Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

Ο επιχωμένος χώρος λαμβάνεται κατά παραδοχή ως μ.θ.χ. με Uδαπ=4,50

Σε αυτές τις περιπτώσεις θεωρώ ότι η θ.ζ. έχει δάπεδο προς τον ανωτέρω μ.θ.χ. τον οποίο και περιγράφω με επιφάνεια ίση με αυτή της θ.ζ.. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

tetris  ευχαριστώ κατ' αρχήν για την απάντηση, ωστόσο αυτό που περιγράφεις είναι η περίπτωση της σελ.55 της ΤΟΤΕΕ. Από τις συζητήσεις που έχω διαβάσει μέσα στο site αλλά και από συναδέλφους έχω καταλάβει ότι αυτό ισχύει όταν κάνεις ΠΕΑ για όλο το κτίριο, πχ μονοκατοικία. Εγώ εξετάζω τμήμα κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Απλό είναι το πράγμα Roukat. Αν αυτός ο κατά συνθήκη μ.θ.χ. ή και οποιοσδήποτε μ.θ.χ. έρχεται σε επαφή και με άλλες (είτε ίδιας χρήσης είτε διαφορετικής), οριζόντιες ιδιοκτησίες - τμήματα κτιρίου ("κτιριακές μονάδες" όπως τις χαρακτηρίζει ο Ν. 4122/2013), τότε ισχύει η απλοποιητική παραδοχή του Uπρος μ.θ.χ. / 2.

Αν το ισόγειο διαμέρισμα που εξετάζεις, είναι το μοναδικό που έρχεται σε επαφή με αυτόν τον κατά συνθήκη μ.θ.χ. και αν δεν υπάρχει και κάποιος άλλος μ.θ.χ. που να εφάπτεται στον κατά συνθήκη μ.θ.χ., ώστε σαν ένας ενιαίος μ.θ.χ. πλέον, να έρχεται σε επαφή και με κάποια άλλη/άλλες Ο.Ι., τότε θα πρέπει να τον εξετάσεις κανονικά σαν μ.θ.χ.

Διαφορετικά, Uπρος μ.θ.χ. / 2 και ξεμπερδεύεις.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ένας αγρονόμος και τοπογράφος μηχανικός έχει το δικαίωμα υπογραφής για κατηγόρια Β΄ τάξεως ενεργειακά πιστοποιητικά

 

Έκτον πρότερων ευχάριστο πολύ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Γεια σας 

 

Ειμαι διπλωματουχος ηλεκτρολογος μηχανικος εχω δικαιωμα υπογραφης πεα κατοικιων?και μεχρι ποσα τετραγωνικα?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

δες εδώ, καθώς και τη σχετική νομοθεσία

 

βασικά όλα μέσα για να μην έχουμε πολιτικό κόστος

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω

 

Αυτο το εχω δει ηδη αλλα δεν αναφερεται μεχρι ποσα τετραγωνικα μπορεις να κανεις σε καθε ταξη.

 

Απαραιτητα εργαλεια για εκδοση ΠΕΑ?π.χ software και λοιπα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.