Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

Κάποια στιγμή θα μάθουμε να κάνουμε τη δουλειά σωστά ... ελπίζω να είμαι εδώ ...

+1

 

ποιές οι <<παρενέργειες>>?

Εγώ σου λέω τη βγάζουμε "λάδι" από αυτή την ιστορία. Νοείται στην Ελλαδα του 13 (και της κρίσης όπου όλα πέρασαν αναλυτικότατα με ΦΕΚ) να μην δημοσιεύονται στα ΦΕΚ έγκρισης τα τεχνικά κείμενα των τοτεε για να μένουν κλειστά ή προς πώληση ή προς "απλή ανάγνωση" (από το site του τεε το απλή ανάγνωση); Μα θα τους τα δίναμε στις Βρυξέλλες; Τι λέμε τώρα... Εαν σε κάποιο σημείο δεν συμβαδίζει η τοτεε η 1 με τα ευρωπαικά πρότυπα δεν υπάρχει θέμα με τη μελέτη ενεργειακής απόδοσης που έχεις καταθέσει σε κάποια πολεοδομία την περίοδο 2010-2012 (μέχρι την αναθεώρηση της ΤΟΤΕΕ-20701-1) και έχει και τη σφραγίδα σου πάνω;

 

Θυμίζω πως το 2010 που βγήκε ο ΚΕΝΑΚ οι ΤΟΤΕΕ έρχονταν πακέτο με το εμπορικό (ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ) δηλαδή στην πράξη πωλούνταν. Όσοι έκαναν τον πρώτο κύκλο σεμιναρίων στα ΚΕΚ θυμούνται πολύ καλά πως δεν είχαμε τις ΤΟΤΕΕ διαθέσιμες και αν κάποιος την είχε ή είχε χρεωθεί 100€ (κάτι που ακόμα και τώρα το 2013 εν όψη εξετάσεων του είναι αχρείαστο) ή του την είχε δώσει ο καθηγητής off the record. Μέχρι και του 86 οι ΤΟΤΕΕ για θέρμανση, κλιματισμό, ζνχ κλπ δεν διατίθενται και παραμένουν 27χρόνια μετά κλειστές.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν θέλω να διακόψω τη ροή της κουβέντας αλλά :

 

Στα συνημμένα ... η προχειρότητά μας σε όλο το μεγαλείο της ...

 

Κάποια στιγμή θα μάθουμε να κάνουμε τη δουλειά σωστά ... ελπίζω να είμαι εδώ ...

 

Μετά τον Σόλων ( 639 - 559 π.Χ.) ο επόμενος μέγας νομοθέτης της Ελλάδας είναι το ΤΕΕ . Μόνο που νομίζει πως η Ευρώπη είναι Ελλάδα όπως φαίνεται στα παραπάνω συνημμένα .....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάλι που κολλάει;

Αλλο οι Τεχνικές Οδηγίες και ποιος μπορεί να είναι ο φορέας που θα τις εκπονήσει και άλλο το αν τηρούνται ευρωπαϊκές διαδικασίες.

Και ποιος άλλος μπορούσε να συντάξει τεχνικές οδηγίες;

Link to comment
Share on other sites

To TEE hkamp ή για να το πούμε πιο γενικά ο τεχνικός κόσμος. Δε διαφωνούμε σε αυτό.

Με τη διάθεση υπάρχει νομίζω διαφωνία ιδεολογική κατ εμέ αλλά και τυπική ως προς την Ε.Ε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι που είχε αναφέρει ο Ροδόπουλος την προηγούμενη εβδομάδα...

 

Off topic

Αλήθεια για τους Ευρωκώδικες δεν ισχύει η οδηγία 98/34;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά κάτι μου λέει ότι αυτό μπορεί να παρατείνει ακόμα περισσότερο την παραπαράταση των εξετάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και αλλίως αφορμές ψάχνουν για παράταση των εξετάσεων.

 

Τις θερμογέφυρες προς μθχ (κλιμακοστάσιο) τις υπολογίζουμε με τον ίδιο τρόπο όπως και προς το υπόγειο?

 

Δηλαδή προσδιορίζουμε τη θερμογέφυρα ως προς ΕΠ και στη συνέχεια διαιρείται δια δύο και λαμβάνουμε τη μισή ως προς ΕΠ και την άλλη μιση προς ΜΘΧ? Ανεβάζω και τη κάτοψη για να δείτε τον χώρο. Ευχαριστώ..

orofos.bmp

Link to comment
Share on other sites

zio7: Ναί. Όπου έχεις επαφή ζώνης και ΜΘΧ τα δομικά στοιχεία περιέχονται στη ζώνη μεν αλλά οι θερμογέφυρες υπολογίζονται κανονικά. Δεν έχει σημασία το που βρίσκεται ο ΜΘΧ σε σχέση με τη ζώνη. Στο ίδιο επίπεδο, σε άλλο ή συνδυασμός.

 

Αν είναι ΠΕΑ δεν χρειάζεται να περιγράψεις το ΜΘΧ. Υπάρχει το προσεγγιστικό b=0.5 ως διόρθωση της θερμικής ροής χωρίς την ανάγκη να προσθέτεις διαχωριστικές επιφάνειες και ολόκληρο το ΜΘΧ.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.