κλπ.

Οσο να βάλω σε μια τάξη επιθεώρηση και δουλειά γραφείου. Στη συνέχεια η δουλειά και ο κόπος μειώνονται εκθετικά.

 

Αν π.χ. έχεις το εξελάκι αυτού του εξαιρετικού συνάδελφου zxgr για τις σκιάσεις, ο χρόνος για να τις υπολογίσεις γίνεται ένα δεκάλεπτο, βαριά βαριά με δέκα τζούρες φραπέ και τσιγάρο ενδιάμεσα :smile: .

Δημήτρη, στείλε μου αύριο pm με το e-mail σου.

 

Και ξαναλέω. Αν κάτσει καμιά ιδιάζουσα περίπτωση, θες αρκετό χρόνο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα εννοειται οτι δεν συγκρινουμε τους χρονους που καναμε στην αρχη ρε παιδια...

 

Μιλαμε για μεσο ορο και σιγουρα εχει να κανει και με την εξοικειωση που εχει ο καθενας μας...

 

ΥΓ : Αναγνωριζω την πολυτιμη συνεισφορα του συναδελφου Πιπο σ αυτο το φορουμ και ειδικα στο κομματι των ΠΕΑ, αλλα εξακολουθω να πιστευω οτι 4 ωρες ειναι too much...βεβαια ο καθεις...οπως μαθει ειναι....:)

Link to comment
Share on other sites

Πω πω στην αρχή είχα μπλέξει τα μπούτια μου με γραμμικούς υπολογισμούς για τις σκιάσεις...τα U καθόμουν και έκανα πράξεις με το χέρι..μιλάμε καμιά 10ρια Α4 χάλαγα...Ασε που είχα κολλήσει και στο τοπογραφικό πως θα το περάσω...Φρίκη..Στην επιθεώρηση δε είχα πάει 2 φορές γιατί ξέχασα τα κλιματιστικά και να βγάλω φώτο!! Και ήταν 1ώρα μακρυά!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο 1ο μου ΠΕΑ μετραγα μεχρι και τις φετες που ειχαν τα καλοριφερ.... :)

 

Ασε δε οταν παρεδιδα το χαρτι....ουτε διδακτορικο να εκανα...

Edited by salpigoal
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι, παιδια... Θυμομαστε τι καναμε στις αρχες (και τι μ@λακιες καναμε επισης στις αρχες :mrgreen: ) και γελαμε...

Το 1ο μου ΠΕΑ, Μαρτιος 2011 ητανε, εκανα μιαμιση μερα να το ολοκληρωσω

Δεν ηξερα καν πως να υπολογισω προσανατολισμους...

Απο την αλλη, εχει τυχει να βγαλω ΠΕΑ για διαμερισμα απεναντι απο το σπιτι μου, που ηταν κλειστες πολεοδομιες, συμβολαιογραφοι κλπ και μεσα σε 45 λεπτα εκανα αποτυπωση και συλλογη στοιχειων για ΠΕΑ και στο σπιτι μεσα σε ενα τριωρο το ειχα ηδη εκδοσει...

Ειναι αναλογα με το τι περιπτωση θα σου τυχει...

Παρα πολλα παιζουν ρολο.

Στην Αθηνα, ξερω, δεν πολυφοριουνται τα λεβητακια φυσικου αεριου στο μπαλκονι... Σε μας εδω προσφερουν απιστευτη ευκολια στα Η/Μ

Ουτε δικτυα διανομης, ουτε σε ενδιαφερει αν ειναι μονωμενα η αμονωτα, ουτε υπερδιαστασιολογησεις και φυλλα ελεγχου....

5 λεπτα δουλεια να καταχωρησεις τα Η/Μ και καθαρισες...

Link to comment
Share on other sites

Τις φέτες του καλοριφέρ καλά έκανες και τις μέτραγες σάλπι και το ίδιο πρέπει να κάνουμε και τώρα, άσχετα εάν δεν επηρεάζει πολύ το τελικό αποτέλεσμα.

Λίγο από εδώ, λίγο από εκεί, βοηθάμε αυτούς που το κάνουν εξ αποστάσεως.

Αναγράφοντας δημόσια χρόνους όπως 30 λεπτά ή 17 λεπτά και 32 δεύτερα κλπ, δε νομίζω να βοηθάμε την θέση μας. Αύριο εάν μας ρίξουν τις αμοιβές, να ξέρουμε πως θα έχουμε βοηθήσει και εμείς σε αυτό το γεγονός. Γνώμη μου να "εξαφανιστούν" οι χρόνοι στίβου για ΠΕΑ :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.