Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι απορία. Μελετώ για εξοικονομώ παλιά κατοικία σε ορεινό χωριό. Λόγω κλίσης του εδάφους η κατοικία σε ένα τμήμα της έχει έναν όροφο, ενώ στο υπόλοιπο είναι 2ώροφη (προκύπτει ένας έξτρα χώρος από κάτω). Ο έξτρα αυτός χώρος στεγάζει την κουζίνα και δεν επικοινωνεί με το υπόλοιπο σπίτι, παρά μόνο με τον εξωτερικό αέρα μέσω της εξώπορτας και ενός παραθύρου. Πώς θα μελετήσω την περίπτωση αυτή για ΠΕΑ; Ένας θερμαινόμενος χώρος ή 2;

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση για τους αυτοματισμούς. Διάβαζα χτες το βιβλίο των σεμιναρίων σε κάποια φάση και είμαι στο σημείο των αυτοματισμών (όποιος έχει κάνει τα σεμινάρια και έχει το βιβλίο σελίδα 80 και 81).

Στη συνέχεια μπήκα να κάνω τα τεστ που έχει στο ΙΕΚΕΜ μαζί με τα εκπαιδευτικά βίντεο (όποιος έχει κάνει τα σεμινάρια επίσης θα το έχει δει) και συναντάω ερώτηση: "Τα διαμερίσματα μιας πολυκατοικίας με μονοσωλήνιο σύστημα θέρμανσης και θερμοστατικό έλεγχο ανά διαμέρισμα εντάσσονται στην κατηγορία αυτοματισμών:" και απαντησεις Α, Β, Γ, Δ. Εγώ έβαλα απάντηση την κατηγορία Γ καθώς σύμφωνα και με το βιβλίο 

 

στην κατηγορία διατάξεων Γ ανήκει ένα κτίριο όταν οι διατάξεις αυτοματισμού που διαθέτει ελέγχουν ενεργειακά το κτίριο σε επίπεδο οριζόντιας ιδιοκτησίας (π.χ. διαμέρισμα), δηλ. κατ' ελάχιστο θερμοστατικό έλεγχο, σύστημα ελέγχου μερικών φορτίων, θερμιδομέτρηση

 

ενω 

 

στην κατηγορία διατάξεων Β ανήκει ένα κτίριο όταν οι διατάξεις αυτοματισμού που διαθέτει ελέγχουν ενεργειακά το κτίριο σε επίπεδο επιμέρους χώρων (π.χ. υπνοδωμάτια, καθιστικό κλπ)

 

αλλά το τεστ μου έβγαλε σωστή απάντηση την Β.

 

Τι μου διαφεύγει; Γενικά εγώ νόμιζα ότι οι αυτοματισμοί τύπου Β είναι πολύ σπάνιοι σε υπάρχουσες κατοικίες στην Ελλάδα... Δεν ισχύει;

Edited by Fade2Black
Link to comment
Share on other sites

Τι βιβλίο ακριβώς είναι αυτό;

Λάθος είναι το Γ που λέει. Πρέπει να έχει και αντιστάθμιση για να είναι Γ.

 

Το τεστ είναι μούφα. Αυτά ξέρω εγώ μέχρι τώρα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίω οτι είναι σωστή η απάντηση Β, γιατί τα βιβλία των ΚΕΚ είναι εκτυπωμένα με την 1η έκδοση του ΚΕΝΑΚ (Οκτώβριο 2010) και γι΄αυτό βγάζει απάντηση Γ,

 

Το test (πρόγραμμα ?) παίρνει τιμές της νεώτερης έκδοσης 1.29 (2η έκδοση του ΚΕΝΑΚ - Απρίλιος του 2012), όπου θεωρεί οτι γίνεται ενεργειακός έλεγχος του διαμερίσματος σε επίπεδο επιμέρους χώρων (π.χ. υπνοδωμάτια, καθιστικό κλπ), όταν υπάρχουν θερμοστατικές κεφαλές στα σώματα των αντίστοιχων χώρων

Link to comment
Share on other sites

Τι βιβλίο ακριβώς είναι αυτό;

Λάθος είναι το Γ που λέει. Πρέπει να έχει και αντιστάθμιση για να είναι Γ.

 

Το τεστ είναι μούφα. Αυτά ξέρω εγώ μέχρι τώρα.

 

Είναι το βιβλίο που δίνουν σε όσους κάνουν τα σεμινάρια για τις ενεργειακές επιθεωρήσεις (το Κτήριο)...

 

 

Νομίω οτι είναι σωστή η απάντηση Β, γιατί τα βιβλία των ΚΕΚ είναι εκτυπωμένα με την 1η έκδοση του ΚΕΝΑΚ (Οκτώβριο 2010) και γι΄αυτό βγάζει απάντηση Γ,

 

Το test (πρόγραμμα ?) παίρνει τιμές της νεώτερης έκδοσης 1.29 (2η έκδοση του ΚΕΝΑΚ - Απρίλιος του 2012), όπου θεωρεί οτι γίνεται ενεργειακός έλεγχος του διαμερίσματος σε επίπεδο επιμέρους χώρων (π.χ. υπνοδωμάτια, καθιστικό κλπ), όταν υπάρχουν θερμοστατικές κεφαλές στα σώματα των αντίστοιχων χώρων

 

Μπερδεύτηκα τελικά! Η Β είναι σωστή ή η Γ;

 

Το τεστ που αναφέρομαι dib είναι αυτά που έχει στο σάιτ του ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ για όσους έχουν κάνει τα σεμιάρια στο ΤΕΕ και έχουν πάρει κάποιους κωδικούς για eLearning μέσα από το σάιτ. Εκεί έχει και κάποια τεστάκια πολλαπλής επιλογής, σε αυτά αναφέρομαι...

Edited by Fade2Black
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει σεμινάρια ακόμη και δεν ξέρω ΑΝ ΘΑ τα κάνω !!!!

 

Με αυτόνομο θερμικό έλεγχο (θερμοστάτη χώρου) στο διαμέρισμα και θερμοστατικές κεφαλες στα σώματα, βγαίνει Β

Edited by dib
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ, απλά με βάση το βιβλίο της "θεωρίας" για να είναι Γ πρέπει οι αυτοματισμοί να αναφέρονται σε επίπεδο διαμερίσματος και για να είναι Β σε επίπεδο χώρων διαμερίσματος. Και βάσει αυτού υπέθεσα ότι σωστή απάντηση είναι το Γ μιας και η ερώτηση αναφέρεται σε επίπεδο διαμερίσματος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.