Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

Στο δ) διαφωνω

Τι μας νοιαζει ποσα λιτρα ειναι ο θερμοσιφωνας?

Οσες φορες θες τον αναβεις και εχεις οσο ζεστο νερο θελεις.

Δε σου ειπε κανενας πως αν τελειωσουν τα 150lt φερ ειπειν, μετα δεν εχεις αλλο ζεστο νερο μεχρι το περας της μερας.

Μην κανουμε τη ζωη μας πιο δυσκολη απο οσο ηδη ειναι.

Μοναδα η καλυψη χειμωνα καλοκαιρι για ηλεκτριικο θερμοσιφωνα χωρις πολλα πολλα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δ) Που πρέπει να γράψω τα λίτρα του δοχείου; Κ γω νομίζω ότι δε με καλύπτει τέτοιος θερμοσίφωνας. Άρα θα βάλω θεωρητικό σύστημα και τον ανάλογο βαθμό κάλυψης για το υπόλοιπο; Πόσο όμως είναι το υπόλοιπο;

 

Τα lt τα γράφεις σε κάποιο κουτάκι ση καρτέλλα ΖΝΧ (λέει lt)

 

Για το υπόλοιπο, δεν θυμάμαι πως γίνεται, έχω 2,5 μήνες να κάνω ΠΕΑ

 

Ας πει κάποιος άλλος συνάδελφος που έχει κάνει πρόσφατα ΠΕΑ και έχει φρέσκια την ύλη ... Το ίδιο ισχύει και για τις υπόλοιπες ερωτήσεις σου

 

Sorry που δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

dib, ευχαριστώ. Πάντως στην καρτέλα του ΖΝΧ δε βρίσκω κουτάκι για λίτρα.

 

inzaghi, έχεις κ συ τα δίκια σου. Αν γουστάρει μπορεί να τον ανάβει τακτικά και να χει πάντα ΖΝΧ. Για τα υπόλοιπα τι λες;

Link to comment
Share on other sites

Για το άνω και κάτω βάθος που ρωτάς. Με βάση το σχήμα που παραθέτεις έχεις κάτω βάθος 2,50+1,50+0,80 = 4,80

 

Έχεις άνω βάθος αριστερά γύρω στο 1,70 και δεξιά γύρω στο 4,00, αναφέρομαι στα σημεία που τέμνεται η ευθεία.

 

Άρα θα πάρεις ως άνω βάθος (1,70 + 4,00) /2 και αυτά θα βάλεις στο λογισμικό σαν αδιαφανές εντός εδάφους.

 

Νομίζεις ότι αν δεις και την ΜΕΑ όπως λέει ο hkamp έτσι το κάνει.

 

Απλά επειδή έχει καιρό να μου τύχει αδιαφανές εντός εδάφους με διαφορετικό βάθος ανά πλευρά κάνε ένα τσεκ και εσύ.

Link to comment
Share on other sites

dib, ευχαριστώ. Πάντως στην καρτέλα του ΖΝΧ δε βρίσκω κουτάκι για λίτρα.

 

Ναι έχεις δίκιο λάθος έκανα, έχουν περάσει και 2,5 μήνες ...

Link to comment
Share on other sites

akis73, προσπαθώ να καταλάβω πως νοείται το Α. βάθος κ πως το Κ. βάθος, σύμφωνα κ με τη βοήθεια του προγράμματος, αλλά ομολογώ ότι δεν καταλαβαίνω αυτό που προτείνεις. Υπενθυμίζω ότι στα 2,5μ. από πάνω έχω πλάκα μεταξύ των 2 ορόφων. Αλλάζει αυτό κάτι στο σκεπτικό σου; Ή δεν έχει σημασία κ ο τοίχος λογίζεται ενιαίος;

Link to comment
Share on other sites

Με βάση το σχήμα που παρέθεσες τα 2,5 μ από πάνω που λες είναι προς εξωτ. αέρα οπότε τα υπολογίζεις κανονικά, δηλ. θα πρέπει να εμβαδομετρήσεις το τραπέζιο με την καρέ γραμμοσκίαση...

 

Για να κατανοήσεις τι παίρνουμε ως άνω και κάτω βάθος διάβασε το παρακάτω νήμα

 

http://www.michanikos.gr/topic/22153-%CE%92%CE%AC%CE%B8%CE%BF%CF%82-%CE%AD%CE%B4%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%B9%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CF%83%CE%B5-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CF%86%CE%B7-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%AD%CE%B4%CE%B1%CF%86%CE%BF/

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

άλλος για το 1;

 

salpigoal, μάλλον αυτή την τιμή θα βάλω για το 2. δε βρίσκω κάτι άλλο.

 

Λοιπόν, έχω κ ένα θεματάκι όσον αφορά στο U σε κτήριο που βρίσκεται σε κεκλιμένο έδαφος κ η μια πλευρά του έχει τμήμα που είναι σε επαφή με τον αέρα κ τμήμα που είναι μέσα στο έδαφος λόγω της κλίσης του εδάφους. Το κτήριο είναι παλιό διώροφο από λιθοδομή (σε προηγούμενα ποσταρίματα έχω αναφέρει την περίπτωση που εξετάζω).Στην επισυναπτόμενη φωτογραφία φαίνονται οι διαστάσεις του τοίχου, τα ύψη των ορόφων (με κόκκινο φαίνεται η πλάκα που τους χωρίζει), κτλ. Προσπαθώ να βρω το συντελεστή διαπερατότητας U του τμήματος του τοίχου που είναι σε επαφή με το έδαφος. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. 

Έχεις δύο τοίχους : α) Σε επαφή με εξωτερικό αέρα εμβαδού = [(1.68+4.00)/2] Χ 11.60 και U = 4.25 (ανεπίχριστος) ή 3.85 (επιχρισμένος).

                               β) Σε επαφή με έδαφος εμβαδού = [(3.12+0.80)/2] Χ 11.60 και U = 5.00, Κατώτερο βάθος Κ = (3.12+0.80)/2 και ανώτερο βάθος Α = 0

Πιστεύω να βοήθησα... :???:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφοι. Έβγαλα κάποια άκρη για τα κατακόρυφα δομικά στοιχεία. Νομίζω ότι το σκεπτικό του nick_61 είναι σωστό κ αυτό εφάρμοσα.

Τώρα έχω να υπολογίσω το U, τα βάθη κ την περίμετρο για τα οριζόντια δομικά στοιχεία (2 δάπεδα). Το δάπεδο του δεξιά (σύμφωνα με την επισυναπτόμενη όψη) διώροφου τμήματος κάτοψης 4,50μ. Χ 5,90μ. και ύψους 2,30μ. το ισόγειο κ 2,50μ. ο όροφος και το δάπεδο του αριστερού μονώροφου τμήματος κάτοψης 7,10μ. Χ 5,90μ. και ύψους 2,50μ. Τα δάπεδα στις 3 άλλες πλευρές είναι εδραζόμενα στο έδαφος κ όχι μέσα σ' αυτό. Το U είναι 3,10W/(m2*K) κ στα 2 δάπεδα. Ποια είναι τα κάτω βάθη κ ποιες οι περίμετροι των 2 δαπέδων που θα εισάγω στην καρτέλα;

post-67602-0-31047700-1370294092_thumb.jpg

Edited by γ.ταφ
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που γίνομαι κουραστικός με άλλο ένα ποστ, αλλά προσπαθώ μπας κ βγάλω άκρη. Επισυνάπτω κάτοψη της κατοικίας. Στην πραγματικότητα κάνει ένα Γ κ δεν έχει την απλή μορφή που περιέγραψα πάνω. Η πλευρά των 11,60μ. είναι προς τη μεριά του κεκλιμένου εδάφους κ είναι αυτή που αντιστοιχεί στις παραπάνω όψεις.

post-67602-0-08452000-1370297540_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.